Na stavbu dálnic v okolí Brna byly vystaveny faktury za neexistující práce

05.04.2011 13:43

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zjistilo nesrovnalosti v zakázkách při stavbě dálnic v Brně. Generální ředitel ŘSD Jiří Švorc k tomu uvedl, že nyní probíhají v kraji audity a vyřizují se reklamace na stavby dálnic D1 a D11. Audity Švorc nařídil proto, že se v minulosti objevovaly při stavbě těchto komunikací pochybné faktury na neexistující práce.

Na stavbu dálnic v okolí Brna byly vystaveny faktury za neexistující práce

„Ředitelství silnic a dálnic zahájilo audity a mapuje problematiku silnic a dálnic v oblasti Závodu Brna. Šlo o stavby porvedené firmou Skanska," informoval dnes ředitel Jiří Švorc.

Připomněl, že již v televizi ministr dopravy Vít Bárta hovořil o problému Skansky. Podle Švorce jde v případě Brna o sporné faktury za 400 miliónů korun, které již byly vráceny. „Tyto faktury měly formální nedostatky," podotkl Švorc. Podrobněji se pak rozhovořil o faktuře za 96 miliónů korun, kde jde o stavbu dálnice v okolí svahu Bílovce.

Tam během stavby na úseku dálnice došlo k sesuvu svahu a následně byl ze strany stavebního úřadu vyhlášen havarijní stav. Stavební práce vzešlé z výběrového řízení na opravu za 100 miliónů korun ale byly provedeny nedostatečně, navíc nikdo tyto práce nepřevzal. „Tady je zcela odpovědnost na straně Skanska. Existuje tu i otázka, zda nebylo možné sjednat lepší pojištění, to je však otázkou dalšího šetření," řekl dále Švorc.

Reklamace za Skansku může dosáhnout až jedné miliardy

Reklamace desítek úseků silnic a dálnic, které postavila společnost Skanska, podle dřívějšího vyjádření ministra dopravy Víta Bárty může dosáhnout výše téměř jedné miliardy korun. Bárta si na Skansku stěžoval před třemi týdny v České televizi kdy uvedl, že právníci ministerstva ode toho dne s využitím všech nástrojů zvýší tlak na společnost, která při odstraňování nedostatků údajně "nechce moc kooperovat". Desítku úseků proto nechal označit cedulemi, které řidičům oznamují, že je Skanska stavěla a Ředitelství silnic a dálnic je musí opravit.

"Ministrovi šlo o to, zvýšit na Skansku tlak, aby se začala reklamacemi zabývat," vysvětlil pak k tomu mluvčí ministerstva Jakub Ptačinský.

V současné době běží i jiné reklamační řízení mezi ŘSD a společností Skanska, než jen v územním ředitelství Brna. Během něj se budou prokazovat přesné částky reklamace.

Skanska již dříve kritiku Bárty odmítla a považuje jeho slova za bezdůvodnou skandalizaci hraničící s poškozováním dobrého jména firmy. "V každém smluvním vztahu postupujeme podle podmínek stanovených v uzavřených kontraktech a reklamace odstraňujeme v rámci reklamačního řízení na náš účet," vysvětlila k tomu ředitelka komunikace společnosti Lucie Nováková.

Největší tuzemská stavební společnost Skanska loni v Česku a na Slovensku hospodařila se ziskem 1,01 miliardy korun při tržbách 24,3 miliardy korun.

Audit v Českých drahách skončil

Ministerstvo dopravy také informovalo o tom, že mimořádný audit v Českých drahách (ČD), který si na podzim 2010 vyžádal Řídicí výbor ČD, nezjistil v zadávání zakázek a hospodaření s majetkem ČD žádné závažné pochybení. Uvedl to mluvčí ČD Radek Joklík.

Čtěte také:

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: olb

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Jak se vám se Svobodou jedná?

Zdá se, že má problém se s ostatními dohodnout. Za mě je to strašně arogantní člověk, osobně ho sice neznám, ale když ho vidím, tak na mě působí jak červený hadr na býka

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Na resortu dopravy budí vášně jediná žena

15:55 Na resortu dopravy budí vášně jediná žena

„Jsme zaměstnanci Ministerstva dopravy a už nemůžeme nečinně přihlížet. Věřili jsme, že přinesete do…