900 kusů, ale peníze se kutálí. Kniha Petra Fialy o úspěšné vládě

05.06.2024 4:45 | Kauza

Nová kniha Petra Fialy o vládnutí během krizí vyšla v malém nákladu v nakladatelství, které je s Fialou přímo spojeno. Organizace Books & Pipes čerpá peníze i ze státních dotací, anebo od Masarykovy univerzity, kde je prorektorkou premiérova manželka Jana Fialová. ParlamentníListy.cz se na celou věc podívaly blíže.

900 kusů, ale peníze se kutálí. Kniha Petra Fialy o úspěšné vládě
Foto: Facebook Books&Pipes
Popisek: Nová kniha premiéra Fialy

Premiér Petr Fiala před týdnem představil svou novou knižní publikaci. Knihu Vládnutí v čase krizí ve vyostřené atmosféře kvůli narušení ze strany propalestinských aktivistů podepisoval v knihkupectví Academia na pražském Václavském náměstí. Pro knihu s podpisem předsedy vlády si přišly tři až čtyři desítky lidí.

Jak už ParlamentníListy.cz psaly, celá akce nakonec dopadla naprosto odlišně, než jak si ministerský předseda, příchozí zájemci o podpis, ale i policisté z ochranné služby představovali. Premiér Fiala nestihl dokončit ani první větu svého úvodního proslovu a spustil se křik aktivistů, kteří rušili svými hlasitými projevy na podporu Palestinců (více ZDE).

Na akci stihla zaznít pouze řeč Františka Mikše, který je šéfredaktorem nakladatelství Books & Pipes. To knihu premiérovi vydalo. Mikš ve své řeči vyzdvihoval osobu premiéra coby předního intelektuála, který je zvyklý věci důkladně promýšlet a nejednat ukvapeně. Vychválil i jeho vyjadřovací schopnosti. Podle něho je šéf vládního kabinetu schopen užívat „krásné a poetické věty“.

Nechyběla ani zmínka o Fialově největším politickém soupeři, Andreji Babišovi. Mikš hovořil o rozdílu v komunikačních schopnostech obou lídrů s tím, že Fialovy věty prý na rozdíl od těch Babišových dávají smysl. Kniha o vládnutí v krizích z pera Petra Fialy není dle slov jeho nakladatele publikací na jeden nebo dva večery, ale bude muset u každého nějakou dobu ležet. Důvod je prostý. Lidé prý knihu docení až později, kdy si uvědomí, čeho všeho současná vláda dosáhla.

„Publikace je souborem nejvýznamnějších projevů, článků a veřejných vystoupení předsedy vlády od prosince 2021 do prosince 2023. Texty jsou upraveny do knižní podoby a seřazeny tak, jak šly za sebou a jak reagovaly na aktuální problémy, s nimiž se vláda potýkala,“ popisuje nakladatelství obsah Fialovy knihy.

Skutečnost, jaké nakladatelství knihu Petra Fialy vydalo, je sama o sobě hodná pozornosti. Jak již bylo uvedeno, jedná se o nakladatelství Books & Pipes z Brna, o kterém lze říci, že je „Fialovo“. 

Nakladatelství ovládají lidé napojení na premiéra, kteří tam léta publikují svá knižní díla. Sám Petr Fiala v tomto nakladatelství vydal již 14 knih, které napsal buď sám, anebo se na nich výrazně jako spoluautor podílel.

Do jakém míry je knižní produkce Books & Pipes úspěšná, lze bez konkrétních čísel prodejnosti těžko říci. Přestože se jedná o malé nakladatelství, které není ani klasickou firmou, ale tzv. zapsaným ústavem, nouzí o peníze zřejmě netrpí. Podle údajů Registru smluv si letos v březnu objednalo a zaplatilo pronájem reklamních ploch od brněnského dopravního podniku za více než 206 tisíc korun.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Mgr. Marek Novák, MBA byl položen dotaz

Jak zvednout naši ekonomiku?

Že nás válcuje Čína není novinka, ale co s tím, když EU hází podnikatelům, firmám atd. klacky pod nohy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

On ten náš hodnotovej signalista vypadá, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseVlastík1 , 05.06.2024 8:16:41
že neumí do 5 napočítat a že je pomalejší, ale v čerpání státních prachů je s celou familií geniální. Barmské ženy kontexty kniha úspěchů podíl v kampeličce. ... Paní Bobošíková by mohla povídat..

|  15 |  0

Další články z rubriky

Kdyby Trumpa zabili: Občanská válka? Americké souvislosti od Erika Besta

20:11 Kdyby Trumpa zabili: Občanská válka? Americké souvislosti od Erika Besta

Donald Trump přežil pokus o atentát. Republikánský exprezident smrti unikl doslova o vlásek, když út…