Niedermayer (TOP 09): Pár (pro "české experty") znepokojivých čísel

31.12.2019 12:10 | Zprávy
autor: PV

Komentář na facebookovém profilu k energetice budoucnosti

Niedermayer (TOP 09): Pár (pro "české experty") znepokojivých čísel
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Luděk Niedermayer
  • zavedením "lepších technologií" třeba do dopravy či vytápění lze snížit celosvětovou spotřebu energie o víc než polovinu
  • ve všech 143 zemích, které studie vědců z University ze Stanfordu zkoumala, lze do roku 2050 vyrábět 100 % elektřiny z obnovitelných zdrojů, do roku 2030 by bylo možno dosáhnout 80% podílu
  • mixem elektřiny z větru a slunce toto platí i pro naši zemi
  • vzniklo by tím něco přes 80 tisíc nových pracovních míst
  • proti "našemu" mixu fosilní a jaderné elektřiny bychom měli ušetřit cca třetinu na ceně. Pro každého člověka by to v průměru dělalo úsporu více než 1 100 korun měsíčně na ceně energie
  • pokud připočteme úspory na zdraví, životním prostředí a klimatu (jehož změna by byla velmi drahá), ušetří "touto cestou" každý občan u nás cca 750 korun denně, tedy přes 280 000 ročně

Mimochodem, zdroje elektřiny, na které naše ministerstvo nejvíce sází, (biomasa a jádro) studie jako neperspektivní (u prvního kvůli dopadu na klima a životní prostředí, u druhého kvůli nákladům) do propočtu nezahrnuje.

Pro naše úřady to musí být šokující čtení (které je nejlépe radno nečíst), pro lidi, kteří se problémem zabývají z pohledu 21. století, je to hezké shrnutí možností, které máme.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petra Prokšanová byl položen dotaz

Komunisti

Co dobrého je podle vás na době, kdy tu vládli komunisté? Ano SSR nás osvobodil, protože taková byla dohoda a měl na tom vlastní zájem, a to zmocnit se nás. Demokracie a svoboda pak nenastaly, což je to hlavní, ale konaly se politické procesy a vůbec o všem rozhodovala stranická knížka. Vy tvrdíte, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lacina (STAN): Macinka? Tenhle kluk nedopadne dobře

8:03 Lacina (STAN): Macinka? Tenhle kluk nedopadne dobře

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k předběžnému opatření Ústavního soudu.