A teď pozor: Promlouvá vlivný a nezávislý muž z USA, který má svou vlastní ,,tajnou službu". Vynáší jasný soud nad EU

03.02.2015 13:31 | Zprávy

Zakladatel mezinárodní agentury Stratfor George Friedman tvrdí, že za dluhovou krizi v Evropě nemůže nezodpovědnost řeckých politiků, ale naopak nezodpovědnost Německa. Friedman nepochybuje o tom, že podoba Evropské unie se v dohledné době změní. Budoucnost volného trhu v Evropě je dle jeho názoru nejistá. Pokud nedojde ke krachu více států, euro se může zachránit. Friedmanova analytická agentura je někdy označována za ,,soukromou tajnou službu".

A teď pozor: Promlouvá vlivný a nezávislý muž z USA, který má svou vlastní ,,tajnou službu". Vynáší jasný soud nad EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

„Finanční krize v roce 2008 začala kvůli problémům amerického trhu s nesplacenými hypotékami a způsobila dluhovou krizi v Evropě. Některé státy na evropském kontinentu nebyly schopny splácet své dluhopisy, což vážně ohrožovalo evropský bankovní systém. Hovořilo se o nutnosti provést konkrétní státní zásahy, ale nedošlo ke shodě nad tím, čeho by se přesně měly týkat. Obecně řečeno lze říci, že se objevily dvě interpretace celého příběhu," píše Friedman. 

„Podle německé verze, jež byla později přijata celou Evropou, byla dluhová krize důsledkem nezodpovědné sociální politiky v Řecku. V rámci těchto sociálních opatření byl stanoven předčasný odchod do důchodu u státních zaměstnanců, nadstandardní podpora v nezaměstnanosti atd. Politici si podle této verze kupovali hlasy voličů skrze velkorysé sociální programy a země nebyla schopná vybírat daně a provádět reformy. Krize, která ohrožovala bankovní systém, měla tedy své kořeny v nezodpovědnosti dlužníků,“ nastínil Friedman. 

Ze dnešního pohledu se však podle Friedmana zdá důvěryhodnější verze, kterou jsme prý tehdy příliš neslyšeli. Podle této verze je zřejmé, že krize je důsledkem nezodpovědnosti na straně Německa. „Čtvrtá největší ekonomika světa vyváží ekvivalent odpovídající asi 50 % HDP. Němečtí spotřebitelé totiž nejsou schopni zkonzumovat nadměrnou průmyslovou výrobu své země,“ míní Friedman. Výsledkem dle jeho názoru je, že Německo přežívá na mohutné exportní vlně. „Aby se i nadále tato vlna udržela ve stávající podobě, tak Německo prostě potřebuje Evropskou unii s její zónou volného obchodu, eurem a bruselskými předpisy. Německé banky poskytly půjčky zemím typu Řecko, aby mohl jejich export i nadále růst. Němci přitom věděli od začátku, že tyto nemohou být splaceny,“ kritizuje Friedman. 

celý text v angličtině naleznete ZDE

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Souček odepsán. „Ale pak nesmí v ČT nastat toto.“ Diváky by mělo zajímat

4:40 Souček odepsán. „Ale pak nesmí v ČT nastat toto.“ Diváky by mělo zajímat

Členové Rady ČT mají na svém úterním jednání v programu zabývat se odvoláním generálního ředitele Ja…