„Máme vážné výhrady k působení žalobce, státního zástupce Dušana Táborského a ke kvalitě jím předložené obžaloby. V atmosféře rozvířené celospolečenské debaty o návrhu KSČM na ukončení platnosti lustračních zákonů považujeme za mravně odpudivé rozhodnutí krajské státní zástupkyně Zlatuše Andělové přikázat věc bývalého ministra vlády demokratické České republiky právě Dušanu Táborskému, bývalému členu KSČ a předlistopadovému prokurátorovi, tedy slouhovi režimu, který byl podle platného zákona o protiprávnosti komunistického režimu zločinný. Domníváme se, že pan státní zástupce může v podvědomí vnímat Českou republiku v její současné státoprávní podobě jako nepřátelský stát a tento postoj může přenášet na pana obžalovaného jako na jeho představitele. Soudíme, že jeho způsob myšlení, poplatný dobovým zvyklostem a právním názorům totalitního režimu, se promítl do způsobu vedení vyšetřování a konstrukce obžaloby,“ popsal své výhrady proti exkomunistovi a tvrdému obránci minulého režimu Táborskému za spolek Šalamoun John Bok.
Žalobce je podjatý, navíc lže
Podle něj Táborský vyhodnocuje dokazování jednostranně v neprospěch Bartáka a Smrže až do takové míry, že dochází k nedoloženým zjištěním. „Týká se to tvrzení, že pan obviněný požadoval úplatek 5 milionů USD, když ve skutečnosti žádný ze svědků nebyl schopen s jistotou určit měnu a částku. Hovořilo se o částkách mezi jedním až pěti miliony a nebylo jisté, zda se mluvilo o korunách nebo dolarech. Rozdíl mezi milionem korun jako jednou krajností a pěti miliony amerických dolarů je tak velký, že žalobce měl odůvodnit, proč volil krajnost nejméně příznivou pro obviněného. Pokud by to neuměl odůvodnit, byl by to důkaz o jeho podjatosti,“ poukazuje Bok na jedno z mnoha Táborského pochybení.
Bok také ve stížnosti zaslané olomouckému vrchnímu státnímu zástupci Ivo Ištvanovi upozornil na fakt, že samotní Táborského klíčoví svědci obžaloby uvedli, že Barták nepožadoval úplatek pro sebe, ale navrhoval urovnat doutnající obchodní spor mezi Američany v té době vlastněnou Tatrovkou a českou Pragovkou. „Zakončení obchodního sporu narovnáním je běžná záležitost a finanční kompenzaci nelze považovat za úplatek,“ nechápe Bok, že za těchto okolností se žalobce Táborský nezachová jako chlap a prostě „nehodí ručník do ringu“.
Podle Boka se má Táborského nadřízený Ištvan zabývat i tím, za co Barták už přímo v soudní síni před soudcem Králíkem podal na Táborského trestní oznámení, když ve své žalobce lhal tvrzením, že „vyvíjel slovní nátlak na ředitele sekce vyzbrojování Jiřího Martínka, aby nedoporučil předpokládané navýšení hmotnosti vozidla z 13000 kg na 13300 kilogramů". „Svědek v přípravném řízení nic takového neřekl a při hlavním líčení pravdivost této informace přímo popřel. Shodně v přípravném řízení i při hlavním líčení navíc uvedl, že s obžalovaným o této věci nikdy přímo nemluvil,“ tvrdě kritizuje Táborského podjatost předseda Šalamounu John Bok.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Blahuš
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Další články z rubriky

20:37 Loutkáře máte v Rusku, soptila Leyenová. Sype se jí prý i vlastní frakce
Ursula von der Leyenová přečkala hlasování o vyslovení nedůvěry. Zatímco politici z koalice to považ…
- 18:06 Peníze na „obranu“ do hodnot a neziskovek? Zahradil má obavy
- 12:45 Poučování lůzy z festivalového luxusu. Holec zdraví Vary
- 10:39 Zásadní otázka k blackoutu. Vitásková je velmi zvědava na odpověď
- 18:03 Zaplaťte miliony a můžete „bydlet“. Šokující vývoj v ČR
- 12:40 A do mě se může? Zlá připomínka v kauze Turek a Rychlíková