Samková znovu na scéně. Vypráví o polistopadovém vývoji, Babišovi i starých kádrech

15.07.2014 18:25 | Zprávy

Advokátka Klára Samková napsala pro ParlamentníListy.cz úvahu o polistopadovém vývoji a nástupu starých kádrů do ekonomického i politického vedení země. Připomíná, že tato provázanost byla už před revolucí v devětaosmdesátém roce. Své o tom, dle jejího mínění, ví nejen Andrej Babiš, ale třeba také europoslanec Pavel Telička. Na závěr uvádí, že naši zemi nezachrání ani staré struktury. Text byl redakčně upraven a krácen.

Samková znovu na scéně. Vypráví o polistopadovém vývoji, Babišovi i starých kádrech
Foto: Hans Štembera
Popisek: Advokátka Klára Samková

Hned v úvodu Klára Samková upozorňuje, že se v souvislosti s nedávným rozsudkem bratislavského soudu, který určil, že Andrej Babiš nebyl vědomým spolupracovníkem komunistické Státní bezpečnosti, vyrojila řada článků, jak to vlastně s tím estébáctvím bylo. Dle jejího názoru se nejblíže trefili Tomáš Pergler a Jan Hrbáček, když v posledním červnovém čísle časopisu Euro zveřejnili článek s názvem Spor Babiš vyhrál, ale estébáci mu jsou stále nablízku. Autoři analyzovali situaci a ptají se, proč Andrej Babiš dosazuje na klíčové pozice Agrofertu lidi, kteří byli s minulým režimem a StB jednoznačně spojeni. Po stejných kádrech sáhl i při budování svého hnutí ANO. Nejviditelnější je to na osobě předsedkyně pražské regionální organizace Radmile Kleslové. Ta se údajně krátce před sametovou revolucí školila na tajnou špionáž v zahraničí.

Babiš si stáhl staré kádry nejdříve do byznysu, a později do politiky

„Nepochybuji, že takovýchto lidí spjatých přímo s komunistickým režimem je v řadách Andreje Babiše nepoměrně více. Ostatně jedním z dalších je i lídr eurokandidátky hnutí ANO a nynější europoslanec Pavel Telička. Z veškerého konání Andreje Babiše je zřejmé, že si staré kádry stáhl k sobě do byznysu a posléze je nasadil do politiky. Zapomeňte na to, že by se v osmdesátých letech někdo zajímal o ideologii. Stranická struktura tehdy vytvořila především ekonomickou síť vztahů, do níž byli inkorporováni i vedoucí pracovníci státních podniků,“ připomíná Samková.

Na určitá místa se dle jejího tvrzení bez stranické průkazky prostě nebylo možné dostat. V podnicích zahraničního obchodu bylo naprosto nemyslitelné, aby vyjíždějící pracovníci nereportovali StB. Byla to součást jejich práce. Na tato místa se dostávaly již jen osvědčené kádry pevně zakotvené v sociální síti dalších soudružských kádrů. S nimi byli svázáni ekonomickými pouty dvojího druhu. Jednak soudruzi pracovali pro podniky, které je do zahraničí vyslaly, ale dále si k tomu přimotali různé soukromé kšefty. Tyto dvě sféry byly tak propleteny, že je nebylo možno oddělit.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: fif

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Temný skandál kolem armády prý hasili Fiala, Rakušan i Černochová

9:54 Temný skandál kolem armády prý hasili Fiala, Rakušan i Černochová

Vzniká potichu v rámci velení české armády „soukromá“ tajná služba sloužící náčelníkovi generálního …