Stále rostoucí počet rusky hovořících obyvatel se nyní snaží pečovat o sochy ruských osobností, umístěných v lázních. Radní neví, zda dřív řešit jejich požadavky nebo petici občanů na přejmenování jedné z ulic po prezidentu Havlovi.
V lázních ještě zdaleka nevyšuměl skandál kolem záměru zdejší ruské menšiny postavit na kolonádě sochu cara Petra Velikého a na světě je další podobná patálie. Konšelům dělá nemalou potíž fakt, že si návštěvníci města z rusky hovořících zemí pletou sochu prezidenta Masaryka
s Leninem.
Při podrobnějším zkoumání sochy, umístěné na třídě TGM, se jim ale vůbec nelze divit. Kromě nápadné podoby hraje svoji roli též skutečnost, že Leninova socha stála v Karlových Varech déle než pomník Masaryka, téměř pětatřicet let. Socha jako socha, říkají si lidé. Zatímco ruská klientela lázní zde klade svíčky Leninovi, v prosinci tu zase místní obyvatelé uctívali památku zemřelého exprezidenta Havla.
Kdo za to může?
Rozhodně ale nejde o trapas nový. Mnohem větší poprask vyvolalo samotné odhalení sochy TGM v roce 2007. Již tehdy se mnozí podobě našeho zakladatele státu s ruským vůdcem škodolibě smáli. A někteří občané se nebáli nahlas protestovat. Ti, co bydlí na hlavní třídě, nelibě nesou, že denně musí sledovat, jak se u fotky váženého českého prezidenta fotí ruští turisté v domnění, že jde o jejich světoznámou postavu. Možnost takového omylu přiznává dokonce i samotný náměstek primátora Jiří Klsák (KOA): “Připouštím, že jistá podoba, hlavně ve tváři, se tam dá najít, svěřil se s šibalstvím sobě vlastním novinářům.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Hana Čechová