Vraždy a mučení. Foldyna se naštval na Albrightovou kvůli „úspěchu" s humanitárním bombardováním a byznysem v Kosovu

15.06.2014 11:59

Televizní vystoupení bývalé ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightové rozhořčilo poslance ČSSD Jaroslava Foldynu. Zejména jej šokoval výklad exministryně, podle kterého by v současnosti těžce zkoušená Ukrajina měla dostat stejnou „pomoc“ jako v minulosti Kosovo. Tato země, stejně jako celý Balkán, totiž podle Foldyny byla záměrně rozvrácena, a to rozhodně není vhodné následovat.

Vraždy a mučení. Foldyna se naštval na Albrightovou kvůli „úspěchu" s humanitárním bombardováním a byznysem v Kosovu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanec Jaroslav Foldyna

Své vystoupení v Interview ČT zahájila Madeleine Albrightová výkladem na téma své slavné „brožové diplomacie“, kdy protivníkovi dávala najevo svůj názor prostřednictvím brože v klopě. Na jednání s Vladimírem Putinem, kdyby nějaké nastalo, by prý měla o doplňku jasno. „Vybrala bych si nějakou hroznou. Zvíře, které rádo pojídá jiná zvířata,“ uvedla na ČT.

Pak svou myšlenku rozvedla slovy, že Putin není schopen překročit svůj stín. „Pracoval pro KGB a pořád si myslí, že má právo se chovat hrozně k jiným lidem a zemím,“ vysvětlila.

V další části pořadu pak mluvila o událostech v Kyjevě a na celé Ukrajině. Již dříve při své pražské návštěvě zaujala slovy, že kyjevský Majdan je pro ni obdobou československého listopadu 1989. „Byla jsem na Majdanu a bylo to stejné jako na Václaváku. Lidi byli otrávení, protože vláda neposlouchala, co si přejí,“ vysvětlila své srovnání v České televizi. Připustila sice, že situace na Ukrajině nejspíš není tak euforická, ale to prý nijak nezmenšuje touhu Ukrajinců po svobodě.

Foldyna k jejímu prohlášení sarkasticky poznamenal, že listopad 1989 se kyjevskému Majdanu možná podobá srovnatelnou aktivitou tajných služeb. Připouští, že motorem prvních demonstrací na Majdanu mohla být touha po změně a zlepšení poměrů, tak jako v Listopadu 1989 na Václavském náměstí.

„Jenže pak tu touhu po svobodě uchopily ty síly, které reprezentuje i paní Albrightová, a převrátily ji, vehnali lidi do občanské války,“ uvedl Foldyna, který dále připomněl řadu zemí, které byly podobně rozvrácené v poslední době. Ty jsou podle něj odstrašujícím příkladem takové politiky, kterou společně s jinými praktikuje i exministryně Albrightová. „Jim nejde o ty lidi, to je jenom zástěrka. Je to geopolitická snaha získat vliv a vládnout,“ myslí si poslanec.    

Albrightová v České televizi uvedla, že nový prezident Petro Porošenko bude muset provést řadu reforem. „Předtím tam byla korupce, nemají fungující ekonomiku,“ vypočítávala americká exministryně potřeby země. Povstalcům na východě země pak vzkázala, aby prezidenta Porošenka v tomto úsilí podpořili, aby nemusel sahat k násilí.

I podobné výzvy vedou poslance Foldynu k tomu, že místo Sametové revoluce vidí pro ukrajinský Majdan úplně jiné přirovnání:  „Je to stejný rukopis jako v devadesátých letech na Balkáně. Tam se taky vytvářely podmínky pro vznik občanských válek. Dneska tam všude jsou desítky procent nezaměstnaných, lidi spojuje jejich bída a bezpráví a ty země jsou v rozvratu,“ říká Foldyna, který se obává, že stejný scénář je chystán i pro Ukrajinu.   

„Vzpomeňme si, jakou brutalitu používali při převratu na Majdanu proti policii, která nezasahovala a strpěla dokonce i to, že na ní byly házeny zápalné láhve. Dneska vidíme, že kyjevská vláda bombarduje celé obydlené čtvrti,“ připomněl Foldyna, že Ukrajina se začíná také dostávat do fáze občanské války.

Zásah v Kosovu byl správný. A můj byznys s tím vůbec nesouvisí

Exministryně Albrightová sama prohlašuje zásah proti Srbsku kvůli Kosovu za největší úspěch svého působení ve funkci ministryně. I moderátorka České televize však připomněla pochybnosti, které vzbuzuje zejména následné obchodní angažmá paní Albrightové ve vznikající zemi Kosovo.

„Opravdu se divím, že někdo může něco takového říkat,“ uvedla Albrightová svou odpověď. Po výkladu, že v Kosovu muselo NATO zasáhnout, protože tam umírali lidé kvůli svému původu, uvedla: „Podnikání v Kosovu je úplně jiná věc. Už patnáct let s Kosovem nic nedělám. Na začátku jsem tam dělala nějaký Telekom, ale to už nedělám.“

„To je neskutečná absurdita,“ komentoval její výklad poslanec Foldyna. Podle něj v kosovské krizi došlo k potlačení mezinárodního práva a jeho tradičních postupů, které se ještě dnes odráží v totální destabilizaci Ukrajiny, kdy se mnozí dovolávají právě paralel se zásahem z jara 1999. Vydávat tento rozklad mezinárodního práva za svůj největší úspěch je podle Foldyny skutečně absurdní.

„V Kosovu je dnes čtyřicet procent lidí nezaměstnaných, je tam spousta nevyšetřených zločinů, spousta lidí tam přišla o život. Byl tam problém se skupinou, která odebírala lidem orgány, vraždilo se tam a mučilo,“ vypočítává Foldyna další důsledky životního úspěchu paní Albrightové.  

„Když je země v problémech, tak se jí musí pomoct. Tak jako se teď bude muset pomáhat Ukrajině,“ uzavřela svůj výklad. Podle Foldyny je i toto důkazem, že krize v Kosovu a na Ukrajině jsou motivovány stejnými zájmy, a s ohledem na to, jak to dnes vypadá v Kosovu a na celém Balkáně, bychom se měli o Ukrajinu obávat.  

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Radim Panenka, Jakub Vosáhlo

Ing. Petr Bendl byl položen dotaz

Diskuze

Dobrý den, pane Bendle. Hned na začátku říkám, že podle mě nemají zemědělci k demonstracím důvod. Vždyť jejich zisky rostou, tak na co si stěžují? Ale proč vás oslovuji je kvůli vašemu komentáři. Tvrdíte, že protest pokus nelegitimních osob o destabilizaci. Proč myslíte, že by se o to někdo snažil? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hrůza demokracie. Jak má Sommerová a další strach z lidí

21:44 Hrůza demokracie. Jak má Sommerová a další strach z lidí

Co je to demokracie? Když režisérka Sommerová, komentátor Alexandr Mitrofanov nebo třeba někdo z Mil…