Starosta Hranice: Mocenské politické zájmy by neměly omezovat běžné občany

16.08.2017 16:32

Hnutí ANO není demokratickou stranou a styl, který začalo prosazovat, je ohrožením široké demokratické diskuse, konstatuje bývalý člen hnutí ANO Jiří Kudláček (BPP). „Mým cílem je odejít s tím, že tenhle chlap pro město něco udělal.“ Co se mu zatím podařilo a jaké jsou jeho vize do budoucna? I Hranice se potýkají s dlouhodobým poklesem obyvatel. Jak úbytek zastavit? Svěřil se také, koho podporuje jako prezidentského kandidáta a proč je zastáncem otevřené Evropy.

Starosta Hranice: Mocenské politické zájmy by neměly omezovat běžné občany
Foto: archiv starosty
Popisek: starosta města Hranice v Olomouckém kraji Jiří Kudláček

Jak jste uvedl pro ParlamentníListy.cz, jste evropský patriot. Co si pod tím představit?

Jsem zastáncem otevřené Evropy. Nechci žít za plotem. Osobně rád cestuji a myslím, že by mocenské politické zájmy neměly omezovat běžné občany. Přeji si, aby užívali všichni Evropané krás našeho kontinentu. 

Rozumíte skepsi většiny občanů Česka vůči EU?

Neznám nikoho, komu by vadil jiný Evropan pro jeho národnost. Našim lidem vadí způsob unifikovaného byrokratického řízení EU, které nerespektuje národní specifika a je mocenským nástrojem nadnárodních finančních korporací. Lidé cítí určitý finanční diktát a já rozumím tomu, že naše společnost hájí svoji identitu. Pak tomuto stavu neříkám skepse, ale vyjádření nespokojenosti s úzkou skupinou lidí, kteří si přisvojují právo rozhodovat o barvě WC v hospůdce v Dolní Horní.

Od voleb, které vás vynesly do křesla starosty, uplynuly bezmála tři roky. Co se vám zatím podařilo prosadit z vašich záměrů a co byste rád stihl do konce volebního období?

Důležité pro mě bylo potlačit politické hašteření, které nikam nevede. Otevřel jsem dveře radnice i veškeré informace. Žádný polický klub není odstaven. Pokud někdo navrhne přínosné řešení pro město, prosazuji realizaci. Snažím se chovat jako dobrý hospodář. Odmítám dělat věci pro okamžité zviditelňování. Na začátku musí být vize. Pak naplánované procesy a na konci výsledky. Některé věci lze realizovat v období jednoho roku, jiné dokončí případně další generace. Pokud je nezahájím, nikdy se nebudou realizovat. Mým cílem je odejít s tím, že tenhle chlap pro město něco udělal.

Podle dokumentu, jenž zpracoval krajský úřad, se Hranice potýkají s nadměrným znečištěním oxidem uhelnatým, oxidy dusíku, tuhými látkami i těkavými organickými látkami. Plánujete nějaké investice do zlepšení kvality ovzduší ve městě?

Není to tak zlé, jak by se mohlo zdát z této otázky. Pravda je, že nejsme Jeseníky. Situaci velmi pečlivě sledujeme systémem stanic a vyhodnocujeme. Známe dopady jednotlivých podniků a každoročně projednáváme opatření ke zlepšování životního prostředí. Řešíme dopravu, zdroje na pevná paliva, hluk i běžnou prašnost komunikací. Je to proces, kde nejsme na konci.

Olomoucku ubývá obyvatel, a to zejména v okresech Šumperk, Prostějov, Přerov a Jeseník. O kolik se jejich počet snížil za poslední roky v Hranicích a co k tomu podle vás přispívá?

Město Hranice mělo historicky přes 20 tisíc obyvatel. Dnes máme přibližně 18,5 tisíce. Stále se nedaří zastavit trend celkového úbytku, i když se o to snažíme. Pokud je vydána roční statistika, vždy je uveden nějaký drobný pokles obyvatel. Osobně se domnívám, že otevřením světového pracovního trhu, především pro mladé, dochází k odchodu kvalifikovaných lidí mimo ČR. Dalším důvodem je malá podpora mladých rodin, a to především široké střední třídy. Zjednodušeně vymíráme. Nemám ale na mysli sociální podpůrný systém. Lze zmínit dlouhodobou mzdovou politiku, která nás řadí mezi nejhůře průměrně placené občany Evropy. Český učitel pobírá průměrně 20 tisíc čistého. Sousedi v Rakousku mají v tomto oboru 3x až 4x více. Takto bychom mohli pokračovat. 

Co mohou Hranice obyvatelům nabídnout?

Hranice jsou krásným místem pro život. Mají historická pravěká naleziště. Je to významné evropské rozvodí. Jsme lázeňskou oblastí a pyšníme se nejhlubší sladkovodní zatopenou propastí na světě. Návštěvníkům ukazujeme aragonitové jeskyně a do svých obyvatel investujeme v oblasti sportu i kultury. Registrujeme organizaci až 40 akcí měsíčně. Máme velmi malou nezaměstnanost a je u nás bezpečno. Zveme významné osobnosti a podporujeme naše galerie. Hosté se vyjadřují pochvalně, město není zadluženo, a tak věřím, že nabídka veřejné služby je nadprůměrná.

Kdyby vám investor daroval 100 milionů korun na rozvoj města. Na co byste je použil?

Uměl bych využít desetkrát tolik, jenom plánovaný obchvat města bude stát půl miliardy. Lze samozřejmě vybudovat nějaký pomník, ale každé město by mělo promyšleně investovat do záležitostí, které v důsledku chrání občany od budoucích poplatků, daní nebo od neprůjezdných komunikací aj. Dar takového rozsahu je také vysoce chvályhodná záležitost. Asi bych udělal referendum, abychom se dozvěděli, co by si lidé přáli, aby bylo postaveno nebo zajištěno. Možná bychom byli překvapeni.

Historické jádro je městskou památkovou zónou. Jak významnou rolí je pro město cestovní ruch a co se snažíte dělat pro jeho podporu?

Památky jsou dokladem naší historie. Jsou to naše národní kořeny. Kde chodím, tam je chráním. Cestovní ruch k tomu všemu patří a my se jej snažíme všude podporovat. Jezdím se inspirovat především do Rakouska, Švýcarska a také sleduji chorvatské investice na pobřeží. Rychle se učí. Chybí nám větší strategický důraz v této oblasti. Pár letáků pro světovou výstavu nestačí. Rakušané mají kvalitní celonárodní koncepci a je to vidět.  

Loni jste opustil hnutí ANO. Svůj krok jste zdůvodnil skepsí k situaci ve straně. Vadilo vám, že nastupují kariéristé a hnutí staví monopol založený na politické moci a penězích. Problémy při sestavování kandidátek doprovázely hnutí ANO ale i letos. Nedomníváte se, že volba kandidátů může mít pro soudružnost hnutí do budoucna fatální důsledky?

Již nejsem členem a hodnocení nechám na voličích. Způsob, jaký zvolil pan Andrej Babiš, já neuznávám. Věci veřejné vyžadují diskusi, cit pro situace, které nelze postavit jenom na ekonomickém hodnocení. Máme děti, důchodce, nemocné lidi. Veřejná osoba musí mít na paměti všechny vrstvy naší společnosti. Z ekonomického hlediska nejsou přínosné jenom nadnárodní monopoly. Pro rozmanitost jsou důležití všichni včetně babičky, která vyšije originální dečku, a její vnučka upeče originální dort. Jak se říká v Humpolci, europivo není náš cíl.

Je podle vás ANO demokratickou stranou?

Není a styl, který začala prosazovat, je ohrožením široké demokratické diskuse. Neomezená moc je velmi nebezpečná. Nechme tento názor vyložit třeba historikem panem Vlastimilem Vondruškou. Jsem demokrat, chci, aby se mnou lidé spolupracovali, a ne aby pro mě pracovali.

Uvažujete o vstupu do jiné strany? Proč?

V loňském roce jsem na poslední chvíli pomáhal sestavit kandidátku odborníků v Olomouckém kraji. Do zastupitelstva Olomouckého kraje VOLBA OK neuspěla, ale předvolební vzájemná komunikace mě osobně nesmírně posunula. Zásadně nepodporuji profesionální politiky, kteří skáčou ze škol nejlépe ihned do parlamentu. O reálném životě nic nevědí. Před několika měsíci mě oslovil lídr ODA pro Olomoucký kraj pan architekt Opletal. Program i lidské kvality těchto lidí mě oslovily včetně podpory prezidentského kandidáta pana Vratislava Kulhánka. Všichni tito lidé něco dokázali, něco reprezentují a něco pro tuto zemi chtějí. S tímto přístupem se rád ztotožním. Pokud mě přijmou, rád zasednu k tomuto stolu.

Máte na závěr nějaký vzkaz pro občany?

Přeji spokojenost a úspěch všem lidem v této zemi. Nechci se dívat na rodiny, které nemůžou své děti poslat ani na běžný školní výlet. Lidé, kteří poctivě pracují, by měli mít adekvátní životní úroveň a ty nejlepší ať mají něco navíc. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Kateřina Synková

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ano referendu o EU. Nejsme ovčané! Studenti, běžte se poučit k prodavačkám, překvapuje poslankyně ODS

8:17 Ano referendu o EU. Nejsme ovčané! Studenti, běžte se poučit k prodavačkám, překvapuje poslankyně ODS

ROZHOVOR „Nedělejme ze sebe národ nesvéprávných ovčanů.“ „Referendum o setrvání v Unii smysl má a já…