Šéf Svobodných šokuje: Babiš zradil voliče, hned první den zvýšili daně. A lidé o tom neví

13.12.2013 10:52

ROZHOVOR Předseda Strany svobodných občanů a ekonom Petr Mach vyjmenoval ParlamentnímListům.cz hlavní motivy, proč podle něho Andrej Babiš vstoupil do politiky. Machovi Svobodní získali v předčasných volbách 2,46 procenta, což je 122 tisíc voličů. Takový počet voličů bude prý straně stačit k tomu, aby uspěla ve volbách do europarlamentu. Svobodní dlouhodobě volají po vystoupení z EU. Alternativa k tomu podle nich existuje.

Šéf Svobodných šokuje: Babiš zradil voliče, hned první den zvýšili daně. A lidé o tom neví
Foto: Daniela Černá
Popisek: Petr Mach

Vy ale i celá řada vašich členů či funkcionářů dlouhodobě kritizujete Andreje Babiše. Místopředseda krajské organizace v Praze Jiří Kubíček vytvořil web stb.cz, Vít Jedlička zase zmiňuje, podobně jako vy, Babiše a biopaliva. Proč podle vás Andrej Babiš šel do politiky?

Třeba chce jen vládnout, třeba chce skrze politiku upevnit své podnikání. Babišův byznys z velké části stojí na obchodech se Státním zemědělským fondem a na státní podpoře biopaliv. Potřebuje, aby zákony, které mu zajišťují odbyt, zůstaly v platnosti.

Je v něčem pro ČR, třeba jako možný ministr financí, Andrej Babiš nebezpečný nebo může naopak právě na zmíněném resortu státu prospět?

Pan Babiš umí, tak jako jiní politici, slibovat nové výdaje. Ale nemají ani náznak představy o tom, kde ušetřit. Čeká nás proto další růst státního dluhu, a to je nebezpečné. Bylo by přitom jednoduché zvýšit příjmy státnímu rozpočtu, stačilo by zrušit povinnost přimíchávat biopaliva do nafty. Příjmy rozpočtu na spotřební dani by to zvýšilo asi o 8 miliard. To ale pan Babiš neudělá, šlo by to proti jeho byznysu. Proto je toto propojení politiky a byznysu škodlivé.

Mnoho lidí hnutí ANO považuje spíše za pravici a řada pravičáků je spokojena, že bude v budoucí vládě, protože bude garantovat třeba některé pravicové prvky, třeba nezvyšování daní. Vidíte to stejně?

Zasedli ve sněmovně první den a hned odmávali všechna zákonná opatření Senátu a tak zvýšili DPH z prodeje novostaveb a dědickou daň, kterou z 7% sazby přeřadili pod 15% daň z příjmu. Teď vymýšlí, jak více zdanit drobné živnostníky. Myslím, že mnoho lidí, kteří věřili, že babišovci nebudou zvyšovat daně, bude zklamaných.

Václav Klaus ve své poslední knize poprvé připustil možnost vystoupení ČR z EU, což vy prosazujete dlouhodobě. Jak odpovídáte zastáncům, že by to pro ČR mělo negativní dopady a i při skousnutí mnoha negativ spojených s členstvím bychom měli být rádi za volný pohyb lidí, zboží, služeb a podobně?

Velká Británie právě schvaluje zákon, podle kterého se referendum o vystoupení Británie z EU bude konat v roce 2017. Podle průzkumů se chystá většina voličů hlasovat pro vystoupení. Takže když Česká republika z EU vystoupí, určitě v tom nebude sama.

Jako protiváhu EU zmiňujete možnost vstoupit do EFTA a pokud jde o další věci, uzavírat s dalšími zeměmi bilaterální dohody. Jste si ale jistý, že by ty dané státy, členské země EU, s naší zemí takové dohody uzavřít chtěly?

Hlavní dohodu, tu o voleném obchodu se státy EU, Norskem a Islandem už máme uzavřenou. Ta dohoda se jmenuje Evropský hospodářský prostor a v ní zůstaneme, i když z EU vystoupíme.

Svobodní kandidovali už ve dvojích parlamentních volbách. Váš výsledek z těch letošních je o poznání lepší, ale stále jste zůstali daleko za pětiprocentní hranicí. Čím přesvědčit voliče, že i přes dva neúspěchy se za čas do Poslanecké sněmovny probojujete a má tedy cenu vás volit?

Nemáme ulité stamiliony, jaké měl pan Kalousek, když zakládal TOP 09, nebo pan Bárta, když zakládal Věci veřejné. Ani nemáme miliardy jako pan Babiš. Tak je logické, že jsme začali od nuly, jsme nyní na polovině potřebné ke vstupu do sněmovny. Realisticky čekáme kolem 5 % v eurovolbách. Budeme jediná strana kritická vůči politice EU a našich 120 tisíc voličů bude v eurovolbách stačit na 5 %. To zvýší automaticky i naše šance v dalších volbách do Poslanecké sněmovny.

Když jsme mluvili o EU, podívejme se ještě na dění v Ukrajině. Brusel láká Ukrajince s tím, že EU je nejlepší místo k životu po všech stránkách. Kdybyste měl Ukrajině a tamním lidem poradit, jak by se měli zachovat?

EU je v tomto hrozně pokrytecká a pokouší se Ukrajinu a Turecko opít rohlíkem. Obě tyto země jsou obrovské. Mají velký potenciál migrace a velký zemědělský sektor. Z těchto důvodů EU nikdy Ukrajinu ani Turecko nepřijme. Třeba Francouzi by jejich přijetí nikdy nepodpořili. Evropská unie obě země jen tahá za nos. Turci už toto pokrytectví prohlédli a podpora vstupu do EU je tam blízká nule. Turci jsou navíc velmi sebevědomý národ. Teď se Evropská unie slibováním holubů na střeše snaží půl Ukrajiny opít rohlíkem a je to nebezpečná hra s ohněm. Pokud by se na Ukrajině rozhořela občanská válka, byl by to problém pro nás všechny.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Radim Panenka

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Spravedlnost se zde stává prostitutkou. Po zatčení pražského soudce přináší advokát další hororové zážitky

17:27 Spravedlnost se zde stává prostitutkou. Po zatčení pražského soudce přináší advokát další hororové zážitky

ROZHOVOR Poslední z řady případů korupce soudců – obvinění soudce pražského vrchního soudu – vede ad…