To „hezké“ kolem Ukrajiny končí. Holec ví, co čeká Fialu

24.05.2022 8:24 | Analýza

KONTEXT PETRA HOLCE „‘Hezká‘ fáze konfliktu na Ukrajině u nás skončila,“ tuší komentátor Petr Holec, co nyní pocítí vláda Petra Fialy. „Ostatně mění se i přístup médií. Po samých hezkých příbězích ze začátku války nyní informují i o problémech s evidencí, registrací či rozdělováním Ukrajinců v Česku, které vláda podcenila. A stejně tak o Romech, co si k nám podle všeho jen přijeli pro sociální dávky, a vláda neví, co s nimi,“ dodává. Připomíná slova profesora Milana Knížáka, který vítal Fialův příchod, nyní však má pocit, že se premiér zbláznil. Vsadit všechno na slova, že „jsme ve válce“, byla dle Holce pro vládní koalici špatná sázka.

To „hezké“ kolem Ukrajiny končí. Holec ví, co čeká Fialu
Foto: Repro Twitter
Popisek: Premiér a prezident na pietním aktu

Vláda pořád nemá zákon na podporu vypnutí údajně dezinformačních webů a sdružení CZ.NIC proto hrozí, že je odblokuje. Vládní „cenzor“ Michal Klíma zase na Twitteru napsal, že mu lidé posílají udání na údajné dezinformace, jak je vláda vyzvala, on prý ale nemá lidi ani kompetence je prošetřovat. To vypadá na totální fiasko, ne?     

Fiasko je ještě slabé slovo. Jde o závan totalitního zatmění a já jen doufám, že se vláda rychle probere a tyhle své nebezpečné nedemokratické manýry pošle do dějin. A zvlášť, když si před volbami nechala od spřízněných novinářů říkat „demoblok“, což nejspíš mělo být od slova demokracie. Ve skutečnosti ale Fialova vláda zareagovala na ruskou invazi na Ukrajině nápadně ruským způsobem: bez opory v zákoně a přihlášení se k odpovědnosti za to nechala vypnout několik webů. A lidi navíc vyzvala, ať udávají údajné dezinformace. Kabinet očividně zapomněl, že demokracie se od totalit a autokracií liší právě tím, že stojí na zákonech a lidi nevyzývá k bonzování.

Ironie navíc je, že to vláda ještě v praxi takhle zoufale zpackala a zesměšnila se. Provozovatelé vypnutých webů si samozřejmě hned založili nové weby s jinými názvy a jsou zpátky na předválečné čtenosti, což je skutečný vládní majstrštyk! Takhle teda Putina fakt neporazíme. A Michal Klíma? Ten se jen stává smutným a stále toxičtějším symbolem toho všeho. Vláda vyzve lidi k udávání, oni začnou skutečně udávat a nejvyšší vládní „cenzor“ jim nakonec oznámí, že na analýzu jejich udání vlastně nemá žádnou úřednickou kapacitu. To už je fakt hodně povedená satira! A zvláště když Klíma na Twitter ještě pochvalně napíše, že „žádosti jsou často dlouhé a detailní – škoda práce a času“. Milan Kundera by tohle miloval!

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jaroslav Polanský

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdyby Trumpa zabili: Občanská válka? Americké souvislosti od Erika Besta

20:11 Kdyby Trumpa zabili: Občanská válka? Americké souvislosti od Erika Besta

Donald Trump přežil pokus o atentát. Republikánský exprezident smrti unikl doslova o vlásek, když út…