Ekonom varuje před tlakem na další zadlužování a před loutkovými ministry

19.08.2012 18:29 | Zprávy
autor: Radim Panenka

Mezinárodní instituce na nás tlačí, abychom se víc zadlužovali a mohli tak ČR ovládat. Tak se nedávno vyslovil novinář Erik Best. Podle šéfa Strany svobodných občanů Petra Macha je to příliš přehnané vidění světa. Mach však míní, že na zadlužování státu mají určitě zájem velké penzijní fondy.

Ekonom varuje před tlakem na další zadlužování a před loutkovými ministry
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Mach

Bývalý poradce prezidenta Václava Klause a liberální ekonom Petr Mach přispěl i do diskuse k vládou plánovanému zvyšování daní. Ministr financí i jeho úředníci prý zcela ignorují praxí prověřené základní ekonomické zákony.

„Připadá mi to, jako že vůbec nejsou ochotni vzít v úvahu realitu Lafferovy křivky, která prostě existuje a jak se už několikrát v minulosti prokázalo nejen na DPH, ale i dani z lihu, nafty a benzínu. Každý ekonom jim řekne, že je to realita a dalo by se říct, že je to také jeden z ekonomických zákonů, že při zvyšování sazby výběr roste stále pomaleji a může začít i klesat,“ uvedl předseda Svobodných.

Pozůstatky Bohuslava Sobotky na financích

Ten je navíc přesvědčen, že už byl překročen Lafferovův bod, kdy daňové výnosy jen klesají a vláda tím, že bude znovu zvyšovat sazby, nemůže vybrat víc. „Měli by to vzít na vědomí, protože dalším zvyšováním škodí ekonomice a sobě neprospěje,“ míní Mach.

„Je možné, že ministr Kalousek princip Lafferovy křivky vůbec nezná, on nemá ekonomické vzdělání a třeba o tom v životě neslyšel. Na ministerstvu financí je sice spoustu úředníků, kteří by mu to mohli poradit, ale já mám pocit, že tam už od dob Bohuslava Sobotky převládá takové pojetí, že nic jako Lafferova křivka neexistuje a nejsou ochotni to přiznat. I to nižší úřednictvo asi žije v těchto mylných představách,“ spekuluje o nekompetentnosti úředníků ministerstva financí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Libor Vondráček byl položen dotaz

Mobily ve školách

Jste proti plošnému zákazu mobilů ve školách – prý to podle vás nevede k lepším studijním výsledkům. Ale to přeci nikdo snad ani netvrdí. Jde o socializaci, kdy si dnes děti spolu pak nehrají, nebaví se, protože mají mobil. Nemyslíte, že socializace je také dost důležitá? K čemu děti podle vás mobil...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Miliony na bydlení končily v neziskovce. Její exšéf byl ředitelem na ministerstvu

11:50 Miliony na bydlení končily v neziskovce. Její exšéf byl ředitelem na ministerstvu

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) si v době, kdy jej vedl někdejší šéf Pirátů Ivan Bartoš, platil…