Hrad zveřejnil video, na kterém prezident republiky podepisuje rozhodnutí o svolání ustavující schůze sněmovny. Přesto senátoři mluví o tom, že o odebrání ústavních pravomocí budou hlasovat. Redakce se ptala svých zdrojů z vlády i zdiplomacie, co všechno mohou dočasní „zástupci“ prezidenta udělat a změnit. Panují obavy z revoluce v zahraniční politice. Jedna věc ale nevyjde. Osobně se dotýká šéfa BIS Michala Koudelky.
Vzhledem k vážným úvahám o aktivaci článku 66 Ústavy ČR, který dočasně odebírá ústavní pravomoci prezidentu republiky a dává je do rukou dalším ústavním činitelům, začaly v diplomatických i obchodních kruzích panovat obavy, aby nedošlo k překotné a neuvážené revoluci v české zahraniční politice.
Tyto obavy zesílily zvláště poté, co videozáběry přímo z nemocničního pokoje vyvrátily nejrůznější mediální spekulace o tom, že hlava státu není při vědomí, že je napojena na přístroje a není schopna svobodně projevit svou vůli. Všechno toto je pasé. Překvapivě to ovšem nezarazilo úvahy o převedení pravomocí. Co všechno tento krok může způsobit? Není toho málo.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka