Je to naprosto skandální, zlobí se Ševčík na stát v kauze Vondra

28.01.2011 18:31

Kolik stálo audiovizuální zajištění českého předsednictví Unii? 766 milionů korun. Tuto sumu pro firmu ProMoPro nezpochybňuje ani současný šéf obrany Alexandr Vondra a tehdejší místopředseda vlády pro evropské záležitosti, ani Úřad vlády. Podle šéfa Liberálního institutu Miroslava Ševčíka je taková suma skandální.

Je to naprosto skandální, zlobí se Ševčík na stát v kauze Vondra
reklama

Pražská firma ProMoPro inkasovala během českého předsednictví EU celkem za audiovizuální služby 766 milionů korun. Úřad vlády se nyní brání, že by celková suma byla až desátkrát navýšena a dokládá to tím, že smlouva žádnou konkrétní sumu neuvádí.

Kvůli podezřelé zakázce už podalo ministerstvo financí trestní oznámení. Firma zakázku získala bez otevřeného výběrového řízení.

Více o kauze Vondra ZDE
To podal Kalousek? Aha, mají o kauze Vondra jasno v ODS
Za zveřejněním kauzy Vondra nestojím, hájí se Kalousek

Podle průvodní zprávy k rámcové smlouvě ze srpna 2008, kterou sám úřad zveřejnil na svých stránkách, se ale hovoří o 70 milionech korun pro zajištění 170 akcí během českého předsednictví EU. Úřad vlády tvrdí, že nakonec se počet akcí rozrostl na 318 pracovních jednání a čtyři nákladné summity, jako například návštěva amerického a ruského prezidenta.

Průvodní list Úřadu vlády s cenou 70 milionů korun
Rámcová smlouva Úřadu vlády s firmou ProMoPro

Cena neobsahovala konkrétní cenu, brání se úřad vlády

"Důrazně odmítáme interpretaci, že zveřejněním smluv Úřad vlády usvědčil sám sebe ze lži. Znovu opakujeme, že rámcová smlouva mezi Úřadem vlády a firmou PROMOPRO neobsahovala žádnou konkrétní cenu za plnění," tvrdí současný mluvčí vlády Jan Osúch v tiskové zprávě, kterou rozeslal médiím, včetně ParlamentníchListů.cz.

Více:
Úřad vlády: K devítinásobnému navýšení ceny nedošlo a dojít ani nemohlo

Ševčík: Hospodaření státu je skandální

Ředitel a ekonom Liberálního institutu Miroslav Ševčík je hospodařením státu šokován a obecně uvedl, že by stát s tak vysokými prostředky vůbec neměl disponovat. "Veřejné rozpočty byly a jsou nafouknuté. Stále se nesáhlo na výdaje státu, z veřejných rozpočtů se vyhazují oknem stovky miliard ročně," prohlásil pro ParlamentníListy.cz Ševčík. Odhaduje, že až pětina veřejných výdajů se utratí zbytečně.

A ke smlouvě státu s firmou ProMoPro uvedl: "Pokud se jednalo o navýšení akcí, tak měla být uzavřena další smlouva s konkrétními částkami. Že cena za plnění není ve smlouvě konkretizována, je skandální," nemá Ševčík pochopení pro argumentaci Úřadu vlády ani ministra Vondry. Ten ve čtvrtek na tiskové konferenci dlouhé minuty obhajoval, proč předsednictví Unii bylo tak drahé, respektive ještě levné oproti předsednictvím jiných států.

Ani podnikatel roku 2005 a majitel Student Agency Radim Jančura by podobnou smlouvu, bez konečné částky, jako soukromý podnikatel nepodepsal. "Obecně mohu říct, že taková smlouva není normální," řekl ParlamentnímListům.cz s tím, že o případu nemá podrobné informace.

Nebylo to jen podávání mikrofonu

Ševčík dále uvedl, že i kdyby ozvučení jedné akce bylo za milion korun, tak je to hodně drahé a stejně by se jednalo o polovinu ceny, jež byla nakonec státem vyplacena. "Celková suma je nesmysl," zdůraznil.

„Firma zajišťovala celkovou systémovou integraci, počínaje posilováním energetické sítě, zajištění záložních generátorů, zajištění satelitních přenosů pro účely televizního vysílání atd. Zjednodušení jejích služeb do podoby pouhého „zapůjčování mikrofonů", tudíž neodpovídá skutečnosti," hájí se Úřad vlády.

Temperování Hluboké dva měsíce

Skutečná cena zakázky byla však podle generálního manažera firmy Jaroslava Veselého nižší. "Za rok 2008 a rok 2009 bylo ve skutečnosti fakturováno celkem cca 496 milionů. Z toho audiovizuální část dělala zhruba čtvrtinu," řekl Veselý deníku Právo. Podle něj firma zajišťovala i jiné služby. "Pro zajímavost to bylo také temperování zámku Hluboká po dobu dvou měsíců na teplotu vhodnou pro jednání," upřesnil.

Vondra tvrdí, že o podrobnostech smlouvy nevěděl, tehdejší ředitel Úřadu vlády Jan Novák prohlašuje opak a jeho slova potvrdil i tehdejší premiér Mirek Topolánek.

Více: Na Vondru z tisku třikrát vykoukl Topolánek. Oživil staré rány?

Firma ProMoPro zajišťovala již pražský summit NATO v roce 2000. Ten měl organizačně na starosti rovněž Alexandr Vondra.

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek již uvedl, že by měl do prošetření případu z vlády Vondra odejít. Celý případ ČSSD hodlá také zařadit na jednání na nejbližším zasedání sněmovny. Podle úřadujícího šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky by hospodaření státu během předsednictví EU měl prošetřit Nejvyšší kontrolní úřad. 

Předsednictví České republiky Evropské unii v první polovině roku 2009, během kterého padla Topolánkova vláda, mělo k dispozici rozpočet 3,5 miliardy korun. Podle trestního oznámení finančně-analytického útvaru ministerstva financí pak právě firma ProMoPro měla vyinkasovat 766 milionů korun. Podle útvaru se tak hledá "zmizelých" 150 milionů korun.

Více:

Vondra se hájí: Chtějí mě uvařit. Vím to už dlouho
Manželé Veselí, stojící v pozadí Vondrova skandálu, mlčí
John doufá, že v kauze Vondra nebudou unikat data ze spisu 
Rath má jasno: Vondra musí okamžitě odstoupit, je to skandál

Foto: Zbyněk Pecák

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: ann

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ptejte se ministryně. Zveme vás na on-line debatu o důchodové reformě

17:00 Ptejte se ministryně. Zveme vás na on-line debatu o důchodové reformě

Dnes v 19 hodin pořádá Masarykova demokratická akademie on-line debatu: Spravedlivá, udržitelná, sro…