Diplomatická roztržka s Ruskem? Premiér Babiš zasahuje. Pouze na PL

28.11.2018 18:33

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) před pár dny oznámil, že jedná s ruskou ambasádou o snížení počtu jejích pracovníků. Ovšem reakce z ruské ambasády zněla: není to pravda. Český premiér Andrej Babiš serveru ParlamentníListy.cz řekl, že o těchto snahách svého ministra nic neví.

Diplomatická roztržka s Ruskem? Premiér Babiš zasahuje. Pouze na PL
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš a Tomáš Petříček
reklama

Mezi prezidentem republiky Milošem Zemanem a ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem v poslední době nepanují právě ideální vztahy. Zeman nedávno nepřímo označil Petříčka za loutku, kterou ovládá europoslanec Miroslav Poche (ČSSD). Petříček zase nevítá orientaci České republiky směrem k Rusku a Číně. Kriticky se staví také k přesunu české ambasády z izraelského Tel Avivu do Jeruzaléma, čímž prezidentu Zemanovi také nedělá právě velkou radost.

Zeman už českému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) vzkázal, že mu nebude bránit v případné rekonstrukci vlády.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Teď se navíc ukazuje, že jistý nesoulad panuje pravděpodobně i mezi ministrem zahraničí Petříčkem a premiérem Babišem. Petříček v nedělních Otázkách Václava Moravce v České televizi oznámil, že s ruskou ambasádou řeší otázku snížení počtu pracovníků ambasády v Česku.

Jenže přišel problém. Existenci jakéhokoli dialogu, o kterém ministr mluvil, ruské velvyslanectví popírá. „V souvislosti s výrokem ministra zahraničních věcí České republiky Tomáše Petříčka o údajném ‚intenzivním dialogu‘ s ruskou stranou ohledně možného snížení počtu personálu Velvyslanectví Ruské federace v České republice sdělujeme, že se jednání v této věci nevedla a nevedou,“ znělo strohé, nicméně jednoznačné prohlášení ruské diplomatické mise v Praze.

Nad tím, co prohlásil Petříček a jak na to reagovala ruská strana, se pozastavil premiér Andrej Babiš. „Já o této aktivitě pana Petříčka vůbec nic nevím. Dozvěděl jsem se o tom z tisku,“ poznamenal předseda vlády.

Ruská federace má v České republice daleko více pracovníků než kterákoli jiná země světa a nejen české tajné služby upozorňují na to, že aktivity vycházející z ruské ambasády v Praze nemusejí být vždy v souladu se zájmy naší země.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ptejte se ministryně. Zveme vás na on-line debatu o důchodové reformě

17:00 Ptejte se ministryně. Zveme vás na on-line debatu o důchodové reformě

Dnes v 19 hodin pořádá Masarykova demokratická akademie on-line debatu: Spravedlivá, udržitelná, sro…