Zastupitel Svobodných Štampach: Občanovi důvěřujeme. Svoboda a zodpovědnost jdou ruku v ruce

08.06.2022 18:33 | Glosa

Ani poté, co se zastupitelé hlavního města Praha shodli na zpřísnění vyhlášky omezující konzumaci alkoholu na veřejnosti, neutichá diskuse o tom, zdali metropole potřebovala rozšířit počet míst, na kterých jsou všechny alkoholové nápoje zapovězeny. „Nechceme občana převychovávat, chceme, aby se mohl ve veřejném prostoru „svobodně pohybovat a žít“. Občanovi důvěřujeme, že se bude chovat zodpovědně, jelikož svoboda a zodpovědnost jdou ruku v ruce,“ myslí si Tomáš Štampach, zastupitel hlavního města za Svobodné. Právě Svobodní přijetí nové vyhlášky ostře kritizovali.

Zastupitel Svobodných Štampach: Občanovi důvěřujeme. Svoboda a zodpovědnost jdou ruku v ruce
Foto: Archiv Tomáše Štampacha
Popisek: Pražský zastupitel Tomáš Štampach (Svobodní)

Praha zpřísnila pravidla konzumace alkoholu na veřejnosti. Jako Svobodní jste se proti úpravě této pražské vyhlášky ostře vymezili. Co vám na zákazu popíjení alkoholu vadí nejvíce?
 
Na celou problematiku je se třeba podívat minimálně ze dvou úhlů pohledu. Za prvé je to samotný zákaz, respektive rozšíření míst se zákazem pití alkoholu na veřejnosti. Filozofií Svobodných je naopak minimalizace všelijakých zbytečných nařízení, příkazů, zákazů. Nechceme občana převychovávat, chceme, aby se mohl ve veřejném prostoru „svobodně pohybovat a žít“. Občanovi důvěřujeme, že se bude chovat zodpovědně, jelikož svoboda a zodpovědnost jdou ruku v ruce. Za druhé nám vadí nejednoznačný výklad samotné vyhlášky. Není zřejmé, co je myšleno pojmem otevřená láhev či v seznamu zakázaných míst je uvedena cyklostezka v blízkosti herních prvků. Ale jakou vzdáleností je definována blízkost herních prvků? Kolega Jiří Kubíček pak dokonce objevil, že jedno „zakázané místo“ na Praze 7 vůbec neexistuje. A takto bychom mohli pokračovat. Snažíme se tak upozornit, že textem přijaté vyhlášky mohou být šikanováni a postihováni slušní lidé, kteří v horkém letním dnu půjdou po Praze v ruce s kelímkem piva či si v parku udělají piknik s lahvinkou vína.   
 
 
Bylo podle vás vůbec zapotřební přistupovat ke zpřísňování této vyhlášky? Odůvodnilo podle vás dostatečně přesvědčivě vedení magistrátu nutnost této změny?
 
Z mého pohledu je zpřísňování stávajícího znění vyhlášky naprosto zbytečné. V aktuálním znění je uvedeno přibližně 800 adresných míst se zákazem popíjení alkoholu a dále pak prostranství v blízkosti škol, zdravotnických zařízeních či MHD. Jedná se tak o již značnou část Prahy a zároveň je textově vše jednoznačné, jelikož se jedná o zákaz konzumace alkoholu v daných místech, nikoliv o držení „otevřené lahve“. Náměstek Hlubuček, který byl předkladatelem této vyhlášky, argumentoval, že je třeba vymýtit negativní jevy spojené s konzumací alkoholu na veřejnosti typu vandalismu a rušení nočního klidu. Nechápu, proč je ale potřeba schvalovat a zpřísňovat vyhlášku o konzumaci alkoholu s ohledem na ničení veřejného majetku. Pokud někdo deoluje majetek, tak na to snad máme dostatečné vyhlášky a zákony a není třeba kvůli tomu omezovat ostatní lidi zpřísňováním ne zcela souvisejících vyhlášek. Na tento argument jsem se však odpovědi nedočkal.  
 
Vedení hlavního města argumentuje především tím, že tímto krokem chce bojovat především proti nepřizpůsobivým občanům. Vám nevadí např. popíjení bezdomovců na zastávkách MHD nebo u metra?
 
Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný

PhDr. Jiří Horák, Ph.D. byl položen dotaz

Myslíte, že chce Rusko mír?

Jak hodnotíte podmínky, které si Rusko stanovuje pro ukončení války? Přijde vám ztráta území a zákaz vstoupit do NATO jako adekvátní podmínka? Mně teda moc ne a kladu si otázku, zda to Rusko nepožaduje záměrně, aby to vypadalo, že se dohodnout, ale vlastně vůbec nechce. Co myslíte? A věříte, že je r...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lidi už toho mají dost. Nadávky je nezastraší. Václav Vlk st. Rakušanovi

4:44 Lidi už toho mají dost. Nadávky je nezastraší. Václav Vlk st. Rakušanovi

Ministra vnitra Víta Rakušana, milovníka teatrálních vystoupení, vyhrožování občanům a přemýšlení, j…