A teď podle ČSSD. Víme, jak to skutečně myslí s důchody

25.03.2013 7:28 | Zprávy

Nejen pravice, ale i sociální demokracie připravuje „svoji“ důchodovou reformu. Jedno mají oba dva záměry společné – v budoucnu by se měl více než doposud uplatnit princip zásluhovosti. Pravicový recept tkví ve druhém pilíři, kam si lidé mají platit ze svého a stát jim za to převede několik procent z průběžného důchodového systému. I když už tato možnost začala platit, sociální demokraté ji hodlají zrušit a nabídnout jiný model.

A teď podle ČSSD. Víme, jak to skutečně myslí s důchody
Foto: Hans Štembera
Popisek: TK ČSSD za účasti stínového ministra financí Jana Mládka, místopředsedkyně Senátu Aleny Gajdůškové a předsedy Svazu pacientů ČR Luboše Olejára

„Druhý pilíř považujeme za mrtvě narozené dítě,“ potvrdil ParlamentnímListům.cz expert sociální demokracie na ekonomiku a sociální politiku, profesor Martin Potůček. A navrhuje zavedení příspěvkově definovaného důchodového systému (tzv. NDC), který považuje za dlouhodobě nejvhodnější řešení zajištění českých důchodců. Tento systém kombinuje zásluhovost, tedy aby výše důchodů korespondovala s výší příspěvků pojištěnců vložených do systému během jejich ekonomické aktivity, s principem solidarity. „Někdo tento systém ztotožňuje se systémem, v němž se uplatňuje jen princip zásluhovosti, tedy že vám systém přesně dá jen to, co do něj dáváte. A to jsou někdy i záměrně vytvářené dezinterpretace, které se pak šíří mezi lidmi a vytvářejí nesprávný obraz. V tomto modelu se uplatňuje zásluhovost i solidarita,“ zdůraznil.

K důchodcům jsme obecně velmi skoupí

Profesor Martin Potůček vysvětluje, že myšlenka zavést tento model, o němž se hovořilo už před lety v rámci první Bezděkovy komise, nikdy nebyla shozena se stolu. „Tehdy se tento model promýšlel ve vztahu k aktuální podobě zdrojů, které byly v té době k dispozici. Na rozdíl od zaníceného propagátora tohoto modelu, profesora Jaroslava Vostatka, se domnívám, že tady v tuto chvíli nejsou podmínky ho zavést, protože my jsme zatím k důchodcům velmi skoupí,“ vysvětlil profesor Potůček, proč je přesvědčen, že by mohl být zaveden v horizontu osmi až patnácti let.

Musíme vytvořit ekonomické podmínky a dosáhnout konsensu

Ve světě se z toho, co společnost vyprodukuje, důchodcům přerozděluje výrazně více. „Abychom tedy mohli tento model zavést, musíme vytvořit podmínky pro to, aby se zdroje zvýšily. A to si vyžádá čas, nejen na zotavení ekonomiky, ale i na dosažení široké společenské shody,“ konstatoval. Profesor Potůček je přesvědčen, že vláda, která bude více levicově zaměřená, bude ochotna rozdělovat na sociální výdaje ze státního rozpočtu více než současná vláda. „Nyní jde na důchody zhruba osm procent HDP, v budoucnu by mělo jít procent alespoň deset,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz.

Systémy není možné neustále měnit

Problém s druhým pilířem důchodové reformy, kromě toho, že podle něj přišel v naprosto nevhodnou dobu krize finančních trhů, hospodářské recese a rostoucí nezaměstnanosti, spočívá v tom, že nebylo takové shody dosaženo. „A to je u zavedení takových rozsáhlých a podmínky života lidí dlouhodobě ovlivňujících systémů nezbytné. Pokud by se mělo přejít k takovému systému, je důležitým předpokladem, aby byl založen na robustní společenské shodě,“ dodal expert ČSSD. Jinak hrozí, že po změně politické reprezentace se bude celý systém opět měnit, jak zřejmě nastane u druhého pilíře důchodové reformy, kterou prosadila vláda premiéra Petra Nečase navzdory nesouhlasu opozice.

Musí být stanovena výše minimálního důchodu

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Dobrý den, pane Mašku, myslíte, že vyšetřovací komise ke střelbě bude nezávislá a něco vyšetří, když ji řídí poslanec z vládní strany a celkově v ní mají vládní poslanci převahu? Já dost pochybuji, že podrazí nohy Rakušanovi, protože bez STAN by se koalice neobešla. Proč tam nemá více zástupců opozi...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Řešte ceny elektřiny. Teď. Buďte tvrdí. Návod pro Čechy

13:05 Řešte ceny elektřiny. Teď. Buďte tvrdí. Návod pro Čechy

V poslední době přibývá varování před brzkým růstem cen energií a také doporučení, aby si odběratelé…