Úspory v policii: Navlékneme kriminalisty do uniforem. Pro Langera sci-fi

02.03.2011 19:11

Nový policejní prezident Petr Lessy ví, jak u policie ušetřit asi osmdesát milionů korun. Je to jednoduché. Sebere „policistům v civilu" ošatné ve výši 7200 korun ročně. Uniforem prý má policie dostatek, tak ať si je tito policisté navléknou. S návrhem se má jít Lessy během dvou dní pochlubit ministrovi vnitra Radku Johnovi.

Úspory v policii: Navlékneme kriminalisty do uniforem. Pro Langera sci-fi

Informaci přinesla televize Prima s tím, že policistů v civilu je asi 11 tisíc. Pro zpravodajství Primy reagovali policisté na možné úspory překvapeně. Nejdříve policisté kroutili hlavami a považovali informaci za žert. Jenže ouha. Ona tu informaci potvrdila mluvčí policejního prezidia Pavla Kopecká.

Kriminalisté nechápou

"Tento návrh je zcela proti smyslu práce kriminální policie, kdy povaha činností vykonávaných zejména operativními složkami SKPV přímo vyžaduje výkon služby v civilu. Nedokážu si například představit činnost při utajeném sledování nebo při pátrání po závadových osobách kriminalistou v uniformě," reagoval dvaačtyřicetiletý kriminalista ze Středočeského kraje, který je ve služebním poměru už devatenáct let.

Tomu se rozhodně nelíbí představa, že by na služebnách pobíhal v uniformě a do terénu se převlékal do civilu. „Nastane několik problémů. Za prvé: budeme ztrácet čas převlékáním. Do terénu vyrážím s kolegy někdy i 5x a vícekrát za den. Za druhé, naše služebny nejsou dostatečně vybaveny šatnami, nikdo u nás na rozdíl od služeben pořádkové policie apod. s něčím takovým nepočítal," dodal policista.

Psali jsme:
Policisté meloucháři? Tak to ne, varuje John
John dává málo, bez melouchu nepřežiju. Policie jde podnikat 
John: Nic se neděje, zatím odešlo kvůli platu jen pět hasičů 
Policisté a hasiči: Petice za odvolání Radka Johna 

Ošatné? Kupovali jsme za to i výstroj

„Spousta kluků si za ty peníze kupovala výstrojní součástky, které běžně u policie tzv. nefasujeme, ale přesto je pro výkon někdy potřebujeme. Teď si je budeme muset kupovat za svý. Budou to jen další peníze, o který nás oberou. Ale já už se snad ani nebudu ničemu divit," prohlásil další, tentokrát pražský kriminalista.

Chtějí policisty vyštípat

„Jestli tihle policisté mají přijít o ošatné, pak je to další snížení platů o další procenta, to není nic jiného," zlobil se pro ParlamentníListy.cz exministr resortu vnitra Martin Pecina (ČSSD). „Tady je jednoznačný záměr. Policie do druhého pololetí s rozpočtem, který má, nevydrží. Tak se bude policistům ubírat a bude se doufat, že další policisté odejdou a z jejich mezd se pak nějak ten rozpočet dolepí," naznačuje možný scénář Pecina.

Setkání s UFO?

„Mě už to přijde jako blízká setkání třetího druhu. Počínaje Johnem a jeho partou a Lessym konče. Myslím si, že z intelektuálního jiskřením mezi panem Johnem a panem Lessym by mohl vzejít ten výsledek, že by Radek John mohl Lessyho trumfnout nápadem, zrušit úplně i policejní uniformy. Policisté by jen nosili na paži pásku s nápisem policie," nestačil se divit předchůdce Radka Johna Ivan Langer (ODS).

Podle něj mu návrh na úsporu skrze ošatné jen potvrzuje jeho pochybnosti o způsobilosti Petra Lessyho vykonávat funkci policejního prezidenta. „Oni to tam fakt úplně rozeberou a zničí," dodal Langer.

Dále čtěte:
Zprávy na Nově? Nestíhám, to ještě pracuji, svěřil se John Věrce
Langer se ozval: John je blázen, ať se léčí
Zachránili jsme sedm miliard pro občany, chválí dohodu K9 John

Mě už to rozčiluje!

„Budeme mít jednání bezpečnostního výboru ke strategickým otázkám v policii, čili se na to pana prezidenta Lessyho zeptám," reagoval pro ParlamentníListy.cz další exministr sociální demokracie František Bublan.

„Zase se bude šetřit na lidech, místo aby se šetřilo někde jinde. Mě to už rozčiluje. Když vidím, že se na vnitru bude šetřit tím, že někomu seberou nějakou stovku a potom si tam rozdávají na vedení desítky milionů odměn. Ať si udělají pořádek, že nebudou rozdávat půlmilionové odměny a bude i na ošatné," dodal znechuceně Bublan.

Lessyho si vydupal John

Připomeňme, že Petr Lessy se stal policejním prezidentem po Oldřichovi Martinů. Toho z postu vyštípal Radek Johhn, který dával jasně najevo, že chce, aby jinak neodvolatelný policista sám odstoupil. Argumentoval tím, že Martinů jde některým politikům na ruku a unikají i informace z živých případů do médií.

ODS a Věci veřejné se o Martinů přetahovali několik týdnů. Dokonce před Vánocemi hrozilo, že VV nepodpoří vládu při hlasování o důvěře vyvolané ČSSD. Po odchodu Martinů pak nastal stejný boj o nového prezidenta. Toho si nakonec prosadil John natruc občanským demokratům. „Myji si ruce," prohlásil tenkrát o jmenování Lessyho premiér Petr Nečas.

Sledujeme téma Policejní prezident

Ilustrační foto: Hans Štembera

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Ondřej Vaněk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vláda dostane podklady k vodíkové strategii země

14:33 Vláda dostane podklady k vodíkové strategii země

Redukce emise skleníkových plynů a zároveň podpora hospodářského růstu. Cíl Vodíkové strategie České…