Zoufalá matka z Karviné. Drábek ji prý odbyl zákonem, synovi naložil Dobeš

01.04.2012 18:02 | Zprávy

PŘÍBĚH Jana z Karvinska, matka tří dětí, je bez práce už dvacet měsíců. Nemá z čeho platit bydlení, chybí jí peníze na živobytí a nedokáže už ani svého nejstaršího syna udržet na vysoké škole.

Zoufalá matka z Karviné. Drábek ji prý odbyl zákonem, synovi naložil Dobeš
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek

"S jednáním ministra Jaromíra Drábka mám velmi špatné zkušenosti. Když jsem před více než rokem přišla o práci, zažádala jsem si o zákonné dávky. Jedna z dávek mi byla opakovaně zamítnuta. Jednalo se o příspěvek na bydlení," řekla ParlamentnímListům.cz rozvedená Jana, která si nepřála zveřejnit plné jméno, ale redakce ho zná.

O své děti už se devět let stará sama. Spolehnout se nemůže ani na bývalého manžela. Už několikrát byl totiž podmínečně odsouzen za neplacení výživného.

Zákon nezná pojem "fond oprav", tak nedostala žádné peníze

Problém je podle jejích slov v tom, že v zákoně o příspěvku na bydlení je slovo "nájemné". Majitelé družstevních bytů ovšem nájemné neplatí, přispívají místo toho do fondu na udržení bytů a jejich opravy.

"Na to zákon nemyslí, proto na tuto dávku není nárok. Jsme nuceni tento fond platit z prostředků určených na živobytí, ale to je taky nezákonné. Tato dávka je určena pouze na jídlo, ošacení a oblečení. Je to takový začarovaný kruh, ze kterého nelze ven. Ministr Drábek na to byl upozorňován jak pracovnicemi tehdejšího magistrátu - dnes je to ten nový úřad práce - tak občany. A nebyla jsem jediná, kdo jej na to upozorňoval," zdůraznila zoufalá Jana. "Pana ministra to evidentně nezajímá. Psala jsem i ombudsmanovi. Tam byli velmi ochotni, potvrdili, že zákon je diskriminační, ale je opravdu takhle nastaven."

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Zuzana Majerová byl položen dotaz

Co by EU měla z toho, kdyby nás zatáhla do války?

Vy tvrdíte, že se o to pokouší. Proč by to dělala? A k té mírové iniciativě Trupma. Podle vás je jeho návrh vůči Ukrajině spravedlivý? Nezohledňuje jen zájmy USA a Ruska?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Další šmírování internetu Armádou ČR? „Práce pro novou vládu“

4:44 Další šmírování internetu Armádou ČR? „Práce pro novou vládu“

Poslanec ANO Pavel Růžička upozornil, že Armáda ČR pořídila další software pro prolamování hesel a h…