Je to hyenismus. Kriminalista promluvil o praktikách okrádání stařečků

30.06.2013 5:05 | Zprávy

Senioři se stále častěji stávají obětí trestné činnosti. Bývají týráni svými blízkými nebo osobami, do jejichž péče jsou svěřeni a jen velmi těžko nachází odvahu o tom s někým promluvit. Jsou oběťmi různých nekalých obchodních praktik, ale také lidí, kteří je podle propracovaných praktik okrádají o úspory a majetek. ParlamentnímListům.cz o tom, co vše se může dít za zavřenými dveřmi popovídal kriminalista.

Je to hyenismus. Kriminalista promluvil o praktikách okrádání stařečků
Foto: Hans Štembera
Popisek: Seniorka na sluníčku

Mezinárodní den boje proti týrání seniorů se slavil 15. června. I proto se několik dnů předem uskutečnil seminář pro sociální pracovníky, pořádaný nadací Život90. Zazněla tam celá řada faktů a zkušeností z praxe jak sociálních pracovníků v terénu, tak i policistů.

Mezi nimi mimo jiné vystoupil i dlouholetý kriminalista Jaroslav Karásek, který se denně ve své praxi setkává s praktikami lidí, kteří zneužívají bezmocnosti seniorů. „To, co denně zažívám, se dá popsat jako, promiňte mi ten výraz, hyenismus,“ předeslal plukovník Karásek.

Po dvaceti letech zkušeností má problematiku okrádání seniorů zmapovanou. Přesto si je moc dobře vědomý toho, že to je zřejmě nikdy nekončící boj. „Máme proti sobě opravdu silné, všeho schopné protivníky, kteří se velmi rychle učí a přizpůsobují se okolnostem. Velmi rychle také dokáží do své činnosti zařadit veškeré poznatky, které se o naší činnosti dozví třeba z médií. Na druhou stranu i my jsme někdy nuceni použít jejich typ zbraní. Stále jsou však spíše v přesile,“ řekl dál Karásek.

Využijí legendu, aby se k seniorovi dostali - a pak už jde o skoro stejný scénář

Jako správný detektiv také popsal takzvané Modus Operandi pachatelů, kteří se specializují na okrádání starých lidí. „Tito lidé nejprve využijí nějakou legendu – lest, aby se k seniorovi dostali. Poté rychle, poněvadž mají rozsáhlou praxi a zkušenosti, zlokalizují místo úschovy finančních prostředků. Pak už jen zbývá odvedení pozornosti seniora a odcizení jeho úspor. Není třeba dodávat, že mnohdy celoživotních,“ uvedl dál kriminalista. je totiž pravdou, že starší lidé nedůvěřují bankám, a tak skutečně doma shromažďují peníze v hotovosti.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Nový zákon o výživném

Dobrý den, paní senátorko. Já vím, že vy jste byla proti tomu novému zákonu, ale prý prošel. Dá se někde zjistit, kdo ho vlastně navrhl a kdo pro něj hlasoval? Přijde mi úplně šílené, že něco takového mohlo projít, když postiženými budou ti nejslabší, jako jsou děti. A budete vy sama usilovat o zruš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

300 000 Kč. Pro „propojeného“ manažera od STAN

4:44 300 000 Kč. Pro „propojeného“ manažera od STAN

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) uzavřelo smlouvu za 300 000 Kč. S kým? S PR manažerem z agentu…