Trafiky, koryta, trest smrti. Okamura rozjel kanonádu proti odpůrcům referenda

15.01.2014 14:46 | Zprávy

Tomio Okamura „jede“. A při své jízdě českou politikou naráží tu na nepochopení, tu možná na úmyslné snahy jeho plány za nastolení změny podkopat. V každém případě se opět v těchto dnech stal středem zájmu. Ten vzbudil tím, že oznámil odevzdání návrhu ústavního zákona o obecném referendu.

 Trafiky, koryta, trest smrti. Okamura rozjel kanonádu proti odpůrcům referenda
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomio Okamura na tiskové konferenci

Pravdou je, že od samého začátku svého působení o tomto kroku hovořil a neměl by tím tedy někoho překvapit. Přesto se tak stalo. V televizní debatě, kde spolu s Okamurou (Úsvit) seděl také Jiří Pospíšil (ODS) a Jiří Dientsbier (ČSSD) pak ještě přituhlo. Vzduchem létaly různé připomínky, nutno dodat, že převážně na hlavu šéfa Úsvitu. Podle Pospíšila je totiž návrh údajně „paskvil“, podle Dienstbiera „plácnutím do vody“.

A ani média nezůstala v kritice stranou. Jedním z hlavních témat se stalo to, že "Okamura by rád, aby se v referendu hlasovalo o všem". To on však popírá.

Hlasování má přece jasně dané mantinely...

„Tak to ale přece vůbec není. Záměrně je tu dezinterperetováno to, co navrhujeme, i to, co jsem mnohokrát říkal. Pokud mi někdo podsouvá to, že bychom chtěli nechat hlasovat veřejnost třeba o trestu smrti, či trestu za znásilňování, je zřejmé, že má slova asi příliš detailně nečetl, nebo neposlouchal – pominu-li možnost, že tak činí záměrně. Hlasování v obecném referendu totiž nemůže jít za určité mantinely – a ty jsou jasně dány – Listinou základních práv a svobod a také Ústavou. Hlasování o takových věcech jako trest smrti by tyto mantinely překračovalo, proto by k němu nikdy dojít nemohlo. Referendum prostě nemůže odporovat ústavním pořádkům ani demokratickým principům – a pokud někdo ten pocit má, při přečtení Ústavy by jistě pasáž, která o tom hovoří, našel. Rozhodně není našim cílem se jí neřídit,“ řekl ParlamentnímListům.cz Tomio Okamura.

Návrh ústavního zákona o referendu předložený sněmovně je klíčovým bodem programu Okamurova hnutí Úsvit přímé demokracie. Občané by totiž podle něj měli mít právo hlasovat v referendu o důležitých otázkách. Některá média to však prezentují tak – že by šlo o hlasování prakticky o čemkoli. I proto by Ústavní soud ale měl pravomoc přezkoumat, zda otázka v referendu neodporuje ústavním principům. „Pokud by jim odporovala, měl by soud právo referendum zrušit,“ uvedl Okamura.

Po více jak 20 letech se naplní konečně duch naší Ústavy, říká Okamura k referendu

Podle něj právě tento zákon po dlouhých 20 letech naplní ducha i dikci naší Ústavy, která od počátku zákon o referendu prý vyžadovala a vyžaduje. Pravdou je, že v článku 2 Ústavy ČR je skutečně uvedeno, že ústavní zákon může stanovit, kdy lid vykonává státní moc přímo. Proto Okamura také říká, že nikdo se kvůli možnosti přezkoumání Ústavním soudem nemusí obávat, že by občané v referendu zrušili například občanská práva.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Mír na Ukrajině

Paní Konečná, dobrý den. Jednak gratuluji ke zvolení. Vy opakovaně tvrdíte, že EU má nástroje, jak ukončit válku na Ukrajině. Zajímá mě jaké? Podle mě EU nezmůže nic. A ještě co si myslíte o podmínkách, které si klade Rusko, aby válku ukončilo? Chce nejen část území Ukrajiny, ale požaduje i to, aby ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vlastizrada.“ Munice pro Ukrajinu místo pomoci zemědělcům? Piráti narazili

16:52 „Vlastizrada.“ Munice pro Ukrajinu místo pomoci zemědělcům? Piráti narazili

Piráti vymysleli nový plán pro Evropský parlament, který ještě ani nebyl oficiálně zvolen. Závazek p…