Parlament by své pravomoci mohl převést na Lukoil, varuje profesor práva

13.10.2013 17:17

Profesor právní filosofie a sociologie na univerzitě v britském Cardiffu Jiří Přibáň v upoutávce na novou knihu rozhovorů, které s ním vedl novinář Karel Hvížďala, hodnotí Zemanovy politické tahy při nastolení vlády premiéra Jiřího Rusnoka.

Parlament by své pravomoci mohl převést na Lukoil, varuje profesor práva
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Profesor Jiří Přibáň

Ač se Zemanovými kroky nesouhlasí a dokonce je považuje přímo za škodlivé, uznává jejich promyšlenost a politickou chytrost. „Politicky jde o hodně chytrý krok, ale z ústavního hlediska jednoznačně škodlivý,“ domnívá se profesor Přibáň. „Prezident nejednal protiústavně, naopak využil pravomoc, kterou mu Ústava výslovně poskytuje. Jeho postup však ukazuje, že ne každý krok, který je v souladu s textem Ústavy, je také z hlediska demokratické ústavnosti správný,“ pokračuje ve svém hodnocení.

A dále je rozvíjí: „V parlamentním režimu má vláda vzejít z většinové vůle Parlamentu, a ne z vůle prezidenta. Nevznikla tak vláda odborníků, ale prezidentská vláda. Jedná se o nebezpečný precedens, který bezprostředně ohrožuje nejen tradici českého parlamentarismu, ale i současný systém ústavních brzd a rovnováh.“

Jako tolik populistů před ním, i on se odvolává na to, že plní sliby voličům...

Právní odborník varuje před kroky prezidenta, směřujícími podle něj ke změně způsobu vládnutí, a před „populistickou demokracií“. „Současný prezident se přitom zásadním způsobem pokouší změnit ústavní režim bez toho, že by se jakkoli musel měnit text Ústavy. Jako tolik populistů před ním, se i on neustále odvolává na to, že byl zvolen přímo, a proto jen plní sliby vůči voličům. A to i přesto, že má po nedávných změnách Ústavy menší pravomoci než jeho předchůdci.“

V dnešních dnech vidíme, že krize stranické demokracie vede ke krizi parlamentní demokracie, píše profesor Přibáň. „Z Parlamentu se vytratil ústavní konsenzus. Krize parlamentarismu a parlamentních stran oslabených prezidentovým politickým a ústavním manévrováním je tak vážná, že by mohla vést k legislativní sebevraždě Parlamentu.“ Dále pak Přibáň spekuluje nad možností sebezničení Parlamentu a tím i parlamentarismu. „Jde o extrémní případ, kdy Parlament by sám sebe úplně zničil tím, že by zákonem prohlásil své pravomoci za ukončené a zrušil by i volební zákony umožňující volby do všech budoucích Parlamentů. Parlament by potom mohl všechny své pravomoci přesunout na nějaký jiný orgán, třeba úřednickou vládu nebo správní orgány nějaké korporace, jako je třeba ČEZ nebo dokonce ruský Lukoil,“ předestírá právník hypotetický černý scénář.

„Tím, že Poslanecká sněmovna nakonec odmítla dát 7. srpna 2013 důvěru prezidentově vládě, pomyslnou sebevraždu odložila, ale zůstávala na jednotce intenzivní péče. Záchranným krokem k uzdravení bylo rozpuštění sněmovny,“ raduje se Jiří Přibáň. „Z předčasných voleb, které se konají 25. a 26. října 2013, musí vzejít nový zákonodárce, jehož vůli bude prezident respektovat. Jen tak lze znovu oživit ústavní parlamentarismus, k jehož těžkému úpadku u nás v posledních letech došlo,“ uzavírá autor.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

16:45 Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

Odhalení ruské sítě ohrožující bezpečnost České republiky i Evropské unie? BIS by podle politologa a…