Bobošíková totálně vytočila Wollnera. Ruply mu nervy. A pak kamera nekamera...

31.03.2019 15:24

Internetová XTV nabízí i pořad JB Talk, jehož moderátorkou je někdejší známá novinářka a později europoslankyně Jana Bobošíková. A její nejnovější rozhovor byl mimořádně pikantní. Hostem byl totiž Marek Wollner, známý reportér České televize a v roce 2000 jedna z hlavních tváří televizních protestů, které směřovaly právě proti Janě Bobošíkové a jejímu nástupu do čela zpravodajství ČT.

Bobošíková totálně vytočila Wollnera. Ruply mu nervy. A pak kamera nekamera...
Foto: Repro XTV
Popisek: Novinář Marek Wollner

Bobošíková při úvodním představování Wollnera zmínila, že sám sebe označuje jako „bojovníka proti fake news“.

Hned v úvodu došlo na téma, které se ukazuje podle Bobošíkové být velkou fake news – údajné napojení prezidenta Trumpa na Rusko, které vyšetřovatel Mueler popřel, ačkoliv jej dva roky prezidentovi odpůrci vehementně používali. Podle Wollnera celá kauza především ukázala sílu americké demokracie, která se nebojí vyšetřovat vlastního prezidenta.

Anketa

Kdo bude mít po nástupu Čaputové do funkce lepšího prezidenta?

11%
hlasovalo: 15429 lidí

V Muellerově zprávě prý Wollner vidí mnoho nepravostí Trumpa a jeho okolí. „Bylo zahájeno stíhání několika spolupracovníků Donalda Trumpa, někteří byli dokonce obviněni, je tam desítka obviněných ruských entit,“ namítal. Takže říci jednou větou, že podezření se nepotvrdila, podle něj nelze.

Bobošíková namítala, že zpráva jasně řekla, že Trumpův tým nebyl ovlivňován Ruskem, takže to vypadá, že média, která tuto zprávu zaručeně šířila, možná podlehla určité „stádovitosti“. „Ne,“ kroutil naštvaně hlavou Wollner. „Vy mě nutíte do obecných výroků,“ rozčiloval se. Žádal Bobošíkovou, ať mu ukáže nějaký výrok médií, která považuje za nevyvážená, a on jej podrobí analýze.

Následně mu Bobošíková předložila článek z Lidových novin, tvrdící, že Trumpovi lidé byli v kontaktu s ruskými agenty. „Je toto fake news? Řekněte mi to jako odborník na fake news, který o nich přednáší studentům,“ žádala reportéra ČT.

Ten se rozčílil, že článek nečetl, stejně jako zprávu vyšetřovatele Muellera, která ještě nebyla zveřejněná, takže to nedokáže posoudit. Pak se pokusil přehrát téma na Bobošíkovou, co si o tom článku myslí ona. „Já nejsem odborník na fake news,“ usmála se moderátorka. „Aha,“ sundal si Wollner zklamaně brýle.

CELÝ POŘAD ZDE.

Bobošíkovou pak zajímalo, zda nemohl mít pravdu Donald Trump, když tvrdil, že útoky proti němu vedou skupiny nazývané jako „deep state“. „Popište mi, co je deep state,“ ohradil se Wollner. Bobošíková mu vysvětlila, že je to termín používaný Donaldem Trumpem. „Takže vy používáte slova, kterým nerozumíte,“ triumfoval redaktor.

Fotogalerie: - "Žluťáci" na Trocadéru

Žluté vesty protestovaly po celé Francii již dvacá...
Žluté vesty protestovaly po celé Francii již dvacá...
Žluté vesty protestovaly po celé Francii již dvacá...
Žluté vesty protestovaly po celé Francii již dvacá...
Žluté vesty protestovaly po celé Francii již dvacá...
Žluté vesty protestovaly po celé Francii již dvacá...

Dotaz, kdo mohl mít zájem na diskreditaci prezidenta Trumpa, pak Wollner odmítl jako „mýtizující otázku“.

Česká republika se v posledních letech propadá v indexu vnímání svobody tisku, vydávaném Reportéry bez hranic. Podle Wollnera to souvisí s tím, že „náš domácí tisk převzali domácí oligarchové“. Ti mají své ekonomické a politické zájmy a „není nic horšího pro tisk, než když je jeho vlastník současně aktivní účastník politického souboje“, myslí si Wollner.

Následoval dotaz: „A neměl jste podobné pocity, když v letech 1996–2006 aktivní účastník politického souboje Karel Schwarzenberg vlastnil Respekt?“

Wollner, který sám v Respektu v minulosti působil, začal vysvětlovat, že Respekt byla zcela zanedbatelná tiskovina. „Často z něj citovala veřejnoprávní televize,“ poznamenala Bobošíková k jeho zanedbatelnosti. „Bylo vlivné, ale svým pokrytím celkového novinářského trhu absolutně zanedbatelné,“ vysvětloval Wollner.

„Promiňte – takže vadilo vám to, nebo nevadilo?“ trvala na dotazu Bobošíková.

Wollner po chvilce otálení uvedl, že „čistě principiálně ano“. Respekt je ale podle něj úplně jiné médium než MF DNES nebo Lidové noviny. „Respekt je mnohem vyváženější médium, než jsou tahle dvě,“ vysvětlil rozdíl. Z Respektu by v té době podle něj nikdo nepoznal, že patří Karlu Schwarzenbergovi.

Anketa

Pokud bude Babiš obžalován v kauze Čapí hnízdo, měl by odstoupit?

17%
83%
hlasovalo: 15229 lidí

Bobošíková se následně zeptala, zda zhoršení vnímání svobody médií nemohlo být způsobeno také omezením názorové plurality v České televizi. „To říkáte vy?“ ptal se podrážděně Wollner. Bobošíková vysvětlila, že to říká Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, Poslaneckou sněmovnou volený kontrolní orgán televizních vysílatelů.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání podle Wollnera často hodnotí vysílání ČT manipulativně. Jako příklad uvedl kritiku kvůli pořadu Americká volební noc. Speciální vysílání při zvolení Donalda Trumpa v listopadu 2016 bylo kritizováno kvůli nevyváženosti, kdy všichni hosté ve studiu chválili Hillary Clintonovou a kritizovali Donalda Trumpa. RRTV po stížnostech diváků došla k závěru, že vysílání skutečně bylo nevyvážené.

„Tahle zpráva sehrává dodnes velkou roli v očerňování České televize,“ začal obhajobu Wollner.

„Takže ta zpráva není pravdivá?“ ptala se Bobošíková.

„Je to zavádějící,“ tvrdí Wollner. „Někoho zarazilo, že v jednu chvíli někdy v ranním čase se sešli tři nebo čtyři kritici Donalda Trumpa,“ popsal redaktor celý problém. Hned se ho prý chytily dezinformační weby a rozjel se na sociálních sítích a část veřejnosti to převzala „jako takovou mantru“. „Já jsem toto ranní vysílání neviděl. Ale zato jsem viděl noční vysílání, kde se naopak sešli dva příznivci Donalda Trumpa a nikdo proti nim. Byli to pan Kratochvíl a pan Hejma a ti si notovali o tom, že Donald Trump je skvělý a Hillary Clintonová je špatná,“ popsal Wollner svůj divácký zážitek.

Fotogalerie: - Levičácký mítink á la francaise

 V pařížské čtvrti Belleville uspořádala extrémní ...
V pařížské čtvrti Belleville uspořádala extrémní l...
V pařížské čtvrti Belleville uspořádala extrémní l...
V pařížské čtvrti Belleville uspořádala extrémní l...
V pařížské čtvrti Belleville uspořádala extrémní l...
V pařížské čtvrti Belleville uspořádala extrémní l...

Pokud byla posuzována jen část dlouhého volebního vysílání, je to podle Wollnera manipulace. Navíc je podle něj absurdní, že někdo řešil vysílání k americkým volbám, které česká média nijak nemohla ovlivnit. „Pokud si myslíte, že má redaktor České televize nějaký vliv na americké volby, tak vám k tomu gratuluji, jak rád říká pan Miloš Zeman,“ řekl nakonec Bobošíkové.

Nebyla jste významná svazačka?

Pak se Wollner rozčílil kvůli dotazu, zda je v souladu s Kodexem ČT, aby redaktor veřejnoprávní televize dával najevo své názorové preference, například tím, že se zapojí do reklamní akce Evropa je můj domov, což společně s několika kolegy učinil i sám Wollner. „Evropa je můj domov. Ano, je. Váš ne?“ divil se. Pak Bobošíkové vmetl, že „vy jste byla v nějaké straně, která se nás pokoušela z Evropské unie vyvázat, zřejmě aby nás přivázala k Rusku“.

Bobošíková trvala na dotazu, jak se toto angažmá slučuje s nestranností vyžadovanou Kodexem ČT, ačkoliv Wollner několikrát zopakoval „nechme placku“.

A pak se rozčílil ještě více: „Milá paní Bobošíková, já nevím, jestli tato placka vyjadřuje nějakou politickou orientaci,“ máchal rukama.