Já a extremistka? Naštvaná Klára Samková rozeslala dopisy Hamáčkovi, Zemanovi a Babišovi. Zde jsou všechny

03.10.2018 4:41 | Zprávy

„Zhanobení mého jména, a to jak z hlediska osobního, tak profesního vaším ministerstvem, je pro mě nepřijatelné!“ Okamžitě vypusťte jakoukoli zmínku o mně! Zařazení jejího jména do zprávy o extremismu se známé advokátky Kláry Samkové hluboce dotklo. „Celý život se zabývám lidskými právy!“ zdůrazňuje Samková s tím, že má za sebou obhajobu řady obětí rasově motivovaných útoků a desítky případů, kdy zastupovala klienty jak před Evropským soudem pro lidská práva, tak i před Ústavním soudem ČR. Samková vzkazuje, že se bude bránit. A už s tím začala. Obrátila se nejen na Ministerstvo vnitra a Českou advokátní komoru, ale celou věc žene až k premiérovi. Jenže to není všechno. Její informace o „svévoli státu“ už má na stole i prezident. Veškerou korespondenci poskytla ParlamentnímListům.cz.

Já a extremistka? Naštvaná Klára Samková rozeslala dopisy Hamáčkovi, Zemanovi a Babišovi. Zde jsou všechny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Advokátka Klára Samková

Pravicoví extremisté, xenofobní populisté, anarchisté či paramilitární domobranecká uskupení. Do této společnosti zařadilo Ministerstvo vnitra ve svém zprávě „Projevy extremismu a předsudečné nenávisti“ za druhé čtvrtletí roku 2018 i známou advokátku Kláru Samkovou. „Advokátka Klára Samková dostala pokutu ve výši 25 000 Kč od České advokátní komory za prokletí tureckého velvyslance (v červnu 2016 se tento diplomat ohradil proti výroku Samkové přirovnávajícího islám k totalitním režimům). Advokátka se proti kárnému rozhodnutí odvolala,“ je konstatováno hned na čtvrté stránce dokumentu v kapitole 1.3.

Samková se brání nejen proti kárnému rozhodnutí, ale i proti tomu, že figuruje v uvedené zprávě. Se žádostí o vypuštění svého jména se obrátila na autory, tedy Ministerstvo vnitra. V dopise, který je adresován konkrétně ministrovi Janu Hamáčkovi, píše nejenže se jí zařazení jejího jména do zprávy v jedné řadě hned za „tradiční pravicové extremisty“ a před „paramilitární a domobranecké skupiny“ hluboce dotklo. „Jednání odboru Vámi vedeného ministerstva považuji za zcela neoprávněný zásah do mé cti a lidské důstojnosti, za svévolné popření mých celoživotních postojů a cílenou úmyslnou snahu o diskreditaci mojí osoby,“ uvedla Samková. Vysvětluje, že jednak s rozhodnutím kárného senátu nesouhlasí, ale i to, že její prohřešek měl spočívat v tom, že vyjádřením politických názorů měla pošpinit důstojnost advokátního stavu, což ovšem nemá nic společného s extremismem. Apeluje na nutnost dodržování presumpce neviny, uvádí, že je stíhána na základě žádosti představitele cizí mocnosti a tvrdí, že se jak Ministerstvo vnitra, tak Ministerstvo zahraničních věcí chovají „jako úřady vazalského státu“. „Svým postojem k mému kárnému stíhání dává Ministerstvo vnitra najevo, že souhlasí s mým kárným stíháním a fakticky se zastává Turecké republiky.“  Advokátka žádá nejen okamžité vypuštění jakékoli zmínky o ní z uvedené zprávy, ale považovala by za vhodnou i osobní omluvu za způsobenou újmu.

A nezůstalo jen u Ministerstva vnitra. Samková oslovila předsedu České advokátní komory a poslala mu „žádost o součinnost při napravení škod nepravomocným kárným rozhodnutím České advokátní komory“ vůči ní. Zdůraznila, že České advokátní komoře nepřinese projednávání jejího údajného provinění žádný prospěch. Konstatuje, že byla Ministerstvem vnitra zařazena mezi extremisty. „Nicméně musím konstatovat, že záminkou k této urážlivé devalvaci mojí osoby zavdala příčinu Česká advokátní komora a její rozhodnutí. Vaše rozhodnutí tedy pro mne má nepoměrně širší důsledky než jenom kárný postih – devalvuje moje celoživotní postoje a moji celoživotní práci.“ Samková předkládá výsledky své práce a konstatuje, že byla „zásadním způsobem pošpiněna“ její čest i profesní zařazení. Předsedu ČAK žádá, aby se jí zastal a intervenoval u ministra vnitra a zahraničních věcí, aby její jméno ze zprávy o extremismu vypustili.  

O Kláře Samkové bude možná přemýšlet i premiér Andrej Babiš. Také jemu se totiž dostane na stůl její dopis. Alespoň ho adresovala přímo na předsedu vlády. Upozorňuje v něm, na „svévolné nepravdivé nařčení státem z extremismu“ a „nebezpečí plynoucí z invazivního islámu“. V dopisu seznamuje premiéra s tím, že ji označilo ministerstvo za extremistu a na základě čeho k tomu došlo. Zdůrazňuje svou třicetiletou kariéru a desítky vítězných sporů. „Pokud tedy upozorním na stejnou skutečnost, ke které dospěl Evropský soud pro lidská práva (jehož rozsudky jsou, dlužno podotknout, pro náš právní řád závazné), jsem označena za extremistu a Ministerstvo vnitra, které má povinnost na skutečné projevy extremismu dohlížet a podnikat všechny kroky k ochraně našeho obyvatelstva právě před takovýmto extremismem, vezme tuto extremistickou ideologii v ochranu!“ píše také Samková a apeluje na vlastní osobní zkušenosti premiéra s účelovou kampaní. Obrací se na Babiše se žádostí o osobní dohled nad vzniklým přístupem ministerstva k této problematice. „Nejde jen o můj osobní případ – já se umím bránit, také se bránit budu,“ říká Samková. Poukazuje na to, že Ministerstvo vnitra dlouhodobě podle ní nevěnuje pozornost zásadnímu nebezpečí, které všem evropským zemím hrozí. „Místo toho, aby se zaobírali invazivní podstatou islámské ideologie, obviní ty, kteří na daný problém poukazují, z nacismu, fašismu, extremismu,“ píše. Pokud by vše šlo takto dál, může mít situace pro Česko, jak sděluje advokátka Babišovi, nedozírné následky. 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Jak zabránit Číně, aby o nás sbírala citlivá data?

Podle mě také není problém jen v Číně, ale dnes už téměř neexistuje nic jako soukromý. I třeba EU dost šťourá do soukromý lidí - většinou to vydává za dobrý úmysl a možná to i dobře myslí, ale je to potřeba? Co vím, tak třeba chtěla mít možnost sledovat i soukromou korespondenci lidí na internetu at...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Za horší „Plzeň“ než v Německu si můžeme sami. Pivovar vysvětlil

10:45 Za horší „Plzeň“ než v Německu si můžeme sami. Pivovar vysvětlil

„Je plzeňské pivo pro Němce odlišné oproti tomu pro Čechy?“ Právě tato otázka v posledních dnech roz…