Starosta Mohelnice: Za politikem musí být skutečná práce

14.03.2012 16:44

ROZHOVOR Starosta Mohelnice v Olomouckém kraji, Aleš Miketa z Věcí veřejných, ParlamentnímListům.cz řekl o dosavadních úspěších či o problémech s nedávno odvolaným šéfem Vodohospodářského zařízení.

Starosta Mohelnice: Za politikem musí být skutečná práce
Foto: archiv starosty
Popisek: Starosta Mohelnice Aleš Miketa (věci veřejné)
reklama

Pane starosto, jaké problémy sužují obyvatele města?

Problémy můžeme vidět v několika oblastech.

Některé části města jsou značně zatížené dopravou a to jak tranzitní, tak i „uvnitř města“. Protože Mohelnice leží na hlavní trase směr Hradec Králové – Praha, tak zde proudí mnoho vozidel. Jediným řešením je výstavba rychlostní komunikace R35 do Opatovic. Město spolu s občany a firmami na jeho území jasně deklarují potřebnost této komunikace, ale také říkají, že „dopravní uzel Mohelnice“ je doposud velmi podceněn. Myslím tím přístup zadavatele stavby k přípravě a vnímání potřeb. Doprava přímo uvnitř města dozná změn. Snahou je odstranit jednosměrné komunikace a tím snížit pohyb vozidel po městě s cílem dostat se z bodu A do bodu B. Napomoci k tomu má již v loňském roce zpracovaný generel dopravy.

Další problematickou otázkou je parkování vozidel. Výstavba nových parkovišť, případně parkovacích domů. Tato opatření mají napomoci právě k obousměrnému provozu na komunikacích. Vymístíme vozidla na parkovací místa.

Problematika vysokých cen tepla dodávaného z CZT je též důležitou otázkou. Řešení nejde najít v krátkodobém horizontu. Máme zde nový zdroj tepla, který používá jako palivo plyn. A cena plynu neustále narůstá a tím i cena tepla a TUV pro obyvatele. Již v loňském roce jsme spolu s dodavatelem tepla a i díky iniciativě občanů začaly řešit aspekty jak rychle najít úspory i na straně odběratelů. Mění se okna, zatepluje se, ale též se mění profil otopné křivky. To znamená: kdy začne náběh a ukončení vytápění během dne. Jde se i do snížení teploty TUV.

Nedobrý technický stav krytého plaveckého bazénu je též velkým problémem. V letošním roce by měl být vyřešen. Na opravu bazénu má být vyčleněno 12 milionů korun.

Jistě, že problémů by mohlo být a je více, ale toto jsou ty nejpalčivější.

Nedávno jste kontaktoval policii. Obával jste se, že ředitel firmy Vodohospodářská zařízení Jiří Vepřek, kterého odvolala valná hromada, zničí důležité dokumenty. Jak akce dopadla?

Ještě nedopadla. Policie tuto záležitost nadále vyšetřuje. Zajímavostí na celé záležitosti je i fakt, že jeden ze zástupců akcionářů společnosti VHZ a.s. doporučil panu Vepřkovi po jednání mimořádné valné hromady, aby si dal do pořádku svůj počítač.

Představenstvo na svém jednání konstatovalo, že jednání pana Vepřka vnímá jednoznačně, a to jako krádež. S panem Vepřkem došlo k dohodě i o jeho ukončení působení na pozici ředitele společnosti.

Nyní k městu samotnému. Do jaké míry trápí obyvatele nezaměstnanost?

Míra nezaměstnanosti v Mohelnici je v rámci kraje jedna z nejnižších. Hlavními zaměstnavateli jsou společnosti Hella a Siemens. Tito dva největší zaměstnavatelé budou v letošním roce přijímat do pracovního poměru kolem 500 zaměstnanců.

V současné době uvažuje vláda o navýšení DPH, co na to říkáte? Může to mít dopad na Vaše město?

Dopad na obyvatele by byl naprosto stejný jako jinde v České republice. Některé regiony naší republiky těží a asi těžit budou nadále víc a víc ze svého sousedství s okolními státy a obyvatelé tak budou jezdit více za nákupem tam. A jaká bude výše DPH? To je ještě otázkou. Už je i návrh na dvě sazby, a to 15 procent a 21 procent.

Loni v září se sešli v Litovli starostové z Olomouckého kraje, aby jednali o financování samosprávy. Jaký postoj k této problematice zaujímáte Vy? A proč podle Vás stále vláda neschválila novelu o rozpočtovém určení daní?

Nové RUD bylo posunuto poslaneckou sněmovnou do 2. čtení. Pevně věřím, že bude schváleno. Schvalování provází značný odpor těch největších měst, včetně Prahy. Tato města jsou vždy baštou všech politických stran a mají největší koncentraci obyvatel. Tam se pak vytvářejí hlavní tlaky proti změně RUD. Musí však převážit zdravý rozum a musíme srovnat tok daní do měst a obcí.

Co považujete ve funkci starosty za svůj největší úspěch?

Práci týmu lidí, kteří chtějí a umějí dělat svoji práci.

Jak podle Vás dopadnou krajské volby?

To je na voličích. Mohu mít představy, ale důležitější než představy a tahanice o místa na kandidátkách politických stran je skutečná práce.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Průmyslník Špicar: Rok 2020 zvládli živnostníci dobře. Nezbývá, než doufat

16:21 Průmyslník Špicar: Rok 2020 zvládli živnostníci dobře. Nezbývá, než doufat

ROZHOVOR „Chci věřit, že je tím posledním,“ říká o právě skončeném lockdownu v rozhovoru pro Parlame…