Promiňte za Pekarovou, je extremistka, píší Maďarům Okamura a Foldyna

18.01.2022 8:57 | Kauza

Kauza výroků předsedkyně Sněmovny na adresu maďarského premiéra pokračuje. Skupina poslanců v čele s Tomiem Okamurou a Jaroslavem Foldynou adresovala omluvu velvyslanci Maďarska. Pekarová podle nich neprezentuje postoje českého národa a své funkci nerozumí. „Do funkce se dostala náhodou, v rozporu s parlamentními zvyklostmi,“ stojí v dopisu. Jeho autoři rovněž zdůrazňují Orbánovo demokratické smýšlení a odvahu v boji proti komunistickému režimu.

Promiňte za Pekarovou, je extremistka, píší Maďarům Okamura a Foldyna
Foto: Repro Twitter
Popisek: Tomio Okamura na jarmarku SPD potkal ,,Bakalova novináře"

Slova o vyhnání Orbána z vedení Maďarska, která před týdnem vyslovila šéfka dolní komory českého Parlamentu rezonují dodnes. Markéta Pekarová Adamová na svůj facebookový profil vyvěsila společný snímek Andreje Babiše s Viktorem Orbánem a připsala k tomu své přesvědčení, že Maďaři vyženou Orbána stejně tak, jako Češi podle ní ve volbách vyhnali Babiše.

Anketa

Podporujete plošné testování ve firmách?

13%
hlasovalo: 20628 lidí

„Rozložení politických sil v Maďarsku se vzdáleně podobá tomu, které bylo dosud i u nás. Tamní opozice své neshody dala stranou a spojila síly proti populistické vládě, kterou už mnoho let řídí Viktor Orbán. Pro Českou republiku je důležité, aby Maďarsko v dubnových volbách zvolilo změnu – stejně jako my. Je totiž klíčové, aby Evropskou unii tvořily státy, pro jejichž vlády jsou na prvním místě demokratické principy, nikoliv prospěch jejich premiérů,“ napsala šéfka TOP 09.

O dopadech a rozruchu, který tato podle mnohých značně nediplomatická slova vyvolala v české diplomacii, jsme již podrobně informovali. Nyní se přidává i hlasitá politická reakce. Omluva maďarskému velvyslanci za prohlášení předsedkyně Sněmovny, která se prý do své funkce dostala náhodou.

„Dovolte nám vyjádřit Vaším prostřednictvím omluvu Zemskému sněmu Maďarska a celému maďarskému národu za výroky předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, paní Markéty Pekarové Adamové, na adresu maďarského premiéra, pana Viktora Orbána. V této souvislosti nám dále dovolte vyjádřit přesvědčení, že postoj paní Pekarové Adamové neodráží postoj českých občanů. Jsme si jisti tím, že Češi, Moravané, Slezané a všichni další obyvatelé České republiky jsou ve své většině daleci toho, aby udíleli nevyžádané rady a plně respektují právo Maďarů, zařídit si poměry v Maďarsku podle svého,“ stojí v úvodu omluvného psaní. 

V další části čeští poslanci zdůraznili, že podle nich předsedkyně TOP 09 nemá na svou funkci dostatek zkušeností. „Na obranu paní Pekarové Adamové nám dovolte uvést, že jako předsedkyně zcela marginální, a v mnoha ohledech extremistické politické strany se do funkce předsedkyně Poslanecké sněmovny dostala pouze shodou okolností a v rozporu s dosavadními parlamentními zvyklostmi, a proto nemohla být připravena vzít na sebe zodpovědnost třetího nejvyššího ústavního činitele České republiky. I to je zřejmě jeden z důvodů, proč si paní Pekarová Adamová zatím ne zcela jasně uvědomuje, jaké důsledky může mít každý její výrok, což platí tím spíše o výroku, jímž je dehonestován premiér země, která nám je spojencem, a člověk a politik, jenž svým odporem proti totalitě prokázal svoji odvahu a demokratické smýšlení v době, kdy sama paní předsedkyně byla ještě v předškolním věku,“ dočetl se dále maďarský velvyslanec.

„Vaše excelence, na samotný závěr přijměte, prosím, ještě jednou naši upřímně míněnou omluvu a zároveň nám dovolte vyjádřit pevné přesvědčení, že vzájemná blízkost českého a maďarského národa, která se v naší společné, tisícileté historii projevila nejen mnohými spojenectvími, ale také sňatky v rámci velkých a slavných českých a maďarských panovnických rodů, z jejichž odkazu čerpají naše země dodnes, přetrvá ku prospěchu obou našich národů i celé Evropy po všechna další pokolení,“ konstatují Tomio Okamura, Jaroslav Foldyna spolu s celým poslaneckým klubem SPD. Pod dopisem je podepsán i jeden poslanec hnutí ANO. Ve zveřejněné části dopisu však není uvedeno, o kterého z 72 zákonodárců nejsilnějšího politického subjektu v zemi se jedná.

Celý dopis skupiny poslanců velvyslanci Maďarska zde:

Vaše excelence,

dovolte nám, níže podepsaným poslancům Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, vyjádřit Vaším prostřednictvím omluvu Zemskému sněmu Maďarska a celému maďarskému národu za výroky předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, paní Markéty Pekarové Adamové, na adresu maďarského premiéra, pana Viktora Orbána. V této souvislosti nám dále dovolte vyjádřit přesvědčení, že postoj paní Pekarové Adamové neodráží postoj českých občanů. Jsme si jisti tím, že Češi, Moravané, Slezané a všichni další obyvatelé České republiky jsou ve své většině daleci toho, aby udíleli nevyžádané rady a plně respektují právo Maďarů, zařídit si poměry v Maďarsku podle svého. Na obranu paní Pekarové Adamové nám dovolte uvést, že jako předsedkyně zcela marginální, a v mnoha ohledech extrémistické politické strany se do funkce předsedkyně Poslanecké sněmovny dostala pouze shodou okolností a v rozporu s dosavadními parlamentními zvyklostmi, a proto nemohla být připravena vzít na sebe zodpovědnost třetího nejvyššího ústavního činitele České republiky. I to je zřejmě jeden z důvodů, proč si paní Pekarová Adamová zatím ne zcela jasně uvědomuje, jaké důsledky může mít každý její výrok, což platí tím spíše o výroku, jímž je dehonestován premiér země, která nám je spojencem, a člověk a politik, jenž svým odporem proti totalitě prokázal svoji odvahu a demokratické smýšlení v době, kdy sama paní předsedkyně byla ještě v předškolním věku.

Anketa

Má Viktor Orbán vaše sympatie?

98%
1%
hlasovalo: 37243 lidí

Vaše excelence,

na samotný závěr přijměte, prosím, ještě jednou naši upřímně míněnou omluvu a zároveň nám dovolte vyjádřit pevné přesvědčení, že vzájemná blízkost českého a maďarského národa, která se v naší společné, tisícileté historii projevila nejen mnohými spojenectvími, ale také sňatky v rámci velkých a slavných českých a maďarských panovnických rodů, z jejichž odkazu čerpají naše země dodnes, přetrvá ku prospěchu obou našich národů i celé Evropy po všechna další pokolení.

S úctou

Tomio Okamura

Jaroslav Foldyna

a poslanecký klub SPS

+poslanec ANO

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

Tomio Okamura byl položen dotaz

Co tedy navrhujete vy?

když odsuzujete názor, že se mají ukrajinští uprchlíci začlenit do společnosti?(,,Za naprosto neuvěřitelná pak považuje slova poslance TOP 09, že z uprchlíků se již zanedlouho stanou čeští občané, protože musíme smazat rozdíl mezi uprchlíky a českými občany.") Nikdo neví, kdy válka skončí a co bude ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Odháněl děti. ,,D*bilní učitel,” sekl ho Babiš. Pak Pekarová a cizí moc

4:44 Odháněl děti. ,,D*bilní učitel,” sekl ho Babiš. Pak Pekarová a cizí moc

Stovky příznivců, deset hlasitých odpůrců, zranění seniorky i učitel nabádající své studenty, že And…