Exprezident se tedy neocitl na včerejší slavnostní akci v pražském knihkupectví Luxor jen jako host, ale i jako zásadní iniciátor a dokonce spoluautor knihy. Nápad vydat svědectví o jedné z nejkontroverznějších postav současnosti totiž vznikl v Institutu Václava Klause po dubnovém slavnostním společenském setkání k 75. narozeninám profesora Knížáka, které nazvali organizátoři trochu podivně Fenomén Knížák, to se pak dostalo i do názvu knihy. Václav Klaus to vysvětlil nesnadnou zařaditelností Milana Knížáka do té či oné škatulky. Uvedl, že on osobně oceňuje Milana Knížáka za jeho přínos pro českou kulturu a umění i nepřetržitý boj za svobodu a demokracii. A proč rovnou kniha? „Na setkání se objevila řada textů a názorů, byla by škoda, kdyby se to neposunulo dál,“ vysvětlil Václav Klaus.
Společné světy Václava Klause a Milana Knížáka
Autor knihy Ivo Strejček, člen správní rady Institutu Václava Klause, v předmluvě knihy upozorňuje na společné světy obou výrazných osobností – významného politika, bývalé hlavy státu a bývalého generálního ředitele Národní galerie Milana Knížáka. Jejich prvním a nejviditelnějším společným světem je obhajoba svobody člověka. Oba jsou také hluboce přesvědčenými vlastenci, oba znají nevraživost, zášť a závist okolního prostředí, které je podle Strejčka zpravidla způsobeno neschopností jejich okolí vést kultivovanou, o názory a znalosti opřenou debatu. I sám Václav Klaus říká, že musí mít s Milanem Knížákem něco společného: „Máme, a asi i proto spolu chodíme na pivo. Když se dlouho nevidíme, chybí nám to.“
Milan Knížák - osobnost, která nenechává nikoho klidným

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová