105 Kč za vejce „s kecama“, 160 Kč bez keců. Kaufland, Lidl a drsná Morava

27.03.2023 8:07 | Reportáž

„Nekouřím, nikam nechodím, dovolila jsem si koupit podestýlková vejce.“ S ironií komentují hospodyňky rekordní ceny. Například ta, která koupila v Lidlu vejce za 160 Kč, aby nemusela poslouchat výčitky dcery, že kupuje vejce „vychrtlých slepic“. Ty by byly za 105 Kč. Každopádně, ceny vajec trhají před Velikonocemi rekordy. Senioři mají slevy v malíčku, hlídají řetězce a kupují jen „v akci“. Na vesnici už je hej, nosnice sice vyjde přes dvě stovky, ale nakonec se stejně chovat pár slepic u domku vyplatí. Hlavně ve městech tak lidé nadávají víc: „Je to prasárna!“ vzkazují. Navštívili jsme Kaufland, Lidl a Tesco na severu Moravy. A pak i tamní venkov.

105 Kč za vejce „s kecama“, 160 Kč bez keců. Kaufland, Lidl a drsná Morava
Foto: redakce PL
Popisek: Vejce z Albertu 10 ks

„Koupila jsem v akci plato vajec. Byly podestýlkové, a proto dražší,“ připouští hospodyňka Jiřina. „Měla jsem volbu mezi nákupem asi za 105 korun v Lidlu a tyto, co mám doma, stály asi 160. Nakonec jsem zvolila tyto, než bych poslouchala svoji dceru, že kupuji vejce od vychrtlých slepic, které jsou chované v nejhorších podmínkách. Vzhledem k tomu, že nekouřím, nikam nechodím, dovolila jsem si koupit podestýlková vejce,“ směje se ironicky. Jiřina sama s dvěma dětmi žije v regionu severní Moravy, kde se ještě tradice, a to i velikonoční, celkem dodržují. „Nevím, jestli letos upeču beránka. Pokud by ho upekla mamka, tak ho alespoň nazdobím. A také perníčky, alespoň ty perníčky, slepované, bych chtěla upéct,“ říká. Jednu radost si ale zkazit nenechá. Protože má ráda ruční práce, koupila si brusku a otestuje novou techniku zdobení vajec. 

Cena vajec? Prasárna, a „zmrdi“

Vejce patří ke komoditám, které zdražily snad nejvíc. „Samozřejmě že dál už budu kupovat levnější,“ podotýká matka dvou nezletilých dětí. „Každopádně se mi nelíbí politika této vlády. Je to pro lidi prasárna. Zmrdi,“ konstatovala už pěkně naštvaně.

Cena vajec v Kauflandu. Foto: Redakce ParlamentníchListů.cz

Biovejce z louky můžete koupit jeden kus za 11,65 Kč. Šest kusů tedy za 69,90 Kč. Např. za čerstvá vejce pak zaplatíte za jeden kus 7,49 Kč. Deset kusů tak vyjde na 74,90 Kč.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

ČT

Dobrý den, také nemám pro zvýšení poplatků ČT pochopení. Absurdní mi také přijde to rozšíření plátců. Má otázka ale zní, zda vůbec potřebujeme veřejnoprávní média? K čemu, když informovat pravdivě a objektivně musí přeci všechna média, a pokud tak nedělají, tak se jim dá dát třeba pokuta nebo tak ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Luciferví, jak je to s tou ptačí chřipkou, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseBobyNo1 , 27.03.2023 10:40:57
Jestli ty chovy pohůnci Fialové hrůzovlády nevymlátili jen proto, abychom měli vajca co nejdražší. Člověk už té bandě nevěří ani pozdrav.

|  14 |  0

Další články z rubriky

Bývalá mluvčí na vnitru, teď novinářka. Napíše článek o Babišovi, Rakušan nasdílí. Objednáno?

9:45 Bývalá mluvčí na vnitru, teď novinářka. Napíše článek o Babišovi, Rakušan nasdílí. Objednáno?

Objednal si ministr Rakušan v Bruselu článek proti Andreji Babišovi? Sám expremiér to naznačuje a me…