Ordinující poslanec Mašek: Musíme očekávat zvýšení cen léků. Počasí antibiotika opravdu nevyřeší, pane Válku

16.05.2023 19:50 | Rozhovor

„Nezvládnutá problematika ze strany ministrů Nekuly, Stanjury, Síkely a dalších… Profesor Válek jen doplňuje řadu.“ Nekompromisně by si poradil s členy kabinetu poslanec Jiří Mašek zvolený na kandidátce ANO. „Když si vezmete všechny ministry Fialovy vlády, většina z nich je problematická. Dlouhodobě voláme po odstoupení ministra vnitra,“ dodává. Poslanec Mašek, který jako lékař stále ordinuje a má denně zkušenost s pacienty, hovoří o tom, jaké léky stále chybějí a co nás čeká do budoucna: „Když se zvyšuje DPH z deseti na dvanáct, musíme očekávat, že se ceny pro koncové uživatele zvýší. Zejména k tomu dojde u léků, které se kupují volně, bez předpisu.“

Ordinující poslanec Mašek: Musíme očekávat zvýšení cen léků. Počasí antibiotika opravdu nevyřeší, pane Válku
Foto: anobudelip.cz
Popisek: Jiří Mašek (ANO)

V lékárnách prý stále chybějí stovky léků. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek v současné době ujistil, že v Česku existuje ke všem druhům antibiotik alespoň nějaká varianta. Problém má být ale stále s léky na epilepsii, potíže jsou se sirupovými a suspenzními formami antibiotik pro dětské pacienty, chybějí peniciliny, některé druhy inzulinu, léky na hypertenzi, onkologické léky… Prosím, jaké máte vy informace? Změnila se trochu situace k lepšímu od té doby, co jsme spolu hovořili naposledy?

Konkrétně u antibiotik pro dospělé se situace lepší. Pokaždé zahájím ambulanci tak, že zjišťuji v nemocniční lékárně, jaká antibiotika jsou. Pořád trvá nedostatek penicilinu, širokospektrá antibiotika máme. Ale může to vést do budoucna k rezistenci, jak jsme se o tom bavili už minule. Mírné zlepšení sortimentu pro dospělé zaznamenáváme.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Migrační pakt

Dá se ještě zrušit? Myslíte, že je to reálné? A co když se to nepovede. Když se jím nebudeme řídit, jaké to pro nás může mít důsledky? Mluví se o výpalném, odpůrci tvrdí, nebudeme ho platit. Co když nezaplatíme? A ještě by mě zajímalo, jak je to s tím samotným rozhodováním? Kdo přesně rozhoduje, kdo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Tak to ukončíme.“ V ČT to bouchlo. Lipavský a Ševčík v sobě. Nyní dohra

18:15 „Tak to ukončíme.“ V ČT to bouchlo. Lipavský a Ševčík v sobě. Nyní dohra

Debata vládních a opozičních politiků o financování ČT a ČRo se proměnila v drsnou hádku. Miroslav Š…