Bojovali do krve za sudeťáky. Fiala prozradil, co si opozice slibovala od podpory sjezdu v Brně

09.05.2026 16:46 | Monitoring
autor: Naďa Borská

„Národní zájem pro SPD není sprosté slovo,“ ujišťuje Radim Fiala. Vlastenectví odlišuje od agresivního nacionalismu. Láska k vlasti a k národu je podle něj motor, díky němuž naši předkové dokázali nacistický režim porazit. Ochrana českých historických práv je pro SPD prioritou.

Bojovali do krve za sudeťáky. Fiala prozradil, co si opozice slibovala od podpory sjezdu v Brně
Foto: Deník TO, YT
Popisek: Radim Fiala

Hostem podcastu „Jak TO je?“ byl předseda poslaneckého klubu SPD a místopředseda hnutí Radim Fiala. Hovořil o blížícím se sjezdu Sudetoněmeckého krajanského sdružení v Brně a o související rozpravě v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR.

V parlamentní debatě o sudetoněmeckém sjezdu v Brně došlo podle Fialy k hlubokému rozkolu, který on sám vnímá jako projev nebezpečného historického revizionismu. V rozhovoru popisuje, že původně neočekával tak vyhrocený střet a věřil v rychlou shodu na usnesení, které by konání sjezdu na českém území odmítlo. Realita nočního jednání ho však šokovala, když sledoval, jak zástupci opozice vystupují na obranu této akce.

„Ve čtvrt na dvě v noci nás opozice přesvědčovala, jak je důležité, aby se tady ten sněm sudetoněmeckého landsmanšaftu konal,“ uvádí politik s tím, že pro něj bylo chování opozičních stran „obrovským zklamáním“.

Hlavním bodem jeho kritiky je, že opozice „opravdu do krve bojovala za sudetoněmecký landsmanšaft“ a snažila se relativizovat výsledky druhé světové války. Podle jeho názoru je nepřípustné, aby se osmdesát let po válce znovu otevírala otázka Benešových dekretů nebo se zkoumal historický původ odsunu, který považuje za definitivně uzavřenou věc.

„Pro mě je to jasně skončená věc, kterou bychom neměli měnit, zkoumat, prostě tak to bylo,“ zdůrazňuje v rozhovoru. Celou situaci vnímá jako „česko-český problém“, tedy spor o to, jak se české politické elity staví k vlastní historii a národní identitě.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Migrační pakt

Vy tvrdíte, že jakýkoliv postih za nedodržování migračního paktu je vydíráním. Ale i když jsem proti povinným kótám, opravdu jde o vydírání, když ho naši politici schválili? Podle mě to byla chyba, kterou nevím, jestli se teď podaří ještě napravit.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Nemám už, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseBobyNo1 , 09.05.2026 17:25:03
důvod být hrdý na Českou republiku (neustálé rozkrádání státu, justice zkorumpovaná od pána po kmána, policie stíhá na základě zadání MV, zatažení státu do obchodování s mafiemi - bez trestu, dehonestace nepodvolených občanů, atd. - atp.). Ale z úcty k předkům plivnu do obličeje každému, kdo bude relativizovat události spojené s druhou světovou válkou!

|  8 |  0

Další články z rubriky

„Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

20:15 „Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

Knihovna Václava Havla čelí v poslední době obrovské krizi, která může vyvrcholit až zavřením instit…