Valtr Komárek ohromil vzkazem Klausovi: Prosím tě, nebuď tak moc pracovitý

30.07.2012 12:24 | Zprávy
autor: Radim Panenka

Profesor Valtr Komárek ve čtvrtek pro ParlamentníListy.cz řekl, že lidem kvůli přílišné frustraci z neustálého „žvanění“ o korupci unikají podstatné věci. Politik, který je čestným předsedou ČSSD a jednou z ikon Sametové revoluce, se v druhé polovině rozhovoru vyjádřil též k přímé volbě prezidenta. Od té očekává, že vygeneruje hlavu státu "masarykovského formátu".

Valtr Komárek ohromil vzkazem Klausovi: Prosím tě, nebuď tak moc pracovitý
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Václav Klaus

Protože jsou prezidentské pravomoci vcelku omezené, měl by podle Komárka prezident vystupovat spíše jako morální autorita, což by mělo nesmírný význam. „Fungování naší současné společnosti je hluboce morálně narušené, proto bychom tu morální autoritu potřebovali. Nechci hodnotit ani minulého ani současného prezidenta, ovšem tady by jako nový prvek měla vystoupit ta tíha odpovědnosti,“ míní čestný předseda ČSSD.

Novoroční řeči a společenská demoralizace

„Myslím si, že zatím naši prezidenti hráli velmi emocionálně živě, citlivě a působivě, ale jako hráči současnosti, než aby se spíše dostali nad ní a vzali si tíhu kritické sebereflexe. Jenže problém je v tom, že kdokoliv je spjatý s tím vývojem a když to každý z nich dělá deset let, tak inklinuje k tomu, co slyšíme denně a co jsme poslouchali i ta uplynulá léta, jak vždycky ‚za našeho vedení, za mého vedení zase za ten rok došlo k velkému pokroku‘ a tak podobně,“ popisuje aktuálně vžitou úlohu hlavy státu.

Prý se tu jen pořád bilancuje a vedou ty novoroční „řeči“. „To je takový stereotyp, ale to uprostřed té řítící se laviny demoralizace, tam je to velice nedostatečné, čili teď by to chtělo, a já netvrdím, že je něco takového možné, ale chtělo by to masarykovskou autoritu. To by byla skutečně váha a zároveň i úloha současného prezidenta, protože by to byl jeden ze směrů, jak tu potřebnou diskusi orientovat,“ vysvětluje Valtr Komárek.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Ing. Barbora Urbanová byl položen dotaz

Co děláte pro zakopání příkopů vy?

Tvrdíte něco o zakopávání příkopů, ale kdo je vykopává hlubší než vy? Proč opovrhujete názory třeba i lidí, co se vás zde slušně ptají? Proč jste se neohradili, když bývalý premiér lidi urážel za jejich názory? Nebo třeba, proč o sobě tvrdí, že jste demokraté, jak kdyby ostatní nebyli? Ježková

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Ostrava není Praha.“ Vypískaný Pavel má dohru

19:30 „Ostrava není Praha.“ Vypískaný Pavel má dohru

Pískot, pokřik a jadrná slova. Takové reakce se dočkala slova prezidenta Pavla k horníkům na Ostravs…