„Drzej.“ Kalousek se styděl jako po sametové revoluci. Zeman ho potěšil

11.06.2021 13:25

Europoslanci jasnou většinou podpořili usnesení odsuzující střet zájmů českého premiéra Andreje Babiše (ANO). „Stydím se za Babiše,“ zoufal si předseda poslaneckého klubu TOP 09 v pořadu Hovory Kalousek Soukup vysílaném na TV Barrandov. Babišův střet zájmů a jeho kradení neváhal dát do srovnání s porevoluční dobou. „Takovou mezinárodní ostudu si nepamatuji. Zase na nás nahlíží jako na zloděje,“ uvedl.

„Drzej.“ Kalousek se styděl jako po sametové revoluci. Zeman ho potěšil
Foto: Repro ČT24
Popisek: Předseda poslaneckého klubu TOP09, Miroslav Kalousek
reklama

Europoslanci podpořili usnesení odsuzující střet zájmů českého premiéra Andreje Babiše. V právně nezávazné rezoluci vyzývají orgány Evropské unie i české úřady k ráznějšímu přístupu vůči dotacím pro holding Agrofert. A věnovali se otázce, zda jsou české úřady na rozhodování premiéra nezávislé.

Kalousek to označil za nevídanou „mezinárodní ostudu“ a vzpomněl, jak se v Česku kradlo po revoluci. „Pamatuji si od roku 90 v české politice hodně a ne vše bylo vždy hezké. Občas jsme si nějakou ostudu udělali. Ale takovou mezinárodní ostudu si nemapatuji,“ uvedl, že situaice je dnes nesrovnatelně horší.

Slova v kritickém duchu vůči Babišovi rozvinul dál: „Nepamatuji si premiéra, který by svou zemi tak zhanobil a poškodil. To je vážná věc,“ konstatoval s tím, že střet zájmů je tak zřetelný, že si každý europoslanec musí zákonitě říct, že pokud něco takového může v Česku procházet, tak zde systém nefunguje, jak má.

Připomněl, že usnesení schválilo 505 europoslanců, proti bylo 30 europoslanců a hlasování se jich zdrželo 155. „Rezoluci schválila taková většina europoslanců, jakou ještě nikdy Evropský parlament rezoluci neschválil.“

Okamžitě smetl ze stolu tvrzení premiéra Babiše, že jde o „nesmysl“. „Ten jeho nehorázný výrok, že se chce Evropský parlament míchat do českých voleb... To je úplná pitomost,“ chytal se Kalousek nevěřícně za hlavu.

Jaromír Soukup mu přizvukoval, že jej také naštvalo, že Babiš nemá trochu pokory, když obvinil europoslance, že zasahují do průběhu voleb. „To je opravdu drsný, zasahování do průběhu voleb je trestný čin podle českého práva,“ zamračil se moderátor.

Celá kauza je podle něj plná podobných „pitomostí“. „A většina z nich je jako opravdu od premiéra. Říkat, že nejsem ve střetu zájmů, když jsem konečným příjemcem výhod firmy Agrofert, je to protimluv a nesmysl,“ poznamenal.

Babiš si podle něj plete konflikt zájmů jako takový se s zneužitím konfliktu zájmů. K tomu Kalousek namítl: „Ale konflikt zájmů se nemusí prokazovat. Konflikt zájmů prostě nesmí být,“ zdůraznil politik s přesvědčením, že Babiš konflikt zájmů zneužívá každý den.

„Konflikt zájmů je popsán nejenom v českém zákonu, ale především v evropské směrnici ze srpna roku 2018. Ta je závazná pro všechny evropské země a Andrej Babiš ji porušuje od začátku do konce stále,“ pokračoval Kalousek.

Celý rozhovor ZDE

Tato evropská směrnice byla navíc podle Kalouska částečně přijata právě díky Babišovi: „Protože před tím si žádný člověk neuměl představit, že může být někdo tak neuvěřitelně drzej, že bude sám sobě schvalovat dotace,“ zmínil, že něco takového dříve rozhodně nebývalo zvykem.

Anketa

Je správné, že Facebook smazal stránku poslance Lubomíra Volného?

9%
87%
hlasovalo: 10617 lidí

Ostuda, kterou jsme si kvůli Babišovu chování v očích Evropy uřízli, je podle něj do nebe volající. „Máme díky němu ostudu. A 90 procent europoslanců ani netuší, kdy jsou v Česku volby, stejně tak nebudou lidé v zemích unie rozlišovat českého premiéra od Čechů. Prostě si řeknou: Češi kradou,“ popsal, jak na nás v Evropě nahlížejí.

„Já mám stejný pocit, jako jsem míval v 90. roce, když jsem jezdil do Rakouska a četl jsem tam ty cedule ‚Češi nekrást tady‘,“ vzpomněl.

Tehdy se prý strašně styděl a stejně tomu je bohužel i dnes. „Teď se stydím úplně stejně, protože český premiér krade, a ví to celý Evropský parlament,“ spráskl ruce.

Obavy má nyní z toho, aby evropská komise nepozastavila Česku dotace plošně. „Jestli česká vláda půjde do boje s evropskými institucemi kvůli hamižnosti jednoho oligarchy a jeho majetku, tak se zpronevěřila svému poslání. Každý politik, který patří do vlády, nese za tuto kosmickou ostudu, kterou jsme utržili v europarlamentu, svou odpovědnost,“ konstatoval.

Není se prý čemu divit, že důvěra v demokracii je mezi lidmi nejnižší v celé historii. „Když lidé vidí, že pro Babiše pravidla neplatí, že si může dělat, co chce a ještě se ho státní správa zastává, místo aby od něj peníze vymáhala, pak je důvěra vniveč. A bez důvěry v demokratické instituce demokracie funguje velmi těžko. Spíše vůbec,“ sdělil.

V listopadu v roce 1989 jsme chtěli čtyři zásadní věci: Zbavit se Rusů na území České republiky. Zmenšit vliv komunistické strany. Lidská práva. A být v EU a NATO. Dnešní politická reprezentace ale podle Kalouska dělá vše pro to, aby se zmíněné drolilo. „Dodal bych ještě, že jsme chtěli právní stát, vládu práva. Vláda si musí uvědomit, že ona není nad zákony, ale že jsou zákony nad ní, to dnes neplatí,“ lamentoval Kalousek.

„Polistopadové reprezentaci se to povedlo. Vadí mi, když se dnes devadesátky šmahem odsuzují. Na nich dnes stojí veškerá hospodářská infrastruktura a přiměřený blahobyt každého člověka. Při každé transformaci se najde někdo, kdo to zneužije a něco si ukradne,“ shrnul k tématu.

Koho naopak v závěru pochválil byl překvapivě prezident Miloš Zeman. A sice za to, že podpořil představitelku běloruské opozice Cichanouskou a běloruskou opozici v boji proti diktátoru Lukašenkovi.

„Už jsem si ani nepamatoval, kdy mi prezident udělal nějakým gestem radost. Nemyslel jsem si, že se toho od Zemana dočkám. Ale budiž, 8. června 2021 se prezident zachoval jako státník západního střihu,“ ocenil postoj současné hlavy státy vůči Bělorusku, kde vládne diktatura.

„Podstatné je, že to udělal. Měl jsem v tu chvíli opravdu radost. A jestli si to nechal nebo nenechal schválit v Kremlu, to není podstatné,“ mávl rukou Miroslav Kalousek, který tentokrát odmítl spekulovat o motivech.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Diskuse obsahuje 110 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

„Zaprodanče umělče!” Tomáš Klus vyšetřil Vrbětice. Ten dopadl

16:32 „Zaprodanče umělče!” Tomáš Klus vyšetřil Vrbětice. Ten dopadl

Dezinformátoři vyrábějí mlhu, aby zakryli oficiální verzi vrbětických událostí. Poznáte je podle toh…