Má funkce prospívá všem. Odmítnout ubytovat někoho, kdo je zadlužený, je nepřijatelné, řekla jasně ombudsmanka Šabatová

02.04.2015 10:33

„ODS už v 90. letech vůbec nechtěla, aby ombudsman vznikl,“ konstatovala na besedě s veřejností ochránkyně lidských práv Anna Šabatová, která se domnívá, že současné spory kvůli novele zákona, která má posílit pravomoci ombudsmana, jsou pouze pokračováním jejich politiky. Šabatová se také vyjádřila v souvislosti s přístupy realitních kanceláří k Romům k testování „provokatérkami.“

Má funkce prospívá všem. Odmítnout ubytovat někoho, kdo je zadlužený, je nepřijatelné, řekla jasně ombudsmanka Šabatová
Foto: Daniela Černá
Popisek: Ochránkyně lidských práv Anna Šabatová na setkání s občany ve Valašském Meziříčí
reklama

Šabatová se na debatě s veřejností ve Valašském Meziříčí vyjádřila také ke konfliktu s některými poslanci, který vznikl v souvislosti s projednáváním novely zákona o veřejném ochránci práv. „V Poslanecké sněmovně jsem krátce a stručně vystoupila. Je pravdou, že někteří poslanci opozice hromovali a říkali, že v žádném případě by se neměla působnost ochránce rozšiřovat,“ reagovala Šabatová. Zároveň připomněla: „Je třeba říci, že to byli převážně poslanci ODS a tato strana už v 90. letech vůbec nechtěla, aby ombudsman vznikl. To je do určité míry pokračování jejich politiky,“ uvedla v reakci na dotaz z publika. Pokud by novela prošla, posílí pozici ombudsmana ve vztahu k ostatním složkám veřejné moci. Například by ochránce veřejných práv mohl podávat k Ústavnímu soudu návrhy na zrušení zákonů nebo podávat veřejnou žalobu kvůli diskriminaci a rozsudek by měl plošný dopad.

Černochová: Lex Šabatová nepodpořím

Na besedě připomenul jeden z diskutujících i konkrétní argumenty poslankyně Jany Černochové o tom, že posílení pravomocí ombudsmana je tříštěním základních složek moci. V Poslanecké sněmovně totiž Černochová zmínila: „Návrh zákona znamená další erozi politiky, další posun od systému, kde těžiště moci spočívá v rukou voliči zvolených politiků k systému, kde rozhodují nevolení úředníci.“ Na zmínku o sporu s poslankyní Černochovou ombudsmanka reagovala: „Budoucnost je velká neznámá, ale v úterý se rozhodlo o tom, že novela projde do druhého čtení, přestože byla velká snaha ze strany opozice, aby se vůbec neprojednávala.“ A dál uvedla: „Ombudsman je něco atypického od začátku, ale všem prospívá a může dát doporučení.“ Dá se ovšem předpokládat, že projednávání novely jednoduché nebude. Na svém blogu už Černochová ujistila: „Lex Šabatová nepodpořím a věřím, že nás bude většina.“

Šabatová: Diskriminace Romů bude na debatu s realitkami

Ombudsmanka v diskusi zmínila problém, který aktuálně rozvířily diskuse o přístupu realitních kanceláří k pronajímání bytů Romům: „Velký pokřik se strhl proto, že říkáme, že není možné někoho diskriminovat jen kvůli tomu, že je Rom. Jak vést hranici mezi tím, aby se ten, kdo pronajímá, mohl svobodně rozhodovat, ale přitom aby nediskriminoval? To bude určitě na debatu a spolupráci s realitními kancelářemi,“ popsala Šabatová. Kontroverzním tématem posledních dní se totiž stala problematika údajné diskriminace Romů realitními kancelářemi. Šabatová nyní čelí vlně odporu za to, že iniciovala situační testování čili provokaci realitních agentur romskou „provokatérkou“, aby zjistila, zda jsou Romové při hledání bydlení diskriminováni. Zaměstnankyně poradny provedly tři testovací hovory, během nichž se vydávaly za zájemkyně o bydlení, uvedly romské příjmení a byly odmítnuty.

Šabatová: Je nepřijatelný princip, že ubytujeme jen toho, kdo nemá žádné dluhy

Informace poskytla Šabatová také o materiálu z oblasti sociálního bydlení. „To, že člověk upadne do chudoby, by nemělo být bariérou k tomu, aby se vrátil k normálnímu bydlení. Každý udělá chybu. Z mého pohledu je nepřijatelný princip, že ubytujeme jen toho, kdo nemá žádné dluhy,“ zhodnotila ombudsmanka. „První pilíř se bude nazývat krizové bydlení a půjde o sociální službu. Předpokládá se, že takové bydlení poslouží na přechodnou dobu. Další fáze bude sociální byt a ty budou spravovat buď obce, neziskové společnosti nebo vzniknou dohody s vlastníky, pokud se budou chtít zapojit,“  popsala Šabatová. „Mluví se o tom, že náklady na bydlení by neměly přesáhnout 40 procent přijmu, který člověk má. Nastanou pravděpodobně povinnosti trojkových obcí vést registry bytů a posuzovat, kdo bydlení potřebuje. Měl by existovat prvek nárokovosti,“ doplnila s tím, že se kolem tohoto zákona se povedou ještě velké debaty. „Je politická vůle. Dokonce i opozice si uvědomuje, že lidí, kteří mají ohroženou možnost bydlení, žijí v nestandardních podmínkách, je strašně moc,“ dodala s tím, že do systému bude přispívat stát i obce.

Postih čeká majitele, kteří budou bezdůvodně šmírovat zaměstnance kamerami

V průběhu návštěvy Šabatové konzultovali občané také osobní žádosti, z nichž některými se bude ochránkyně zabývat. Na besedě také zmínila, že je projednáván materiál o postihování zaměstnavatelů, kteří používají kamerové systémy v rozporu s lidskými právy. Část debaty byla věnovaná diskriminaci v zaměstnání. Veřejná ochránkyně práv zamířila do Zlínského kraje v rámci osvětové kampaně „Zajímáte nás“. Jejím cílem je zvyšovat právní povědomí občanů, povzbudit je v řešení problémů a vysvětlit jim, v čem jim může ombudsman pomoci.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Daniela Černá

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nejvyšší dluhy mají Pražané

13:08 Nejvyšší dluhy mají Pražané

Už třetí rok po sobě se snížil průměrný dluh obyvatel naší země. Zatímco v roce 2018 šlo o zhruba 28…