Drábek nedal peníze, charita smutní: Jak to těm nemocným řekneme

24.02.2012 9:41 | Zprávy

Ministerstvo práce a sociálních věcí má na hrbu další problém. Nereaguje na požadavky krajů k financování sociálních služeb. Hraje mrtvého brouka. V Moravskoslezském kraji hrozí dokonce rušení některých sociálních služeb a sociální prevence, vzniknou i stovky nezaměstnaných. Nejsou peníze. A ty, které má kraj dostat, jsou o 220 milionů nižší, než potřebuje.

Drábek nedal peníze, charita smutní: Jak to těm nemocným řekneme
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09)

To znamená, že jenom Charita v Moravskoslezském kraji bude muset odmítnout 2 630 klientů, protože dosud vykonávané služby bude muset z nedostatku peněz zrušit.

ParlamentnímListům.cz to potvrdil Lukáš Curylo, ředitel Diecézní charity ostravsko-opavské a zároveň zastupitel kraje za KDU-ČSL. V  celém Moravskoslezském kraji se jedná podle náměstka hejtmana Slavomíra Recmana (KSČM) o zhruba 3000 klientů, kteří skončí bůhví kde.

Skončily evropské peníze a MPSV s tím nepočítá

Jako důvody vidí Recman v trvalém a neustálém poklesu prostředků ze státního rozpočtu určených k financování sociálních služeb. „Zdaleka neodpovídají oprávněným požadavkům poskytovatelů sociálních služeb. Zatímco v roce 2008 jsme dostali na tuto činnost 850 miliónů korun, pro letošní rok máme přiznáno jen 731 miliónů korun,“ uvedl Recman.


Jako další důvod obrovského propadu vidí i to, že se do dotačního řízení Ministerstva práce a sociálních věcí pro letošní rok se přihlásili také poskytovatelé služeb sociální prevence. Jejich činnost však byla v letech v letech 2009 až 2011 financována z individuálního projektu kraje nazvaného „Podpora a rozvoj služeb sociální prevence v Moravskoslezském kraji“, který byl hrazen z prostředků Evropského sociálního fondu. Jen za loňský rok tak dostaly služby sociální prevence, například azylové domy, sociálně terapeutické dílny, nízkoprahová denní centra, nízkoprahová zařízení pro děti a mládež, sociálně aktivizační služby pro rodinu a dítě, domy na půli cesty, podporované bydlení 225 milionů korun. 

Stát ušetřil, ale na budoucnost nemyslel

„To znamená, že v uvedeném období, tedy v letech 2009 – 2011, nemusel stát na provoz služeb sociální prevence financovaných z individuálního projektu v Moravskoslezském kraji dát ani korunu,“ upozornil Recman.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Anna Vidiševská

Mgr. Marie Jílková byl položen dotaz

ženy, děti a práce

Paní poslankyně, myslíte, že jen ženy v politice to mají složité? Nemyslíte, že je problém mnohem hlubší, a že skloubit téměř jakoukoliv práci s péčí o rodinu a děti je dost náročné? Zkoušela jste s tím něco udělat? Proč je třeba tak málo příležitostí pro práci na částečný úvazek a neměli by být něj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Matka studenta zavražděného Kozákem zničila Wollnerův článek o Lence Šimůnkové

14:54 Matka studenta zavražděného Kozákem zničila Wollnerův článek o Lence Šimůnkové

Lenka Šimůnková prý mohla být zmanipulovaná a psychicky zneužitá. Tvrdí to bývalý novinář ČT Marek W…