Žrádlo přivezou děti. Zavíráme, proděláváme, všechno se rozpadá, fakt to nemá cenu. Vyjeli jsme na český venkov

16.02.2017 10:14 | Zprávy

ČESKÉ HOSPODÁŘSTVÍ Hospoda tady v kraji „černých baronů“, pod Zelenou horou, bývala odjakživa. Dnes tu chybí. Velká budova základní školy svědčí o tom, kolik sem chodilo generací místních chlapců a děvčat. Poslední obchod pod vlajkou Jednoty – jinak by tu už kromě hasičské zbrojnice, kde si občas posedí pár přátel, nebylo vůbec nic. Prádlo, jen kilometr od hlavní silnice z Plzně do Nepomuka, jako by pro mnohé neexistovalo. A tak jsme se sem vypravili.

Žrádlo přivezou děti. Zavíráme, proděláváme, všechno se rozpadá, fakt to nemá cenu. Vyjeli jsme na český venkov
Foto: Foto: Václav Fiala
Popisek: Bývalá škola, bývalá hospoda

Která obec nejen v České republice, ale v Evropě a možná i na světě, má na počet obyvatelstva tolik firem, vyrábějících alkohol? Rozhodně Prádlo! Obec, o níž písemné zmínky jsou od šestnáctého století, ale existence bude ještě dřívější, se může pochlubit, že tu najdete  hned tři velké lihovarnické firmy. Ovšem jen jedna je skutečně místní a odvádí nějaký ten peníz do obecní pokladny.

Tři (a vlastně jedna…)

„Jen pan Jenčík něco přispívá do rozpočtu,“ povzdychne si starosta Jan Jandík. A to místní producent likérů – jakými jsou Ďábelský krvesaj (dříve to „nepomucký fernet“) nebo zelené pepermintky Zelená hora – provozoval i místní hospodu U Černých baronů v bývalé základní škole. V budově tak velké, že by tu mohla z fleku sídlit regionální vláda. Jenže časy se mění a štamgastů jaksepatří prořídlo. „Když se tu otevře jen v pátek a v sobotu, tak k tomu ještě něco platit? Tak už to nemělo cenu… Já jsem už  na tom prodělávat několik let, ale držel jsem hospodu, aby se lidi měli kde sejít. Ale abych ještě připlácel Ministerstvu financí, to už se mi na rovinu opravdu nechce,“ rozčiluje se Petr Jenčík – výrobce regionálních produktů s historií téměř dvě století. Jak uvádí na svých internetových stránkách: „… do roku 1991 jsme ‚robotovali na panském‘, ale v oboru, takže jsme nezapomněli na řemeslo…“ 

Ale zpět k hospodě. „Tam se sejde v sobotu, v neděli kolem 10 lidí. Vesnice má sama 200 obyvatel,“ posteskne si Jenčík a dodává: „I takto máme papírování víc než dost a ještě k tomu kvůli pár korunám, a když je to v červených číslech, tak to fakt nemá cenu. Dělali jsme to opravdu poctivě, dokonce jsme tam vedli sklad a evidovali každé pivo, ale jednoznačně hospoda prodělávala. A nechci prodělávat ještě více, to dělat nebudu,“ říká smutně. A byly plány – ubytovna, kuchyně. Jenže zájem rapidně klesal. „Teď s tím nic neuděláme, možná za tři roky si vzpomenou, že to nebyla výdělečná činnost, ale záležitost veřejného života malých obcí. Teď to tedy tak můžeme zavřít a čekat, až bude nová vláda,“ směje se poněkud drsně Petr Jenčík.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

hypotéky

Na jaké výši plánujete zastropování hypotečních úvěrů? A máte taky plán, jak vlastní bydlení zlevnit a zpřístupnit i lidem, co nevydělávají statisíce měsíčně? Protože těch je většina

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Temný skandál kolem armády prý hasili Fiala, Rakušan i Černochová

9:54 Temný skandál kolem armády prý hasili Fiala, Rakušan i Černochová

Vzniká potichu v rámci velení české armády „soukromá“ tajná služba sloužící náčelníkovi generálního …