Zelení připomínají 50. výročí invaze. Následky srpna 1968 jsou dodnes živé

21.08.2018 16:01 | Zprávy
autor: PV

Dnes je tomu 50 let, kdy vtrhla vojska členů Varšavské smlouvy na území ČSSR. Srpen 1968 je potřeba si nejen připomínat, ale také se zamýšlet nad jeho následky a vzít si z něj ponaučení.

Zelení připomínají 50. výročí invaze. Následky srpna 1968 jsou dodnes živé
Foto: Zelení
Popisek: Zelení

Rusko jako nástupnický stát SSSR dnes expanduje na svá dřívější území, porušuje mezinárodní právo a otevřeně hlásá snahu rozbít Evropskou unii. Zelení zdůrazňují důležitost evropské integrace s vládou práva, nikoliv tanků, pro naše budoucí přežití.

„I v dnešní době na nás dopadají následky okupace v podobě nedůvěry v politiku nástupnického Ruska a nedůvěry Čechů v nadstátní struktury. O to cennější je, že se Evropská unie nenechává vtáhnout do ozbrojených konfliktů a že jsme se problémy naučili řešit diplomaticky, politicky a soudně. Právní stát je vždy lepší než ozbrojený konflikt,“ říká Petr Štěpánek, předseda Strany zelených.

Následky invaze a následné okupace jsou v české společnosti dodnes pozorovatelné a jen prohloubily nedůvěru mnoha Čechů k velkým národům, mezinárodním dohodám a aliancím. Válka kterou vede Ruská federace pod vedením prezidenta Vladimíra Putina nebudí důvěru Zelených v její politiku.

„Srpnová invaze vojsk Varšavské smlouvy, nařízená nejužším komunistickým vedením Sovětského svazu, ukončila Pražské jaro a na desítky let poškodila československou a potažmo českou společnost a prohloubila studenou válku,“ dodává Petr Štěpánek.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petra Prokšanová byl položen dotaz

Komunisti

Co dobrého je podle vás na době, kdy tu vládli komunisté? Ano SSR nás osvobodil, protože taková byla dohoda a měl na tom vlastní zájem, a to zmocnit se nás. Demokracie a svoboda pak nenastaly, což je to hlavní, ale konaly se politické procesy a vůbec o všem rozhodovala stranická knížka. Vy tvrdíte, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lacina (STAN): Macinka? Tenhle kluk nedopadne dobře

8:03 Lacina (STAN): Macinka? Tenhle kluk nedopadne dobře

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k předběžnému opatření Ústavního soudu.