„Jako advokátovi s několikaletou praxí se soudními spory proti ČSSD mne vývoj ohledně stranické kandidátky v Jihočeském kraji vůbec nepřekvapuje. Celý spor může nakonec skončit až u soudu, jako ostatně řada dalších dříve,“ podotkl ve svém prohlášení Němec.
Podle něj je už od doby sporů v ČSSD v Ostravě jasné, že soudy musí porušování vnitrostranických pravidel přezkoumávat, pokud jde například o volební kandidátky či vylučování ze strany. „Již dnes existuje řada pravomocných rozsudků Obvodního soudu pro Prahu 1, který opakovaně odsoudil ČSSD za porušení zákona a stanov,“ dodal.
Případ Jiřího Zimoly pak podle jeho slov není jiný. „Jde o jeho místo na stranické kandidátce ČSSD, z něhož byl nedobrovolně sesazen, aniž by pro tento postup existovaly oprávněné důvody. Uvnitř strany, bohužel, chybí nejen jasná pravidla pro tvorbu kandidátních listin, kdy by kandidáti podléhali hodnocení; a pořadí na listině by bylo výsledkem aplikace kritérií. Chybí také podrobně vymezené postupy změn na listině v průběhu jejího schvalování. Předsednictvo ČSSD sice může kandidáta vyškrtnout, nesmí tak ale učinit svévolně, aniž by zde existovaly vážné a objektivní důvody pro takový postup,“ míní. Tím, že Zimola chtěl kandidovat na posledním místě kandidátky, nesl podle něj politickou odpovědnost za své kauzy.
„Vyškrtnutí z listiny bylo pro něj dvojím trestem za jednu věc a to není přípustný postup,“ řekl.
„Jiří Zimola může samozřejmě jako osoba vyvolat v rámci ČSSD rozhodčí řízení, to ale ve výsledku k jeho návratu na listinu nepovede. Rozhodci nemohou změnit rozhodnutí vedení ČSSD o exhejtmanově vyškrtnutí z kandidátky. Jediný postup je podání odvolání, které musí projednat Ústřední výkonný výbor ČSSD a poté případně soudní spor,“ zmiňuje Němec. Jak se domnívá, u soudu jsou šance Jiřího Zimoly vysoké.
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLbox PL na Seznam.cz + ParlamentníListy TV
sledujte PL na YouTube + ParlamentníListy.cz
sledujte PL na GoogleZprávy + ParlamentníListy.cz
sledujte PL na Facebooku
Centrum pravidel a procesů ParlamentníListy.cz
Soudy
Jak je možné, že když se na soud obrátí prezident je rozhodnuto za 2dny! a v případě obyčejných smrtelníků jako my by soudy za dva dny nerozhodly absolutně o ničem, zřejmě by ani soudci neotevřeli spis a naopak se vlečou i roky? To mi nepřijde vůbec spravedlivé. Jak se říká, když nejde o život o nic...
Další články z rubriky
11:25 Tajemný Zeman: Přečtěte si pravdu o „jednom řediteli tajné služby“
Bývalý prezident Miloš Zeman s nakladatelstvím Olympia připravil reedici knihy Jak jsem se (ne)mýlil…
- 19:15 Měli jste odmítnout. Ústavní odborník Ústavnímu soudu
- 17:17 „Ústavní soud je podjatý.“ Miloš Zeman k Pavlovi a NATO
- 16:25 Ukrajinci na své hrdlořezy nedají dopustit. Nikoho jiného nemají
- 14:30 Babičky pláčou kvůli větrným elektrárnám. Poslankyně ukázala řešení
- 13:33 Igor Chaun: Zchudlý a odnárodněný občan se nebouří. Znám plán EU


