Stát se chová jako Al Capone. Exmodrý starosta spílá ministrovi ODS

04.02.2012 14:54

Primátor Českých Budějovic, bývalý člen ODS Juraj Thoma (OPB) je v šoku z toho, co se děje okolo národního podniku Budějovického Budvaru. Nechápe myšlenkové pochody mezi ministerstvem zemědělství a jeho šéfem Petrem Bendlem a vedením pivovaru.

Stát se chová jako Al Capone. Exmodrý starosta spílá ministrovi ODS
Foto: archiv
Popisek: Primátor Českých Budějovic a lídr HOPB Juraj Thoma
reklama

„Vskutku originálním způsobem se ministr zemědělství Petr Bendl a jeho spřízněné duše rozhodli připomenout 45. výročí od faktického vzniku národního podniku Budějovický Budvar. Z jeho vedení prý musí odejít dlouhodobě úspěšný ředitel Jiří Boček, neboť pan ministr nemá "dobrý pocit z míry profesionality řešení právních sporů společnosti,“ zaglosoval pro ParlamentniListy.cz Juraj Thoma.Město je znepokojeno

Město České Budějovice je posledním vývojem kolem plánované výměny ředitele jednoho z výstavních štítů města, Jihočeského kraje, ale nepochybně celé České republiky, vážně znepokojeno. Neexistuje totiž podle vedení radnice žádný objektivní důvod, proč by měl Jiří Boček křeslo ředitele Budějovického Budvaru opustit. Podle veřejně dostupných informací vydělal během svého působení v čele pivovaru státu více než miliardu korun. Zdvojnásobil výstav piva.

Boj o moc

„Také ekonomickou krizi posledních let přežila společnost pod jeho vedením s lepšími prodejními výsledky než její nejbližší konkurenti. A Bočkova úspěšnost v soudních sporech o známku Budweiser? Je obdivuhodná - z dosavadních sto dvaceti čtyř ukončených pří jich budějovický pivovar vyhrál osmdesát osm! Nemluvě o tom, že veškeré, rozhodně ne zanedbatelné náklady na soudy s americkým Anheuser-Buschem nese Budějovický Budvar ze svého,“ říká Thoma, který za vším vidí mocenské snahy ODS, která i jeho sama dvakrát podrazila.

Ministr Petr Bendl přesto všechno nyní chystá výměnu schopného ředitele. Žádné varovné signály, žádné průkazné argumenty svědčící o údajných "manažerských pochybeních". „Informace médií o tom, že je již znám nový šéf pivovaru, i sladem nevonící ministrovy poslední výroky mohou spíše svědčit o tom, že v pozadí chystané personální změny stojí neformální, nám na jihu Čech velmi dobře známé politicko-obchodní struktury,“ říká primátor jihočeské metropole.

Jako Al Capone

Stát připravovaným, téměř nepřátelským převzetím Budvaru jakoby české veřejnosti vzkazoval: "Chovám se jako podnikatel a sloužím lidem." Podobnou frází však obhajoval své jednání i jeden významný "obchodník" z Chicaga. Zemřel před 65 lety a jmenoval se Al Capone, vzkázal Juraj Thoma, který je znechucen situací okolo národního podniku a i národního “pokladu“, jakým Budvar bezesporu je.

Budějovický Budvar založili před sto šestnácti lety přední čeští měšťané a obchodníci města. Ze současných, chabě vysvětlovaných tanečků ministra Bendla a za ním stojících lobbistů se podle Thomy otcové zakladatelé tehdejšího Českého akciového pivovaru musejí v hrobě obracet.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radek Kraus

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nejvyšší dluhy mají Pražané

13:08 Nejvyšší dluhy mají Pražané

Už třetí rok po sobě se snížil průměrný dluh obyvatel naší země. Zatímco v roce 2018 šlo o zhruba 28…