Brouk brzdí miliardáře Bakalu: Páchník hnědý stojí v cestě těžbě

14. 5. 2012 16:04

Těžařská společnost OKD, kterou v roce 2004 koupila firma RPG INDUSTRIES miliardáře Zdeňka Bakaly, chce těžit uhlí v Karviné. Bránit jí v tom nebudou jen tamní obyvatelé, ale také ochránci životního prostředí, jelikož v těchto místech žije vzácný brouk – páchník hnědý.

Brouk brzdí miliardáře Bakalu: Páchník hnědý stojí v cestě těžbě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Bakala

Ekologové se bojí hlavně ohrožení lužního lesa u Karviné. "Je to les, jaký v okolí Karviné jinde nenajdeme. Jsou v něm chráněné Karvinské rybníky, které jsou významným stanovištěm brouka páchníka hnědého. Jde o ohrožený živočišný druh, za jehož zachování má Evropská unie zvláštní odpovědnost," řekl serveru iDNES.cz vedoucí havířovské pobočky sdružení Arnika Jan Nezhyba.

Jde i o další vzácné živočichy

Právě v tomto lese, v Lázecké remíze, chráněný brouk žije. Les by kvůli těžbě uhlí pravděpodobně vyschl, což by naprosto znemožnilo další život páchníka v této oblasti. Žijí zde ale také vzácní ptáci.

OKD tvrdí, že o chráněných živočišných druzích ví. "Nejen brouka páchníka hnědého, ale i další živočichy, kteří na tom území žijí, máme zmapované," řekl iDNES.cz mluvčí OKD Vladislav Sobol. Firma kvůli tomu údajně spolupracuje s odborníky. Řešení však zatím nemá.

Lázeckou remízu může podle ekologů ochránit krajský úřad. "Bude totiž rozhodovat nejen o samotném záměru OKD, ale také o tom, jak bude území chráněno," tvrdí Nezhyba z Arniky.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: joh
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tolik lidí nás sleduje! Nora Fridrichová se pochlubila. Ale tohle asi nechtěla

22:11 Tolik lidí nás sleduje! Nora Fridrichová se pochlubila. Ale tohle asi nechtěla

Moderátorka Nora Fridrichová se na svém Twitteru pochlubila, že je její moderovaný pořad 168 hodin s…