Starosta Poličky: Stát dává 1,5 miliardy na platy duchovních

09.09.2012 21:02

ROZHOVOR Církevní restituce jsou bohužel velmi zpolitizovanou záležitostí, řekl ParlamentnímListům.cz starosta Poličky Jaroslav Martinů (ODS).

Starosta Poličky: Stát dává 1,5 miliardy na platy duchovních
Foto: Hans Štembera
Popisek: Církevní restituce, ilustrační koláž
reklama

Jak se vám daří zaplňovat průmyslovou zónu? Jste s jejím přínosem pro prosperitu města a jeho obyvatel spojeni?

Průmyslovou zónu jsme budovali celkem 6 let. Celý záměr byl rozdělen do 2 etap. Parcely z první etapy byly prodány relativně velmi rychle. Následně jsme začali s druhou etapou a po jistých počátečních problémech nastal zájem i o tyto pozemky. Jen v letošním roce zde začaly stavět své výrobní provozy dvě významné firmy, které zde vytvoří několik desítek nových pracovních míst. Polička se dlouhodobě pohybuje v počtu nezaměstnaných na nejnižší hodnotě v regionu a to cca na 6 procent. Průmyslová zóna posiluje stabilitu pracovního trhu v Poličce.

Město vlastní vyhledávaný turistický klenot, hrad Svojanov. Není to pro vás spíše finanční břímě? Jaké s ním máte další plány?

Polička je sice malé, ale o to více krásné město s velkou historií. Součástí této historie je i hrad Svojanov, který naše město získalo koupí před 100 léty. O tento hrad se staráme s velkou pečlivostí a za posledních několik let celý hrad prošel velkými stavebními opravami, které jsme částečně hradili z rozpočtu města a částečně z vyšších rozpočtů. Přesto, že vlastnictví hradu je značnou finanční zátěží, tak hrad Svojanov je velkou chloubou a pýchou města Poličky.

Letos chcete zmodernizovat a digitalizovat kino. Není zvažované rozšíření o 3D technologii pro Poličku zbytečným luxusem?

O tomto záměru probíhala obsáhlá diskuze a to jak na úrovni rady, tak i na zastupitelstvu města.  Závěrem této diskuze byl široký souhlas s touto modernizací za cca 3 miliony korun.             Hlavním aspektem tohoto rozhodnutí bylo, že stávající technická úroveň by vedla k faktickému zániku kina v Poličce. Současná finanční situace Poličky je stabilní, město se povedlo oddlužit, celkový provoz města je velmi úsporný a na základě celkového dobrého hospodaření si můžeme modernizaci kina dovolit.

Jak se obecně stavíte k otázce církevních restitucí? Jsou nároky církve a vypořádání přiměřené?

Církevní restituce jsou bohužel velmi zpolitizovanou záležitostí. Chci věřit, že pokud bychom vážili celý problém na lékárnických vahách, na jedné straně stávající stav, kdy státní rozpočet vynakládá 1,5 miliardy na platy duchovních, další peníze na opravy objektů, a na straně druhé náklady na vyrovnání s církvemi, že budoucí generace proti současnému stavu ušetří.

Podezření z korupce u přidělování dotací z fondů EU dostihla první české hejtmanství. Domníváte se, že by si policie měla posvítit i na další české kraje včetně Pardubického?

Jsem přesvědčený, že Pardubický kraj postupoval správně a poctivě. Z pozice našeho města nemohu nic zpochybňovat, všechny projekty byly řádně vysoutěžené a přináší trvalý užitek.

Co byste rád ještě stihl do konce volebního období, jaký je Váš největší cíl?

Jednoznačně mým hlavním cílem a to jak ve funkci starosty, tak i poslance, jsou vyrovnané finance. Tento problém vidím hlavně na úrovni státního hospodaření, souběžně s tímto cílem hledat spravedlivé rozložení tohoto břímě do všech skupin obyvatelstva a především zabránit přetrvávajícímu plýtvání, a to v mnoha směrech výdajové strany státního rozpočtu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Potvrzeno! Podvod na voličích.“ Vlastimil Tlustý právě pohřbil ODS. A vytáhl velký trhák pro volby

15:31 „Potvrzeno! Podvod na voličích.“ Vlastimil Tlustý právě pohřbil ODS. A vytáhl velký trhák pro volby

„Babišova vláda jim poděkovala, ukázala prostředníček, a ještě je v tom vymáchala.“ Bývalý ministr f…