Možnost odčerpat majetek pachatelům dostala zelenou

11.02.2015 13:34 | Zprávy
autor: olb

Poslanci dali v závěrečném kole hlasování souhlas k tomu, aby se mohla rozšířit možnost odčerpání majetku lidem, proti kterým se vede trestní řízení. Pasáž, která dává možnost zajistit majetek podezřelého ještě před zahájením stíhání tak, aby byl poškozený uspokojen, ovšem z návrhu vypadla. Vláda ale s tímto krokem souhlasila. Normu nyní dostanou na stoly senátoři.

Možnost odčerpat majetek pachatelům dostala zelenou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Vládní návrh předpokládal, že o zajištění majetku ještě před zahájením trestního stíhání by mohl státní zástupce rozhodnout při "důvodné obavě", že podezřelý bude uspokojení majetkových nároků poškozeného mařit nebo ztěžovat. Musely by tedy existovat důkazy o tom, že podezřelý zamýšlí majetek ukrýt, prodat nebo jinak znemožnit jeho zajištění, nebo že k tomu začal podnikat kroky.

Jenže tuto pasáž kritizovali vládní i opoziční poslanci. A mluvili o rozporu s ústavním pořádkem a o zásahu do práv podezřelého.

Martin Plíšek z TOP 09 poslance třeba kvůli tomu žádal o podporu pozměňovacího návrhu, který z trestního řádu vypouští údajně "protiústavní ustanovení" o tom, že by na základě rozhodnutí státního zástupce mohl být zabaven majetek podezřelé osoby ještě před zahájením samotného trestního stíhání, to znamená v době přípravného řízení, kdy se teprve shromažďují veškeré podklady.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Práce autora se řídí redakčními zásadami ParlamentníListy.cz.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Přidejte si obsahový box PL do svých oblíbených zdrojů na Hlavní stránce Seznam.cz. Děkujeme.

Mgr. Ondřej Krutílek byl položen dotaz

Vy-EU zaspala

Na to jste přišel až nyní? Nemyslíte, že EU zaspala snad ve všem? A že to hlavní, co se jí daří je destabilizace sama sebe?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Krach ČT: Kdo hrozí stávkou? Politici mírní emoce

19:59 Krach ČT: Kdo hrozí stávkou? Politici mírní emoce

Změny ve financování veřejnoprávních médií vyvolávají nejen kritiku, ale i silná slova ze strany ved…