„Polská armáda se rozpadá.“ Zle před volbami

12.10.2023 7:41 | Zprávy

V Polsku se stalo něco nečekaného. Náčelník generálního štábu armády generál Rajmund Andrzejczak a operační velitel generál Tomasz Piotrowski rezignovali na své funkce. Stalo se tak těsně před volbami do parlamentu a kdy Polsko stále patří mezi nejvýraznější podporovatele Ukrajiny. Opozice žádá rezignaci polského ministra obrany s odůvodněním, že je třeba zabránit rozkladu polské armády.

„Polská armáda se rozpadá.“ Zle před volbami
Foto: Archiv
Popisek: Polsko

Těsně před volbami v Polsku oznámili dva vrcholní generálové svou rezignaci. Náčelník generálního štábu armády generál Rajmund Andrzejczak a operační velitel generál Tomasz Piotrowski své rozhodnutí nezdůvodnili. Mluvčí generála Andrzejczaka plukovník Joanna Klejszmit novinářům sdělila, že každý voják má právo rezignovat na svou funkci bez udání důvodů.

Prezident Andrzej Duda podle agentury AFP jejich rozhodnutí přijme. Novinářům to řekl Jacek Siewiera, šéf Národního bezpečnostního úřadu (BBN). Zprávu převzal také italský server internazionale.it. „Z pohledu prezidenta a BBN je prioritou zajištění kontinuity velení a operací armády,“ dodal.

Podle BBC existují obavy, že se stávající pravicová vláda pokusí armádu zpolitizovat. Deník Rzeczpospolita uvedl, že oba generálové byli v konfliktu s ministrem obrany Mariuszem Blaszczakem ohledně politizace armády. Blaszczak se k informaci také nevyjádřil. Kabinet Mateuzse Morawieckého informaci polského deníku popírá. Odmítá také nařčení polské opozice a Evropské unie, že politizuje tamní soudnictví a omezuje svobody médií.

V neděli budou Poláci hlasovat v tom, co opoziční vůdce Donald Tusk označil za „nejdůležitější volby od roku 1989 a pádu komunismu“. Hlavní vládní strana Právo a spravedlnost v těchto volbách bude usilovat o vítězství na třetí volební období. Otázkou zůstává, zda Právo a Spravedlnost dokáže získat vládní většinu. Teoreticky si může za koaličního partnera vybrat krajně pravicovou Konfederaci, ale tady server Kyiv Post upozornil, že tato strana žádá zastavení pomoci Ukrajině a přísnější přístup k ukrajinským uprchlíkům.

V Polsku dnes žije na milion ukrajinských uprchlíků a vláda ve Varšavě poslala Ukrajincům zbraně za více než 3 miliardy dolarů.

Polská opozice žádá rezignaci již zmíněného ministra obrany. „Je válka na Ukrajině, válka na Blízkém východě a polská armáda se rozpadá,“ napsal Krzysztof Gawkowski, šéf parlamentního klubu opoziční strany Nová levice na sociální síti X. „Akce (vládnoucí) strany Právo a spravedlnost nás během nejhorší možné krize nechaly bezbrannými,“ dodal. Na vyjádření také upozornil server Kyiv Post.

Tusk také řekl, že byl informován o rezignaci dalších deseti vysokých důstojníků, ale generální štáb to popřel.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Miloš Polák

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

pojištění

Nemyslíte, že by podnikatelům více než odložení plateb sociálního pojištění pomohlo, kdybyste zálohy tak rapidně nezvedli? Jak na takové navýšení ODS vůbec mohla přistoupit? Protože co si budeme povídat dříve nebo později ty zálohy budu stejně muset zaplatit, takže ta vaše pomoc je dost vratkavá, ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fialův úřad vzpomenul na Jakeše. To neměli dělat. Otočilo se to hned, i Babiš si přisadil

9:20 Fialův úřad vzpomenul na Jakeše. To neměli dělat. Otočilo se to hned, i Babiš si přisadil

Úřad vlády na svých stránkách připomněl 35. výročí „slavného“ projevu tehdejšího generálního tajemní…