„Němečtí obyvatelé našeho pohraničí jsou vykresleni v co nejméně konfliktním světle. Například mezi transporty Židů do vyhlazovacích táborů a transferem Němců z českého pohraničí do okupačních zón Německa a Rakouska klade expozice rovnítko,“ kritizuje pro ParlamentníListy.cz ostře koncepci výstavy mluvčí Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) Jana Časnochová-Vrzalová. S tím souhlasí i válečný veterán, předseda Historicko-dokumentační komise ČSBS a místopředseda ČSBS, Pavel Vranský a člen předsednictva ČSBS a vedoucí Památníku Pečkárna Emil Kulfánek.
„Pokud se podle tohoto projektu mají učit české děti dějiny o své vlastní zemi, je jen dobře, že na tento kontroverzní projekt upozorňujete s předstihem. Hrozí totiž reálné nebezpečí, že se může jednat o další součást dlouhodobého a široce koncipovaného tlaku a projektu některých vrcholných německých, hlavně bavorských politiků a představitelů Sudetoněmeckého landsmančaftu na Českou republiku. Těmto lidem jde o přepis dějin a navrácení svých ekonomických aktiv, které byly na základě Benešových dekretů a spojenecké Postupimské konference vítězů nad Německem po právu zabaveny jako kompenzace za válečné škody, které Československo utrpělo kvůli okupaci svého území Německem, Rakouskem a Maďarskem,“ řekl ParlamentnímListům.cz historik Petr Úpický. Podle něj jsou totiž pravdivá slova expremiéra Miloše Zemana, že Rakousko nebylo první německou obětí, ale jeho prvním spojencem. „Kolem této expozice bude ještě velmi horká diskuze,“ domnívá se Úpický.
Jandák: Někdo chce Čechy vykreslit jako největší zločince?
S ním souhlasí i poslanec Vítězslav Jandák (ČSSD). „Už jistou dobu jsme svědky revize dějin, tedy snahy především z řad Sudetoněmeckého landsmanšaftu a některých jeho čecháčkovských slouhů začínat dějiny zcela záměrně rokem 1945, ačkoliv víme, kdo učinil první krok k šíření nenávisti a nastartování největšího světového konfliktu. A český národ to určitě nebyl," řekl ParmamentnímListům.cz Jandák, jehož otec byl za války příslušníkem naší západní armády ve Velké Británii. „Poválečné vypořádání s Němci, tak jak je řešily Francie, Holandsko či Polsko a další země, bylo daleko tvrdší a rozhodnější, ale začínám mít pocit, že je určitá objednávka ze zahraničí vykreslit český národ jako ten, který mohl jako jediný za největší zločin v dějinách lidstva - odsun sudetských Němců,“ naznačuje zahraniční spiknutí a cizí tlaky poslanec za ČSSD.
„Je smutné, že se k této protičeské kampani propůjčila třeba kromě celé řady čecháčkovských novokolaborantů pilně dodržujících odkaz MUDr. Teunera i Česká televize, třeba svým „dokumentem“ Vraždění po česku," nebere si servítky Jandák. Ten také připomněl mnohá varování prezidenta Edvarda Beneše o tom, že se sudetští Němci budou snažit v budoucnu po válce sami sebe vykreslovat ne jako viníky, ale nevinné oběti. „Prezident mimo jiné řekl, že oni znovu přijdou a tentokrát v roli obětí,“ dodal Jandák pro ParlamentníListy.cz.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Blahuš