Prezidentská volba se prolíná všemi tématy, která z uplynulého týdne ve sdělovacích prostředcích vybral jako nejzajímavější mediální odborník Petr Žantovský. Platí to i pro čtvrteční projednávání nedůvěry vládě ve sněmovně. „Mě tam velice zaujal postoj prezidentského kandidáta Karla Schwarzenberga, který ze sněmovny odešel s poukazem na to, že s amnestií nesouhlasí,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.
„Přijde mi to jako hodně zbabělý a pokrytecký čin. Pan Schwarzenberg s amnestií původně souhlasil a obhajoval ji jako užitečnou. Ale když zjistil, že ve veřejnosti je nálada proti amnestii, tak se ihned snažil zalíbit voličům změněným postojem. To je velmi zbabělé. A stejně tak i to, že není schopen se za svůj nový názor postavit a hlasovat proti vládě. Ono by to na celkovém výsledku hlasování moc nezměnilo, ale aspoň by vypadal jako chlap, což v daném případě nevypadá,“ poukazuje mediální odborník na proměnlivost Schwarzenbergových názorů.
I když vedl kampaň, ministerský plat mu běžel
A připomíná i jeho slova po prvním kole, že zváží, jestli před druhým zůstane ve vládě. „Jak se dalo čekat, ve vládě zůstal. Zachoval si jak ministerský, tak poslanecký plat, takže minimálně celé druhé kolo, ale určitě i velká část jeho kampaně k prvnímu kolu byla za peníze českých daňových poplatníků. To úplně opačně si počínal Jan Fischer, který už v létě minulého roku odešel z místa prezidenta Evropské banky pro obnovu a rozvoj s tím, že se bude celý podzim věnovat kampani. Tomu já říkám chlapské a seriózní řešení,“ konstatuje Petr Žantovský.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník