Šéf Reflexu dostal nakládačku od Babišova Komárka: Ani ruku mu nepodám...

27.10.2013 15:05

ROZHOVOR ParlamentníListy.cz položily nově zvolenému poslanci hnutí ANO Martinu Komárkovi několik otázek. Dozvěděly se od něj nejen to, kolik během kampaně najezdil kilometrů, kdy by se bál pohledu do zrcadla, proč nechce být žvanilem, ale také proč možná už nikdy nepodá ruku šéfredaktorovi Reflexu.

Šéf Reflexu dostal nakládačku od Babišova Komárka: Ani ruku mu nepodám...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Komárek

Pane Komárku, čekali jste takový úspěch ve volbách?

Takový úspěch se realisticky očekávat nedal. Odhadoval jsem, že scénář bude celorepublikově v tom nejoptimističtějším případě kolem 18 procent. Jak už víme, naplnil se ještě výš, je to tedy už tak trochu z politické střechy. Ukázal ale to, že voliči jsou jednoznačně za prvé nespokojení se stranami, které tu vládly 23 let, a za druhé, že jsme je dokázali přesvědčit, že jsme skutečná naděje a že nejsme druhé Věci veřejné. Ten úspěch je fantastický, očekávat se opravdu nedal, ale jsme strašně šťastní.

Spolu s ním ale přichází obrovská zodpovědnost ty voliče nezklamat…

Máme za sebou velmi intenzívní volební kampaň, já sám jsem objel celé Liberecko a najezdil jsem v miniautíčku, které mi k tomu sloužilo, devět tisíc kilometrů, což je zázrak, že to moje záda vydržela. Během té kampaně jsem se ale já i ostatní členové hnutí ANO setkávali osobně s lidmi a poslouchali je. Zamrazilo mě, když za mnou přišla paní na náměstí v Liberci, stiskla mi ruku a řekla: ‚Vy jste naše poslední naděje, jestli nás zklamete i vy, tak nebudeme věřit už nikomu‘.

Fotogalerie: - Tygr Andrej Babiš

Hnutí ANO získalo 18.65 procent hlasů od voličů. S...
Do sněmovny se tak dostane mnoho nových tváří
Martin Stropnický
Moderátor Honza Musil je zatím jen sympatizantem h...
Jiří Zlatuška
Čekání na tiskovou konferenci bylo dlouhé

Nepatřilo to samozřejmě jen jmenovitě mně, ale celému hnutí ANO. Myslím tedy, že si tu odpovědnost uvědomujeme naprosto všichni. Pokud by se z nás zase stali žvanilové, nemakačenkové, a dokonce hoši, co rozkrádají stát, jak to mohli vidět voliči v minulosti, tak bychom se nemohli podívat ani jeden druhému do očí, natož do zrcadla.

Ihned po vyhlášení výsledků začala už vyjednávání o případné koalici a vládě. Vím, že Andrej Babiš chtěl zůstat spíše v opozici. Jenže neposunuly se pod vlivem okolností poněkud tyto záměry?

Já myslím, že to Andrej Babiš řekl poměrně jasně. My jsme stanovili zatím čtyřčlenný vyjednávací tým, nebráníme se tedy žádným jednáním, poněvadž tu odpovědnost bereme vážně a samozřejmě dál víme, že by nám slušela konstruktivní opozice, ale míč je nyní na poloviční cestě ČSSD. Ta si bude muset vyjasnit, jak hodnotí ten výsledek s vítězstvím něco nad 20 procent, nicméně vítězem voleb je. Tak jí gratulujeme a čekáme, jaké partnery osloví jako případné členy koalice. I když máme pěkné druhé místo z výsledkem, který jsme ani neočekávali, ten impuls k vyjednávání je jednoznačně na vítězi – to mu nemůžeme brát.

Vy jste bývalý dlouholetý novinář. Během kampaně jste měl najednou možnost vnímat toto povolání i z druhé strany. Nezklamali vás třeba v něčem bývalí kolegové z branže?

Média nebyla úplně nakloněna našemu hnutí ANO, tak o to větší cítím pocit úspěchu. Musím říci, že jim to nevyčítám, naopak, považuji to za správné, když se novináři ptají na minulost kandidátů, na podnikání Andreje Babiše. Nevyčítám jim ani to, když jsou i ostří, což Andrej Babiš neslyší rád, zvlášť od redaktorů Mafry, jejímž je vlastníkem. Ale já kolegy z MF Dnes či Lidovek naprosto chápu. Chtějí být ostřejší i proto, aby se o nich neřeklo, že jsou Babišovi slouhové. Slušný novinář totiž nechce být něčí slouha. On chce sloužit veřejnosti, čtenářům, posluchačům, divákům. Takže tyto ‚výpady‘ chápu.

Druhá věc ale je, když se přes noviny dělá politika. Vlastní politika, politika někoho, kdo je za mnou. A to jsem viděl nyní například v Reflexu, kde úvodníky Pavla Šafra i to, co psal Jiří X. Doležal, byly již za hranou, byly to lži, nelogické vývody. Mě nejvíc urazilo a dotklo se mě, když v rámci této kampaně Pavel Šafr urazil mé kolegy z MF Dnes, že píšou pro Babiše. V tu chvíli jsem byl nucen se se svým bývalým šéfem Pavlem Šafrem lidsky rozejít. A dokud se mně nebo kolegům z MF Dnes neomluví, já už mu ruku nepodám… 

Martin Komárek je český novinář, poslanec, komentátor, spisovatel a syn bývalého politika a prognostika Valtra Komárka. Do června 2013 působil jako komentátor v deníku Mf Dnes, poté začal spolupracovat s politickým hnutím ANO 2011 (nyní ANO) podnikatele Andreje Babiše. Pro letošní předčasné  volby do Poslanecké sněmovny PČR byl zvolen v Libereckém kraji jako lídr hnutí ANO, usedne proto v poslanecké lavici.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Alena Hechtová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zpěvák: V Česku je to příšerné a změní se to, až vymře několik generací, říká můj otec z Bavorska. Je dobře, že lidé demonstrují. Z EU nevystupujme. Migranti? V Itálii se to velmi zhoršilo

4:42 Zpěvák: V Česku je to příšerné a změní se to, až vymře několik generací, říká můj otec z Bavorska. Je dobře, že lidé demonstrují. Z EU nevystupujme. Migranti? V Itálii se to velmi zhoršilo

ROZHOVOR „To celé rozjela Angela Merkelová a teď si to bude muset také vyřešit. To není otázka Unie,…