„Nám může být jedno, koho zvolíme. Když zvolíme idiota, tak čtyři roky jeho poslancování přežijeme s prstem v nose. Budeme totiž mít vždy co jíst a kde bydlet. Nejde o život. Přírodní národy si to ale nemohou dovolit, jim jde o život. Příroda je krutá a vůdce musí rozhodovat tak, aby kmen přežil. Kmen musí proto vždy zvolit toho nejlepšího. Třeba v Amazonii neexistuje třikrát a dost. Je jen jednou dost. Tam nemůže náčelník postavit vesnici v záplavové oblasti, protože by to pro jeho kmen byla katastrofa,“ vypráví o volbě vůdce mezi přírodními národy jediný Čech adoptovaný amazonskými indiány Mnislav Zelený-Atapana. Podle něj v civilizaci nikdy nebude čistá demokracie fungovat.
Tuzemští politici by v Amazonii vůdcovat nemohli
„Naši politici by ovládat přírodní kmeny nemohli. U nich se totiž nevládne, ale vede. Tuzemští politici stále jen něco přikazují. Tam to náčelník nedělá. Má přirozenou autoritu, protože něco umí a ví. Když vyhlásí válku, začne si jako první malovat válečné barvy a ostatní tak zjistí, že se kmen připravuje na válku. Když se staví nový barák, začne jako první dělat díru pro kmen. To je rozdíl od vládnutí tady. Zde nejde příkladem žádný politik,“ vysvětluje princip náčelnictví u přírodních národů. Zvolený náčelník také vybírá, kde se má lovit, kde postavit chýše a založit pole. Proto musí být zvolen ten nejlepší z hlediska duchovních, fyzických i morálních hodnot. Například náčelník Jawalapitů, jenž se jmenuje Aritana, prý takový je.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský