Hejtman Hašek: Vyzývám Andreje Babiše, aby dodržel dohodu a nespojoval rozpočtové určení daní s hlasováním u zdanění hazardu

6. 10. 2015 17:05

Hejtman Jihomoravského kraje a předseda Asociace krajů Michal Hašek jednal v úterý 6. října 2015 s ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem o zvyšování platů ve zdravotnictví. Zareagoval také na vyjádření ministra financí Andreje Babiše.

Hejtman Hašek: Vyzývám Andreje Babiše, aby dodržel dohodu a nespojoval rozpočtové určení daní s hlasováním u zdanění hazardu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michal Hašek

"Jako předseda Asociace krajů jsem měl od  svých kolegů za úkol projednat krytí platových prostředků pro rok 2016. Existuje shoda mezi vládou a kraji na tom, že dojde k pětiprocentnímu navýšení tarifních platů, a také shoda na tom, že ministr zdravotnictví zajistil prostřednictvím úhradové vyhlášky dostatek finančních prostředků na to, aby mohlo být toto navýšení realizováno," uvedl hejtman Hašek s tím, že tak nedojde k zátěži krajských rozpočtů.

Jak řekl, musí jako předseda Asociace krajů reagovat na výroky ministra financí Andreje Babiše.

"Oznámil, že spojuje otázku zvýšení rozpočtového určení daní, resp. návratu tohoto koeficientu na úroveň roku 2012, s otázkou zákona o loteriích.  Takovéto vydírání Andreje Babiše je pro mne jako předsedu Asociace krajů absolutně nepřijatelné. Ministr financí jako předseda hnutí ANO uzavřel v rámci vládní koalice dohodu. Vládní koalice jasně deklarovala, že od 1. ledna 2016 dojde k opětovnému návratu k původnímu koeficientu. Jestliže Andrej Babiš začíná dnes lavírovat a nechce naplnit závazek vlády, pak musím za hejtmany České republiky velmi rezolutně říci, že ministr financí vydírá. Neumím si představit, že by zodpovědný politik udělal to, co dnes udělal místopředseda vlády. Jako hejtmani jsme si stěžovali na určité prodlužování projednávání tohoto zákona ve sněmovně a slova Andreje Babiše potvrzují naše nejhorší očekávání, totiž že se jedná o záměrné zdržování ze strany hnutí ANO," sdělil Hašek.

"Nechci, aby kraje a občané krajů byli rukojmími Andreje Babiše a krajských voleb. Připomínám, že ty peníze nejsou určeny pro jednotlivé hejtmany, jak se snaží prezentovat Andrej Babiš. To nejsou ani jeho peníze, to znamená peníze holdingu Agrofert. To jsou peníze státu vybrané od daňových poplatníků, které má pan Babiš pouze spravovat. Jeho hnutí se zavázalo v rámci koalice k dohodě na tom, že ty peníze půjdou od 1. ledna 2016 krajům. Jestliže dnes začíná Andrej Babiš zpochybňovat tuto dohodu a váže hlasování hnutí ANO na jiný zákon, pak porušuje uzavřenou koaliční dohodu a z pohledu hejtmanů vydírá. Vydírá kraje, vydírá hejtmany, vydírá zbytek vládní koalice. Vyzývám Andreje Babiše, aby přehodnotil stanovisko, aby dodržel uzavřenou dohodu v rámci vládní koalice a nespojoval otázku rozpočtového určení daní s otázkou hlasování u zdanění loterií a hazardních her," řekl rozhodně Michal Hašek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hamáček (ČSSD): Pokud změna, tak pořádná

22:34 Hamáček (ČSSD): Pokud změna, tak pořádná

Komentář na facebookovém profilu k budoucnosti ČSSD