Berka: V DPP neprobíhá audit. A Transparency International nevěřte

22.07.2012 13:28

Karel Berka zkritizoval pro server Prvnizpravy.cz audit v pražském dopravním podniku – podle něj se o žádný nejedná. Uvedl také, že organizace Transparency International poškozuje české národní zájmy.

Berka: V DPP neprobíhá audit. A Transparency International nevěřte
Foto: Hans Štembera
Popisek: Exprimátor Bohuslav Svoboda

Berka předně odmítá mluvit o kontrole v DPP jako o auditu. "Mediálně se mluví o auditu. Ve skutečnosti ale Mgr. Láska dostal zadání: ´právní posouzení smluv, smluvních vztahů a smluvních plnění´. Toto zadání není audit, v žádném případě. Navíc pouhé smluvní plnění je nutno doplnit podrobným ekonomickým rozborem. To je skutečně velmi náročné u podniku, který má monopol na jedné straně, a na druhé straně mnohamiliardové dotace. A jeden advokát se zadáním: ´posouzení možné trestní odpovědnosti konkrétních osob´ je skutečně podivné. Na trestní odpovědnost jsou orgány činné v trestním řízení, a nikdo  jiný," vysvětlil Berka.

Byl porušen zákon?

Berka si také všiml odměny, kterou Láska za svou právní analýzu od magistrátu dostane. Pokud by na analýze pracoval 8 hodin denně, za čtyři měsíce, na které je smlouva uzavřena, by tak odpracoval 704 hodin. Pokud dostává za hodinu tři tisíce korun, jak ze smlouvy vyplývá, zaplatilo by mu město částku 2 212 000 Kč, spočítal.

Berka proto upozorňuje na možné porušení zákona, protože podle zákona o zadávání veřejných zakázek by při ceně zakázky nad 2 miliony korun mělo zastupitelstvo vypsat veřejnou soutěž.

Berka také odmítá hovořit o Transparency International jako o nevládní organizaci, jak média stále činí. Jak vyplývá z výroční zprávy Transparency International za rok 2011, získala TI z vládních zdrojů 17 110 000 euro při celkových příjmech 20 306 000 euro. "To znamená, že od vlád nejbohatší států - USA, Velké Británie a Německa, kde má TI sídlo - získává 84 procent všech svých příjmů. Jakápak nevládní organizace?" ptá se Berka.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: joh

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tohle si někdo ods...? Výbušná fakta o smrti našeho vojáka v Afghánistánu

15:30 Tohle si někdo ods...? Výbušná fakta o smrti našeho vojáka v Afghánistánu

V Afghánistánu bohužel zemřel další český voják. V souvislosti s touto smutnou událostí se vynořuje …