Nic nechápete. Už mohlo být po válce! Expert o USA a Ukrajině

23.05.2022 9:52 | Rozhovor

„Ukrajina se soustředila na Kyjev a ztratila Donbas a přístup k Azovskému, a teď de facto už i k Černému moři,“ myslí si bezpečnostní expert David Bohbot, ředitel Centra pro výzkum terorismu. Podle jeho slov Ukrajina nemá moc dobré konzultanty. „Ani Američané, ani Evropané nepochopili, že Putin už má to, co chtěl a teď může přemýšlet, co dál,“ obává se Bohbot s tím, že na začátku měla ruská armáda takové ztráty, že byla obrovská možnost se dohodnout a zajistit, že to Donbasem skončí. „Putin by ukázal ruskému národu úspěch, Ukrajině by zůstal přístup k moři, a všichni by měli radost, že válka skončila docela rychle,“ říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz bezpečnostní expert Bohbot, podle které však hrozilo i použití jaderných zbraní.

Nic nechápete. Už mohlo být po válce! Expert o USA a Ukrajině
Foto: Archiv D. Bohbota
Popisek: Bezpečnostní expert David Bohbot

Během posledních dnů se v Mariupolu vzdalo více než tisíc ukrajinských vojáků, kteří byli obklíčeni v podzemí závodu Azovstal. Ruské televize samozřejmě věnovaly spoustu času záběrům vzdávajících se Ukrajinců. Jak důležité to podle vás je?
 
Je to extrémně důležité z několika důvodů. Za prvé, je to skutečně hmatatelné vítězství ruské armády, poslední těžký boj, který museli svést, aby mohli definitivně odříznout Ukrajinu od Azovského moře a zajistit si pozemní koridor spojující území Ruské federace s Krymem. Za druhé, pro ruskou armádu, jejíž image během posledních měsíců dost utrpěla, to konečně znamená významný a hmatatelný úspěch. Dokázala zvládnout zřejmě ten nejdůležitější úkol, okupaci celého Donbasu, a ukázala rusky hovořícímu obyvatelstvu v oblasti, že dokáže splnit slib na jejich osvobození od „ukrajinského útlaku“. A za třetí, je to vzkaz Ukrajině a celému světu: „Stále postupujeme, válka ani zdaleka neskončila! Jste porazitelní, i když máte obrovskou podporu a pomoc!“
 
Rusko převezlo zajatce do Ruska a nevíme, co s nimi bude. Říkají o nich, že jsou to nacisté, takže můžeme čekat, že jejich další osud může být dost špatný.

Anketa

Vadí vám, že Babiš místo jednání sněmovny objížděl Moravu s obytňákem?

hlasovalo: 16221 lidí
Ne všichni jsou nacisté. Někteří ano, ale těch mi určitě nebude líto. Reprezentují pro mě zlo. Ostatní jsou lidé, kteří jen chtějí bránit svůj dům, a těch mi líto je. Jsou mezi nimi i ženy a děti. Ale taková je válka a kdo válčí, bere na sebe i takové riziko. Na Ukrajině soudí vojáka, který zabil civilistu. Rusko má teď šanci soudit Ukrajince a ukázat, že špatné činy se dějí na obou stranách. Ten ruský voják zabil někdo beze zbraně, a věřím, že to samé dělali nacisté z Azova vůči ruským civilistům. Viníci na obou stranách si zaslouží těžké tresty a žádného z nich nebudu litovat.
 
Musíte ale souhlasit, že v Kyjevě, v Charkově a na mnoha dalších místech Rusové úspěch neměli. Je to tak?
 
Když jsem dvacátého února na Parlamentních listech napsal, že „... Rusko získá další část Ukrajiny a nikdo to nezastaví! ... ", myslel jsem samozřejmě Donbas. To byl hlavní Putinův cíl a toho dosáhl. Samozřejmě také chtěl, a ještě stále chce, změnit vedení Ukrajiny a mít zde proruskou, nebo aspoň neutrální vládu. To ale nevypadá v blízké době příliš reálně. Také jsem vysvětloval, že Rusko rozděluje armádu po celé délce hranice, aby bylo těžší zabránit útoku. Fungovalo to. Ukrajina se soustředila na Kyjev a ztratila Donbas a přístup k Azovskému, a teď de facto už i k Černému moři. Ukrajina nemá moc dobré konzultanty. Ani Američané, ani Evropané nepochopili, co jsem psal od začátku konfliktu. Výsledkem je, že Putin už má to, co chtěl a teď může přemýšlet, co dál.
 
Takže vidíte pokračování války? Donbasem to nekončí?
 
Nevím. Kdybychom byli rozumní a pochopili to hned na začátku, vím, že by měl Putin radost z úspěchu a zřejmě by už ve válce nepokračoval. Na jejím začátku měla ruská armáda takové ztráty, že byla obrovská možnost se dohodnout a zajistit, že to Donbasem skončí. Putin by ukázal ruskému národu úspěch, Ukrajině by zůstal přístup k moři, a všichni by měli radost, že válka skončila docela rychle. Ale ...  Podle dostupných informací, jako by pod dojmem počátečních úspěchů v boji proti Rusku všichni zapomněli na realitu a tuto možnost nevyužili. Ukrajinci se s vidinou pomoci USA a NATO rozhodli, že nebudou s Ruskem jednat, ale zkusí ho porazit a zničit. Teď už je ale na jakékoliv jednání pozdě a situace na Ukrajině se může ubírat více směry.
 
 
Jaké směry máte na mysli? Můžete to našim čtenářům přiblížit?
 
Vidím v podstatě jen čtyři možnosti. První – zrušení sankcí a ukončení války. Druhá – pokračování v boji jen na ukrajinském území s dalšími územními zisky pro Rusko. Třetí – útok na další země, například Litvu, Estonsko nebo Finsko. A čtvrtá – taktický jaderný úder na Kyjev.
 
Možnosti tři a čtyři jsou skutečně už hodně extrémní. A opravdu si myslíte, že by Putin byl ochoten zajít až do krajnosti a použít jaderné zbraně?
 
Taktický jaderný útok už není jen teoretická možnost. Rozhodnutí provést jaderný úder na oblast Kyjeva bylo přijato ani ne před měsícem. Cílem bylo zkrátit válku a snížit ruské ztráty. Putin a jeho okolí o této variantě začali otevřeně hovořit a připravovat na ni západní země. Dali jasně najevo, že je to reálný krok a je k němu blízko. Kdo chtěl slyšet, slyšel a pochopil. Před definitivním rozhodnutím ale Putin ještě rozebral situaci s jeho nejbližšími konzultanty. Ti dospěli k názoru, že změna strategie a přesměrování vojenského úsilí na Donbas je momentálně lepší varianta, než použití jaderné zbraně. Konvenční porážka Ukrajiny bude navíc lepší pro image a pocity ruského národa, i když tato cesta bude samozřejmě pomalejší. Putin jejich názor akceptoval.
 
Jak to, že se nemluvilo o tom, že Rusko už bylo rozhodnuto použít jaderný útok na Kyjev? U nás jsme o tom vůbec neslyšeli …
 

Anketa

Vadí vám, že Babiš místo jednání sněmovny objížděl Moravu s obytňákem?

hlasovalo: 16221 lidí
Američané věděli, že dokud k útoku nedojde, je to jen možnost, kterou bude Putin ještě mnohokrát zvažovat. Jaderný útok je stále možný i dnes, ale Putin by ho nepoužil okamžitě. Američané potřebují válčit, je v tom kombinace obrovských peněz a moci, a nezapomínejme, že v Afghánistánu už skončili. Otevřeně prohlásit, že Rusko použije jadernou bombu, by znamenalo úplnou změnu v už tak oslabené jednotě NATO. Její použití by bylo pro NATO ještě horši a totálně by ho rozložilo, protože by USA nedokázaly reagovat. Evropští partneři by pravděpodobně začali couvat a celý obraz ukrajinského konfliktu by najednou vypadal jinak. I kvůli tomu Američané začali omezovat vojenskou podporu Ukrajině, například zrušili dodávky raket dalekého dosahu, které mohou zasáhnout Rusko. Co ještě USA Rusku slíbily, ani já, ani moje zdroje neví. Hlavním důvodem rozhodnutí Putina nepoužít jadernou zbraň ale nebyla žádná dohoda s Američany. Jak jsem už uvedl, byla jím jistota, že Rusko zvítězí i bez jejího použití. Minimálně v této fázi bojů na použití jaderných zbraní nedojde. Po dobytí Donbasu a ukázce, že Rusko je schopné zvítězit díky vojenské síle a schopnosti zničit protivníka, bude tato možnost znovu na stole. Kyjev bohužel stále zůstává potenciálním cílem.
 
Ale proč jsme o tom u nás neslyšeli? 
 
My dostáváme jen jednostranné informace, jen to, co chtějí, abychom slyšeli. Mainstreamová média jsou ovládána USA a EU, Parlamentní listy jsou vzácná výjimka, za což jim osobně děkuji. Zkusil jsem se obrátit na těmito informacemi na televize, ale byl jsem systematicky odmítán. Nechtějí mi naslouchat, i když vědí, že mám lepší informace, než „české zdroje“. Osobně jsem vždy věřil, že Putin se nakonec rozhodne zvítězit v konvenční válce. Určitě není blázen, jak ho někteří lidé označují. Jestli je „zlý“, nebo „hodný“, záleží na názoru těch, kterých se na to ptáte. Já se vyslovování jednoznačných názorů na Putina snažím vyhýbat. Mnoho lidí se mnou nesouhlasí, ale snažím se být neutrální a soustředit se jen na fakta. Putin vidí věci úplně jinak než my. Má několik strategických cílů – obnovit dědictví ruského carství, zvětšit ruské území a oslabit NATO. Dnes se nejspíš chce i pomstít těm, kteří jemu a Rusku reálně ubližují. Proto jsou obě poslední možnosti, o nichž jsem psal, stále reálné. My pro zmenšení této hrozby ale vůbec nic neděláme. Jsme stále stejně arogantní a stále toužíme válčit. Snažím se to změnit, ale zatím bez úspěchu. Vláda mi nenaslouchá. Mně záleží jen na této zemi, kde žiji se svou rodinou. Proto od začátku píšu a opakovaně varuji před následky války a bezhlavého přijímání uprchlíků. Soustřeďuji se na nás a naši bezpečnost, ne na Putinův charakter, nebo na to, na čí straně je pravda. 
 
 
Ale Rusko je agresor, nemohli jsme to jen tak nechat. Ukrajinci se přece museli bránit …
 
To také udělali, a dobře. Způsobili Rusku ztráty a zastavili jeho armádu. Jenže přesně v tom okamžiku měli začít jednat a ukončit to. Navíc dostali spoustu moderních zbraní. Stačilo by jim dva – tři roky cvičit a naučit se je ovládat. Pak by se mohli vrátit a bojovat proti Rusku úspěšně ... Takhle funguje strategie. Všechno má svůj čas. Dnes Ukrajina nemůže proti Rusku úspěšně bojovat. Je jen otázkou času, kdy to definitivně pochopí.
 
Takže nevěříte, že NATO může Ukrajině pomoct k vítězství ...
 
Vůbec ne. NATO je slabé. Vojensky je sice silnější než Rusko, ale bojí se Putinovy reakce. Rusko to cítí, a proto tvrdím, že dnes už je reálná i možnost ruského útoku na členskou zemi NATO. Putin pochopil z afghánských událostí, co je NATO zač. Například i když ministr obrany Velké Británie tvrdil, že NATO může v Afghánistánu zůstat i bez Američanů, nakonec stejně všichni utekli. Bez USA se všichni bojí a Putin ví, že Amerika dnes přímý konflikt s Ruskem nechce.  
 
Poslední věc. Finsko a Švédsko požádaly o vstup do Aliance a ta jim okamžitě vyhověla. Co si o tom myslíte?
 
Je to jen další chyba. Každý stát má sice nárok si vybrat, v jaké organizaci chce být, a samozřejmě to platí i pro Švédsko a Finsko. Ale to načasování je naprosto špatné, stejně jako fakt, že NATO oběma zemím slíbilo okamžitou ochranu v případě ruského útoku. Tomu se přece nedá věřit! NATO ukázalo, jak „brání“ své přátele. Jak se má na pozadí okamžité reakce na žádost o vstup těch dvou zemí cítit Ukrajina? Není členskou zemí NATO, i když by to dnes opravdu potřebovala. Vůči ní je to provokace. NATO Ukrajincům vlastně říká: „Jsme tu sice pro vás, ale ne teď!“ A pokud by dnes Rusko zaútočilo na Finsko nebo Švédsko, bylo by tam skutečně i NATO? Proces ratifikace členství navíc není úplně jednoduchý a pomoc není závazná pro všechny země NATO automaticky.
 
Na druhou stranu NATO chápu. Přijmout za člena Ukrajinu, stát, který je ve válce, znamená dříve či později aktivně válčit na její straně. Což NATO zatím nechce. Teď ale musí jeho vedení přemýšlet nad tím, jestli opravdu připojit Finsko a Švédsko a dostat se tak do hypotetické situace, kdy na ně Rusko skutečně zaútočí. Pak by totiž NATO muselo buď nekompromisně vstoupit do přímé konfrontace s Ruskem, nebo definitivně ztratit tvář, váhu a důvěryhodnost.
 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Karel Výborný

Z jakých čísel při svých odhdech vycházíte?

Podle odhadů exministryně financí a šéfky poslanců hnutí ANO Aleny Schillerové si příští rok čtyřčlenná rodina připlatí kvůli vyšším daním 100 tisíc korun. Ptám se, protože každý tvrdí něco jiného, určitě na tom nezbohatneme, ale jak jste dospěla k čísu právě 100 000?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Generál Šándor: Nevíte, kdo v současné válce vítězí? Tak se podívejte na mapu

5:00 Generál Šándor: Nevíte, kdo v současné válce vítězí? Tak se podívejte na mapu

„Pokud by ministryně Černochová zasahovala i do velení brigád a podobně, tak to by už bylo hodně špa…