Že jsem prase a xenofob? Klidně! Veterán bez milosti o dnešní době: Mládež, pohlaví, armáda... Je to zlé

12.02.2019 11:27

ROZHOVOR „V podstatě by nás chtěli mít bezpohlavní!“ Nejen přehlídková mola, kde se ukazují chlapi v legínách a na podpatcích, vytáčejí bývalého velitele speciální protiteroristické jednotky Vojenské policie Lumíra Němce. Protože chlapi přestávají být chlapy a ženy ženami, rozjel debatu svým rázným prohlášením: „Jsem toxicky maskulinní muž a jsem na to hrdý.“ „Jsou směry, které se mi nelíbí, a mohou mě klidně prohlásit za xenofoba, homofoba nebo šovinistický machistický prase,“ podotýká Němec, který také odsloužil několik misí v Iráku a Afghánistánu. Popisuje, proč může být nebezpečný trend stírání rozdílů, ale také odmítání vojenské služby. „V případě napadení státu by bylo pozdě. Jsou tu staří dědci jako já, ale my tu věčně nebudeme. A kdo přijde po nás?“ Upozorňuje na to, že politici zvažují každé slovo, aby to neohrozilo jejich volební preference, takže pokud vidí, že mainstreamový směr je naladěn na podporu bezpohlavnosti, tak budou mlčet, i když si budou uvědomovat, že je to nesmysl.

Že jsem prase a xenofob? Klidně! Veterán bez milosti o dnešní době: Mládež, pohlaví, armáda... Je to zlé
Foto: Archiv Lumíra Němce
Popisek: Lumír Němec
reklama

Natočil jste dvě videa, kde se hrdě hlásíte k tomu, že jste toxicky maskulinní muž. Prosím vás, co vás tak naštvalo, že jste se tímto tématem zabýval?

Mně se nelíbí trendy, které k nám v poslední době přicházejí. Na fotkách vidíte chlapy na módních přehlídkách v barevných legínách a na vysokých podpatcích, chlapy, kteří mají vousy a nosí ženské šaty. Myslím si, že chlap je chlap a ženská je ženská. Trendy, které nastávají, bourají po tisíciletí zavedené osvědčené vzory. Sociální role ženy a muže se samozřejmě mění, určitě bych nechtěl, abychom se vrátili do doby před sto lety. Stále si ale myslím, že chlap by měl fungovat jako chlap, jako ten, který se o rodinu stará, zabezpečí ji, a žena má být něžné stvoření, které dává rodině zázemí domácnosti. Nevím, jak to popsat; nechci, aby si někdo myslel, že mu vnucuji své názory, a nazýval mě, jak už se stalo, šovinistickým machistickým prasetem.

Rozhodně si nemyslím, že by žena měla být u plotny, sedět doma a mlčet. Líbí se mi, jak si ženy vydobyly svá práva, fandím jim a přeji jim to. Jen by žena měla zůstat ženou a muž mužem. Když vidím videa, kde muži hovoří o tom, jak je sociální role muže obtěžuje, a nevidí důvod, proč by si nemohli poplakat na ulici… Dlouhodobě mě situace štve a asi poslední kapkou byla reklama Gillette, ve které se výrobci toxickou maskulinitou zabývali.

Mluvíte o přehlídkách, reklamy mohou být různé… Sledujete, že chlapi přestávají být chlapy a ženy ženami v běžném životě, ve svém okolí?

Mám možnost porovnávat, jak jsme se chovali my před třiceti lety s dnešní generací. Dnes se lidé zhlíží v military, ale pro mnoho lidí, kteří jdou touto cestou, je to jen image. Za drahé peníze si koupí vybavení, ale když po nich chcete, aby překonali nepohodlí nebo fyzickou zátěž, nechtějí. Prostě, buď je to nebaví, nebo na to nemají. Nejčastěji jde o kombinaci. Z mého pohledu jde dnešní generace mladých mužů v porovnání s tím, jak jsme se my chovali před třiceti lety dolů, jak po fyzické, tak psychické stránce. Nejsou to chlapi. Nechci to paušalizovat. Ale myslím si, že podíl těchto lidí je výrazně vyšší.

Anketa

Podporujete přijetí eura? (Hlasování od 12.2.2019)

8%
92%
hlasovalo: 13334 lidí


Myslíte si, že společnost v podstatě nežádá po mužích, aby chránili rodinu, zabezpečili ji, byli, řekněme, autoritou? Zkrátka: postav dům, zasaď strom, zploď syna…

Ano, společnost nežádá. Nežádá se po nich obhajování a udržování hodnot, které byly důležité dřív. Tlačí je do toho, aby se vzdali svého chlapství a zařadili se do mainstreamového proudu. V podstatě by nás chtěli mít bezpohlavní.

Ještě si vyjasněme jednu věc. Na začátku videa, kde jste prohlásil, jsem toxicky maskulinní muž a jsem na to hrdý, jste se smál. Do jaké míry si děláte legraci?

Když jsem slyšel pojem toxická maskulinita, přišlo mi, že společnost tak blázní, že je to až k smíchu. Měl jsem potřebu vyjádřit vlastní názor. Já se nikam nehrnu, do politiky vůbec. Mám jen své názory, za kterými si stojím, a nemíním je měnit jen proto, že se to někomu nelíbí.

V souvislosti s toxickou maskulinitou a vůbec tímto tématem lze najít řadu pozoruhodných textů. Psali v deníku E15: „Posun ve vnímání maskulinity v západních zemích je ostatně už poměrně zjevný. Podle mnoha agentur odhadujících budoucí trendy společnost zvolna směřuje k tomu, že se rozdíly mezi pohlavími včetně kulturních budou rozplývat, což prospěje i mužům.“ Těžko říci, jak to autoři konkrétně s rozplýváním rozdílů mysleli, ale když už jste se chopil tématu maskulinity, utěší vás, že by to mužům mělo prospět? 

To je přesně to, s čím nesouhlasím. Opravdu nemám problém s barvou pleti či sexuální orientací kohokoli. Ale také jsem četl, že do roku 2013 bychom měli mít třináct pohlaví. Vydávají něco, co není normální, za něco, co je normální. Jsou lidé, kteří jsou ochotní obhajovat pedofilii. To jsou směry, které se mi nelíbí, a mohou mě klidně prohlásit za xenofoba, homofoba nebo šovinistický machistický prase. Za tisíce let evoluce jsou určité věci stále stejné a toho bychom se měli držet.

Najdeme řadu článků v médiích, kde označují toxickou maskulinitu za problém společnosti. Třeba na stránkách Českého rozhlasu lze přečíst: „Toxická maskulinita popisuje agresivního, za všech okolností dominantního a houževnatého muže, který považuje ženy za méněcenné…“ 

No, takto jsem to nestudoval… Ale nečetl jsem úplný škvár. Nejsem necitelný člověk, nedívám se na ženy jako na něco podřadného, právě naopak. Pro mě je žena jako kytička, jako něco, co by se mělo oprašovat, a chlap by měl ženu chránit. Proto mi vadí, že rozdíly se snaží mazat. Na to jsem chtěl upozornit.

Cituji z magazínu Security: „Nejsou to muslimové nebo duševně nemocní lidé, kteří vás s největší pravděpodobností zabijí při teroristickém útoku, jsou to muži. Nebudu jmenovat ty hnusné, násilné muže – nejen proto, že by jim to dalo uznání, které chtějí, ale protože je to neopodstatněné. Namísto toho musíme jmenovat skutečného viníka: toxickou maskulinitu.“ Podle autora potřebujeme uznat, že nenávistná a toxická maskulinita je mezi našimi každodenními problémy. Jedině tak zničíme mužskou nadřazenost a brutální útoky s ní spojené. Tak, abyste pak z vašeho videa neměl problémy? (Smích)

Tak já si myslím, že teroristé jsou zamindrákovaní kreténi, kteří nejsou schopní nic dokázat, tak vezmou samopal a začnou zabíjet bezbranné lidi. Nemá to nic společného s chlapstvím. To je projev naprostého lůzrovství. Je to spodina. Chytnou se fundamentálního islámu a pak v rámci toho jsou schopní zabíjet. To je pokřivená definice a dotyčný, co to psal…

 Teď pojďme k obraně a k armádě. Na Facebooku jste upozorňoval na to, že se někomu nelíbil váš komentář o tom, že ženy do armády sice patří, ale jen na některá místa. Protože vám příspěvek smazali, tak jste ho umísťoval na sociální síť dvakrát. Můžete ještě upřesnit, jak jste to myslel?

Opět vycházím z mého pohledu na ženu. Když zraní chlapa, je to zraněný chlap a tak to berete. Podle standardních operačních postupů se válčí do té doby, dokud nedojde k potlačení nepřítele. Pak se věnujete zraněným. Nedokážu si představit, že postřelí holku, bude křičet, my budeme válčit a necháme ji ležet zraněnou bez pomoci. Mně by to narušilo činnost jednotky. Navíc, ženy jsou statečné, chytré, mají v určitých oborech lepší analytické myšlení, ale žena je uzpůsobená fyzicky jinak než chlap. Když má chlap devadesát kilo, funguje se čtyřicetikilovým batohem jinak než šedesátikilová holka. Dokud nás nepředělají podle mustru a nebudou nás klonovat, prostě to tak je.

Začínal jsem s karate, holky byly šikovné, mrštné, ale proti chlapovi neměly šanci. Prostě chlap je silnější, těžší, holky jsou jinak stavěné.   

Když jsem dávala svým známým zhlédnout videa, co jste natočil, říkali: dobrý. Vřele souhlasili i co se týká vašeho názoru na působení žen v armádě, ale když došlo na vaše doporučení vojenské služby, rychle obrátili…

Tím se vracíme v podstatě na začátek rozhovoru. Základní vojenská služba by neuškodila nikomu, jak z hlediska fyzické, tak psychické kondice. Na vojně se lidi učili pořádku a respektovat autority. Museli mít nějakou zodpovědnost. Nedovedu si představit, že bych nepřišel do práce nebo na dohodnutou schůzku. Dnes je naprosto běžné, že zaměstnanec zavolá, že nepřijde a je mu to jedno. Vojna v lidech budovala i zodpovědnost. Myslím si, že nikomu neuškodila. Samozřejmě nemám na mysli podobu vojenské služby, jaká byla za socialismu.

S tím, že není povinná vojenská služba, přichází i další aspekt. Kdyby skutečně došlo k napadení republiky, máme problém. Armáda cvičí mobilizaci. Ale, já říkám, proboha, proč děláte cvičnou mobilizaci? Koho chcete mobilizovat? Dřív to mělo smysl, protože každý prošel základní vojenskou službou. V případě mobilizace se vědělo, že umí vzít zbraň do ruky, zavázat si boty a obléknout maskáče. Koho dnes chcete mobilizovat? Lidi, kteří v životě neviděli zbraň, neumí se orientovat v lese a neumí ani rozdělat oheň? Co s nimi chcete dělat? Nejdřív je to musíte naučit. V případě napadení státu, by bylo pozdě. Jsou tu staří dědci jako já, ale my tu věčně nebudeme. A kdo přijde po nás?

Je podle vás možné trend nějak zlomit, aby z kluků nebyli ti, kteří, jak říkáte, nezabijí mouchu, ale zato si popláčí na lavičce, protože je dojal rozkvetlý strom?

Možné to je, ale museli bychom odmítnout trendy, které směřují k tomu být bezpohlavní. Je jasné, že jedním videem na Facebooku se nic nezmění. Je důležité působit na myšlení rodičů, kteří vychovávají malé děti. Vezměte si šílený trend, který přichází z Ameriky, že bychom měli do šesti let vychovávat děti bezpohlavně, aby si pak rozhodly, jestli chtějí být kluk, nebo holka. To je prostě šílenost.  

Jaké jste zaznamenal reakce od žen na vaše videa?

Překvapilo mě, kolik jich souhlasí. Ani jim není příjemný trend, kdy je pro muže nejdůležitější nechávat si přistřihávat vousy v Barbershopu a chodit perfektně oblečený. I ženy by chtěly mít doma normálního chlapa, jenže už není z čeho vybírat. Dneska kluci nemají sebevědomí, nejsou si jistí, snaží se zapadnout do průměru a strhávají další.

Na závěr, co děláme špatně? Do jaké míry je vinou i politické scény, že přistupuje na různá opatření, která mění společnost ve směru trendů, o kterých jsme mluvili?

Nedokážu odpovědět na otázku, kde se stala chyba, možná je to rozmařilost společnosti, žijeme v relativním blahobytu a bezpečí, a tak se snažíme vymýšlet nesmysly. Vezměte si antický Řím, k jeho zániku také přispěla rozmařilost společnosti, vnitřní rozklad, který ve svém důsledku vedl k tomu, že obrovská říše se nedokázala bránit a podlehla invazi barbarských kmenů. A co se týká politiků, tak ti vždy zvažují každé slovo, aby to neohrozilo jejich volební preference, takže pokud vidí, že mainstreamový směr je naladěn na podporu bezpohlavnosti, tak budou mlčet, i když si budou uvědomovat, že je to nesmysl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Daniela Černá
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Roušky brání šíření viru? Lockdown brání šíření viru? Markéta Šichtařová do toho hodila vidle svou verzí. Tady je

17:35 Roušky brání šíření viru? Lockdown brání šíření viru? Markéta Šichtařová do toho hodila vidle svou verzí. Tady je

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Neexistuje souvislost mezi lockdowny a počtem úmrtí na 100 tisíc obyvat…